Заголовки про поразку України у війні можна викинути на смітник

Заголовки про поразку України у війні можна викинути на смітник

Чип і Дейл таки прийшли на допомогу... У США нижня палата проголосувала за допомогу Україні. Ще залишилися два суто технічні кроки (Сенат і підпис Байдена), але там немає сумніву в результаті. Таким чином, у вівторок завершиться ця епопея, яка тривала останні п'ять місяців.

А що в результаті? Восени українці впали в депресію, переживаючи щодо трьох основних переломних моментів. Євроінтеграція, європейська допомога і допомога США. По факту ми отримали позитивний результат по кожному із трьох пунктів. І з депресією пора закінчувати.

Так, затримка США нам дорого коштувала на фронті. Проте, з іншого боку, політичні проблеми у США, які спричинили технічну затримку допомоги (політична воля і підтримка суспільства залишаються сталими, тому це була саме технічна затримка, пов'язана з передвиборчим бардаком), привели до активізації Європи і радикального збільшення підтримки з боку ЄС. Мова йде про ключову – військову – підтримку. Суми, яки виділяє зараз ЄС, значно перевищують наші очікування минулого літа.

На додачу з'явилася чеська ініціатива по снарядах. І не виключено, що відбудеться ще один додатковий апгрейд української системи ППО. Також за рахунок країн ЄС, де йдуть розмови про те, що кількість батарей Patriot, які ми будемо мати, зросте вдвічі.

Також треба відзначити, що Трамп де-факто виступив за підтримку України. Що значно зменшило ризики від його потенційного виграшу на виборах. Ритуальна зміна грантової допомоги на кредит, який ніхто не планує погашати, є символічним кроком і не змінює суті.

Таким чином, по факту ми виходимо із цього періоду з більш сильними позиціями, ніж ми розраховували. Щодо зовнішньої підтримки. І так, жодним чином до кінця війни ми не позбудемося залежності від партнерів. Україна не здатна протистояти росії віч-на-віч. У нас ніколи б не вистачило ресурсів.

Таким чином, усі розмови про поганих партнерів можна закінчувати. І концентруватися на тому, що залежить виключно від України. Мобілізація…

Що по економіці?

Після голосування у США ми фактично забезпечили собі фінансування дефіциту бюджету на 2024 рік. Що дуже важливо для підтримки макрофінансової стабільності. Поки можна буде уникнути як запуску друкарського верстата, так і радикального підвищення податків.

Таким чином, сталими залишаються і прогнози по помірному зростанню ВВП на тлі мінімальної, як для України, під час війни інфляції. І курсової стабільності, де Нацбанк просто переводить гривню в діапазон 40–41 грн за $1. І ситуація в економіці України продовжує виглядати як безпрецедентне економічне диво, як для ситуації, у якій ми опинилися. Навіть незважаючи на очікування певних проблем з електрикою.

А надходження американської допомоги має нарешті зупинити потік заголовків про поразку у війні у 2024 році. Де завжди фраза будувалася "якщо не надійде допомога від США, то Україна ризикує програти війну", але чомусь увагу привертала тільки друга частина. І всі ці заголовки так чи інакше були частиною тиску на американських законодавців. Тиску, який спрацював.

І останнє. Може, тепер у Viber-чатиках нарешті припинять розганяти паніку про новий наступ на Київ. Хоча це вже може бути із серії "забагато просите".

Сергій Фурса, інвестиційний банкір 

Головне