Як росіяни отримали привілей померти за царя

Як росіяни отримали привілей померти за царя

Коли на початку літа з російських тюрьм почали надходити повідомлення, що туди приїхали якісь приватні вербувальники, які забирають засуджених воювати в Україну, неможливо було повірити. Як так? Адже немає жодної правової основи. А як же вироки судів, як тюремники звітуватимуть, куди поділися ув'язнені? А як же жертви, родичі вбитих, зґвалтованих, пограбованих?

А ніяк. Вироками судів, вибачте, підтерлися. На жертв начхали. Більше того, всьому населенню росії показали, що відтепер немає жодного зв'язку між злочином та покаранням.

Тобто привілей, який досі був лише у можновладців – не відповідати за законом за провини та злочини – поширили на всіх. Ні, не зовсім на всіх: тільки на тих, хто вибрав "правильний" бік.

І ось тут ми підходимо до відповіді на дуже важливе питання: як путін зміг зробити нелюдами переважну більшість росіян? Мільйони, десятки мільйонів людей?

Саме так. Але почав він досить давно і не з цього, звісно.

Усі знають, що влада в росії сакральна, так уже повелося. Причин тому багато: тут і пізнє скасування кріпосного права, і імперська свідомість, досвід репресій та доносів, і багато чого ще. Тут будь-яке начальство бояться, а верховне про всяк випадок обожнюють. І життя своє будують залежно від їхніх побажань, у зв'язку з чим незмінність начальства зручна річ. Підлаштувався і живеш, а нових не треба. А що треба було зробити, щоб підлаштуватися під путіна? Відчути, зрозуміти і не порушувати його кодекс.

Людство за свою історію виробило різні кодекси поведінки, воно їх виробляло, щоб зберегтися, щоб схвалювати суспільно корисну поведінку та засуджувати шкідливе. Ці кодекси по-різному називалися і називаються: Біблія, Коран, моральний кодекс будівельника комунізму, Білль про права, як завгодно, але там було зафіксовано найважливіші правила: вбивати, красти, брехати тощо – дуже погано, за цим слідує покарання. І громадські лідери на своєму прикладі показують, що така суспільно прийнятна поведінка. А коли спотикаються, то перестають бути лідерами.

путін одразу прийшов із зовсім іншим кодексом. Брехати, красти, вбивати – можна. Корупція – добре. Катування у в'язницях, вибухи будинків, політичні вбивства – добре. Неправдиві свідчення в судах – просто чудово. Брехливі медіа – те, що треба. Всім причетним медальки, премії, заохочення. А хто не згоден, чи хтось розслідувати намагається – в'язниця, смерть, вигнання.

Населення далеко не завжди буває народом, а тим більше нацією. Населення часто буває просто підданими. А піддані переймають правила поведінки згори. Те, що заохочує та особисто демонструє лідер, те й треба для благополучного та спокійного життя.

Я пам'ятаю, як брала участь в останньому перед анексією Криму великому західному соціологічному дослідженні, йшов 2013 рік. Я сиділа за склом, мене не було видно і слухала, як росіяни відповідають на прості питання про життя. Як їм самим хочеться жити, як вони стикаються з корупцією, як вони ставляться до різного роду викриття. Я була тоді вражена, що викриття та розслідування здебільшого засмучують респондентів, але не масштабами та цинізмом злодійства, а тим, що вони це прочитали. Мовляв, начальству належить жити добре, нема чого заздрити, це говорить про могутність держави, а найбільша мрія – влаштуватися до владного злодія охоронцем, водієм, прислугою. Отоді й буде добре. А викривачі – крикуни, це вони від заздрощів, самі жити не вміють та іншим не дають.

Тобто це вже була масова викривлена свідомість. Люди вже не усвідомлювали, "що таке добре, і що таке погано".

Минуло десять років, коли робота з масовою свідомістю стократно посилилася, коли і влада, і пропаганда промацувала кордони – що ще можуть приховати, де межа? І ці кордони розширювалися щодня.

Але була одна важлива заборона: що дозволено Юпітеру – не дозволено бику. Або друзям все, ворогам – закон.

І закон тут – ключове слово. Він був кривий і заштопаний, він обнулив путіна і заборонив людям любити один одного так, як їм хочеться, він застосовувався вибірково і поповнювався живодерськими новаціями на кшталт заборони усиновлювати сиріт, але він був. І піддані знали, що він є, принаймні для них, і він може покарати.

А тепер влада повідомила підданих головне: тепер ви – як ми. Вам немає закону. Грабуйте, вбивайте, ґвалтуйте, крадіть – і вам за це нічого не буде. Звісно, за однієї умови: якщо ви за нас. У всіх сенсах – за нас. Якщо ви готові померти за нас.

Так, готові. Тому що страх перед начальством сильніший за страх смерті. Бо синів можна ще народжувати, а машину хорошу не купиш, а тут за смерть гроші платять. Та й хто ми такі, щоби за це життя чіплятися. А що, у російській в'язниці – там хіба життя? А в вмираючій, занедбаній провінції, що спилася, – життя? Та ну його.

А тут ще й Україна, де все не так. Де не піддані, а нація. Не цар, а обраний президент. Де людям важливе і дороге кожне життя. І яку підтримує весь світ.

Та як вони посміли.

Ольга Романова, російська журналістка, директорка правозахисної організації
"Росія за ґратами"

Головне