Три сигнали з Гааги для "фюрера". Які результати від євротурне Зеленського

Три сигнали з Гааги для

У середу після короткого, але насиченого візиту до Фінляндії, де відбувся Нордично-український саміт, президент Володимир Зеленський відвідав з офіційним візитом Королівство Нідерланди. Де, поміж іншого, зустрівся не лише з Прем’єр-міністром країни Марком Рютте та Прем’єр-міністром Королівства Бельгія Александром Де Кроо, але й відвідав Міжнародний кримінальний суд у Гаазі. Показово, що за цим візитом дуже уважно спостерігали на росії. І недарма. Адже за його результатами бункерний "фюрер" отримав три сигнали – вкрай негативні для нього. 

Сигнал перший

Нідерланди та Бельгія підтримували, підтримують та будуть підтримувати Україну. Стільки, скільки потрібно для перемоги над росією. Попри певну символічність заяв, що прозвучали, вони мають й практичну наповненість. По-перше, це фінансова та військово-технічна допомога Україні (зокрема, уряд Бельгії вже готує новий пакет відповідної допомоги).

По-друге, санкції та подальше "замороження" активів російських фізичних та юридичних осіб.

По-третє, підтримка нашої країни на шляху інтеграції до ЄС. Марк Рютте взагалі сказав, що його вразили дії України відносно імплементації реформ та виконання рекомендацій Європейської Комісії щодо майбутнього членства. Водночас не забуваймо, що Нідерланди відіграють у ЄС дуже помітну роль, а їх думка є вагомою та подекуди визначальною для позиціонування низки інших країн.

Сигнал другий

Україна повинна стати і обов’язково стане членом НАТО. Причому мова йде не просто про якісь "відкриті двері", а про чіткі кроки у цьому напрямку. Які повинні бути озвучені на майбутньому саміті Альянсу у Вільнюсі вже цього літа. І робота з цього приводу активно ведеться. Водночас, жодних формулювань на кшталт тих, що були озвучені на Бухарестському саміті 2008 року, більше не буде. Адже минулі помилки надто дорого коштували не лише Україні, але й НАТО.

І знову-таки позиція Нідерландів та Бельгії – країн-засновниць Альянсу – щодо вступу України є вкрай важливою. Оскільки зазначені країни пройшли певну трансформацію у своїй поглядах на цей процес – від скепсису та звичайного спостереження до практично беззастережної підтримки. А всі спроби російської пропаганди якось вплинути на їх позицію з тріском провалилися. Як наслідок – у спільній декларації Бельгія і Нідерланди обіцяють підтримувати Україну на шляху до НАТО, посилювати санкційний тиск на росію та сприяти відшкодуванню збитків, завданих під час війни.

Сигнал третій

Але найбільш красномовним та гучним став третій сигнал путіну. Президент України не просто відвідав Міжнародний кримінальний суд у Гаазі та зустрівся із його президентом Пьотром Хофманскі, але й актуалізував низку питань, пов’язаних зі створенням спеціального трибуналу щодо злочинів російської агресії.

По-перше, глава держави наголосив, що до групи зі створення спеціального трибуналу (Core Group) долучилися вже 35 країн. По-друге, Зеленський зазначив, що Україна не погодиться на будь-які гібридні формати трибуналу щодо злочинів росії. "Ми будемо працювати без будь-яких гібридних форматів, будемо працювати над конкретним трибуналом, щоб була відповідальність за їхні злочини, вбивства, катування. Ми розуміємо, хто віддавав накази. Щоб ці люди не були недоторканними. Для нас це дуже важливо, це одне з принципових питань", – сказав президент.

І це – дуже важливий момент. Фактично, мова йде про сигнал не лише путіну, але й всій російській "еліті": ніякого імунітету не буде. Заховатися за посадами та статусом – не вийде. Переслідувати вас будуть стільки, скільки потрібно – аж поки ви не опинитеся на лаві підсудних. Єдина альтернатива – смерть (природна чи ні – неважливо). І цю ініціативу підтримують вже 35 країн. А далі… Далі буде тільки більше.

Ігор Рейтерович, кандидат політичних наук, керівник політико-правових програм Українського Центру суспільного розвитку

Головне