Якщо танки вже сьогодення, то ракети близьке майбутнє

<strong>Якщо танки вже сьогодення, то ракети близьке майбутнє</strong>

На восьмому засіданні "Рамштайн", що відбулося 20 січня у німецькій землі Рейнланд-Пфальц, було прийняте чергове рішення про постачання Україні сучасної західної зброї, у тому числі й танків.

Деяка затримка з початком надходження саме танків була викликана позицією Німеччини щодо надання дозволу іншим країнам передати Україні танки німецького виробництва. На сьогодні усі формальності улагоджено, ми отримаємо як німецькі Leopard, так й американські Abrams та британські Challenger.

У грудні минулого року головнокомандувач Збройних сил України генерал Валерій Залужний в інтерв'ю The Economist заявив, що для виходу на кордони, які були до початку повномасштабного вторгнення, Україна потребує 300 танків, 600-700 БМП, 500 гаубиць.

“Нам потрібна велика кількість західних танків. Вони набагато кращі за радянські зразки і можуть допомогти нам просунутися на полі бою. Ми створюємо нові військові частини, і наші подальші дії залежатимуть від їхньої боєздатності. Тому допомога Заходу вкрай важлива”, - додає  командувач Об’єднаних сил Сергій Наєв.

На сьогодні, по різним оцінкам, Україна має отримати від наших партнерів з НАТО щонайменше 440 зазначених вище танків різної модифікації. Є інформація що перші екземпляри, а саме Leopard, знаходяться неподалік від нас, у сусідніх країнах, а може вже й в Україні.

Навчання танкістів

Виникає цілком природне запитання: а скільки часу потрібно нашим танковим екіпажам, щоб навчитись воювати на новій для нас техніці?

Таке навчання скоріш за все буде відбуватись у Польщі, у тренувальному центрі селища Сьвентошув. Це один із трьох таких у Європі. На базі можуть навчати одразу 14 екіпажів, по чотири людини у кожному.

“Коли ми кажемо про навчання когось, хто працював з пострадянськими танками, роботі з Leopard чи Abrams, то достатньо 10 тижнів тренувань. Якщо ми зробимо інтенсивнішим навчання, за рахунок інструкторів, часу і наших вихідних, ми зможемо підготувати бригаду, яка працювала з пострадянським обладнанням, за 5 тижнів”, - запевняє командир польського навчального центру Мацей Банашинський.

Таким чином можна вважати, вже наприкінці березня наші ЗСУ будуть мати перші танкові батальйони озброєні найсучаснішою технікою та підготовленими бойовими екіпажами.

Вплив на хід війни

Як вплинуть такі українсько - НАТОвські підрозділи на хід війни?

Можна просто сказати - суттєво, але краще послатися на американського генерала у відставці Бені Ходжеса, який командував силами США в Європі. Його заява в інтерв'ю американському радіомовнику NPR. Україна може використати Leopard та інші сучасні танки для завдання удару по так званому "сухопутному коридору" з Донбасу до анексованого Кримського півострова. За його словами, задля цього Україна могла б сформувати важкоброньований підрозділ із західних бойових танків. Який став би "переднім краєм сил, здатних прорвати російські лінії в напрямку Маріуполя".

Тобто це озброєння, що отримує Україна після “Рамштайн-8”, щонайменше суттєво допоможе нам звільнити тимчасово анексований Крим. Разом з тим є інформація про формування штурмових бригад МВС України. Тоді сценарій звільнення Крима виглядає оптимістично.

fire and forget

Не можна пройти осторонь й питання про можливість постачання нам від Великої Британії далекобійних ракет повітряного базування Storm Shadow, яка має дальність дії приблизно 560 км. Це ракета типу fire and forget - запрограмована до запуску. Після запуску ракетою неможливо керувати або наказувати їй самознищуватися. Також не можна змінювати її цільову інформацію. Планувальники місій програмують ракету з протиповітряною обороною та ціллю. Ракета слідує за напівавтономним шляхом на низькій траєкторії польоту, керованій за допомогою GPS та картографування місцевості до цільової зони. На кінцевій ділянці використовується тепловізійна система самонаведення з функцією розпізнавання цілі. Підхід до мети стандартний для дозвукових крилатих ракет — перед наближенням до цілі ракета виконує гірку з подальшим пікіруванням на об'єкт наведення. Кут пікірування може встановлюватися залежно від характеристики цілі.

Очікування від “Рамштайн”

Простіше кажучи ця ракета вдвічі дальше вдаряє, ніж ATACMS з РСЗВ М270 або M142 HIMARS, про які ми теж вже багато місяців ведемо перемовини з нашими американськими друзями. Може так статись, що якщо Велика Британія таки передасть нам ці ракети Storm Shadow, то надалі США вирішить передати нам ATACMS. Щось схоже вже ж відбувалось з танками. Коли Америка оголосила, що надасть Україні свої танки Abrams, то згодом й Німеччина вирішила постачати нам Leopard. Може так станеться й з ракетами, якщо Велика Британія дійсно стане локомотивом цього процесу.

Цілком можливо, що на наступному “Рамштайн” 14 лютого 2023 року, окрім питань щодо літаків, будуть розглядатись питання й про далекобійні ракети. 

Олексій Гетьман, військовий аналітик

Головне

Ірина Фаріон померла в лікарні Львова після скоєного на неї замаху. Про це повідомили в пресслужбі Першого медичного обʼєднання Львова, передає кореспондентка телеканалу "Ми-Україна" Олександра Стасишин.