"Рамштайн" - системна військово-дипломатична платформа для підтримки України

На днях відбулось восьме засідання контактної групи в рамках формату "Рамштайн". Дуже важливо, що на цій зустрічі було в черговий раз підтверджено позицію колективного Заходу щодо безстроковості військово-технічної підтримки України для захисту власного суверенітету та територіальної цілісності. Враховуючи чутливість військово-технічної тематики, в даному блозі не будемо розглядати саме технічні питання, а поговоримо саме про політичні та дипломатичні акценти.

Дуже важливо, що сьогодні Україна та Захід говорять абсолютно однією мовою. Є колосальна довіра між військово-політичним керівництвом, наприклад, України і Сполучених Штатів Америки, України і Британії, і багатьма іншими державами, які передають військове обладнання для України.

Є декілька політичних результатів цієї зустрічі. Для нас в Україні вони очевидні, однак дуже важливо, що на Заході говорять фактично українськими тезами. А отже, якщо проаналізувати виступ Міністра оборони США під час відкриття зустрічі, то він зазначив дуже багато важливих речей.

По-перше, рашисти прорахувались. Вони не очікували, що Україна буде настільки стійкою, вони не очікували, що дух України буде таким потужним і вони не очікували консолідованої позиції Заходу щодо протидії рашистській навалі.

По-друге, дуже важливий принцип, який проголошено Міністром оборони США під час цієї зустрічі - принцип непорушності кордонів і невизнання зміни кордонів суверенної незалежної держави, шляхом незаконного використання сили проти цієї держави.

Однозначно політично це якраз таки укладається в український порядок денний, укладається в заяви Президента України щодо того, що метою України є звільнення всієї території від рашистів і повернення контролю за міжнародно визнаними кордонами від 1991 року. Тобто все, що заявляє Президент Зеленський – все це має підтримку партнерів. Це дуже важливо. Тому що без підтримки дуже важко виконувати подібні складні військово-технічні та військово-політичні завдання.

Також слід розуміти і дипломатичну важливість проведення "Рамштайн-8". Це не просто форум про безпеку, це абсолютно не прототип Мюнхенської конференції, де традиційно лідери держав або передові дослідники, передові аналітичні центри збираються в Мюнхені для обговорення викликів, які існують перед глобальною безпекою або регіональною безпекою тощо.

"Рамштайн" - це конкретна дипломатична платформа, яка працює на системній основі, яка має налагоджену систему комунікацій задля прийняття реальних рішень для передачі необхідного для української перемоги озброєння. Тобто з дипломатичної точки зору - це якраз таки потужний сигнал рашистам. Важливо, що "Рамштайн" перетворився не в політико-популістичний майданчик, а у військово-дипломатичну системну платформу для підтримки України.

Це величезне досягнення України і української дипломатії. Велика шана американським партнерам, адже якщо проаналізувати контекст існування цього формату, то треба розуміти, що він існує під лідерством Сполучених Штатів Америки. Сполучені Штати Америки на прикладі "Рамштайн" на практиці чітко реалізовують основоположні засади власної стратегії безпеки, яка полягає в тому, що США будуть лідерами в світі разом зі своїми союзниками та партнерами. Ось вам класичний приклад лідерства США. За оновленими даними Міністерства оборони Сполучених Штатів Америки, станом на 20 січня 2023 року за часи президентства Байдена Україна отримала 27,4 млрд доларів військової допомоги. Із цих грошей 26,7 млрд доларів було отримано з 24 лютого 2022 року. Це найбільші видатки і фінансові вклади, про що ми знаємо публічно, в обороноздатність України від одного окремо взятого партнера.

Президент Зеленський в своєму зверненні до народу України щодо результатів роботи "Рамштайн" теж дав зрозуміти, що це важлива платформа, яка приносить колосальний позитив і посилює обороноздатність нашої держави. Дуже тонко було сказано, що саме "Рамштайн-8" зміцнить стійкість. Однак зі зрозумілих причин Президент не перерахував всю номенклатуру військової продукції, але він чітко зазначив, що "Рамштайн" є складовою тієї великої дипломатичної роботи, яку проводить він сам і весь дипломатичний корпус з усіма учасниками "Рамштайн" і досягає конкретних результатів у вигляді передачі необхідного озброєння.

Підтримка буде посилюватись. Підтримка від західних партнерів буде безстроковою. Пан Остін визначив російську агресію проти України саме як імперську агресію. Очевидно, що на Заході всі чітко розуміють, що треба принципово ставити рашистів на місце: треба, щоб вони програли цю війну і в цьому Україна є дуже суб'єктним партнером для Заходу. Фактично сьогодні Україна несе функцію захисту колективної безпеки всього Євроатлантичного простору. Тому переломний момент у форматі "Рамштайн" розуміють, і є чітке бачення, що треба зробити аби посилити Україну на полі бою. Тому результати однозначно позитивні. Деталі ми зі зрозумілих причин знати не можемо. Однак політично в черговий раз перепідтверджено дуже багато принципових речей на користь України і на користь української армії.

Антон Кучухідзе, політолог-міжнародник, співзасновник аналітичного центру "Об'єднана Україна"

Головне