Хочеш схуднути – мусиш обмежувати себе в їжі. Чи в кількості їжі, чи в калорійності їжі, чи в певних продуктах, чи в часі вживання їжі, але ти не зможеш схуднути, якщо їстимеш що хочеш, коли хочеш, скільки хочеш. Бо твоє "що хочеш, коли хочеш, скільки хочеш" якраз і зумовило зайву вагу. Схуднення – це ні швидко, ні легко. Не легко, зокрема тому, що на людину, яка обмежує себе в їжі, ковбаса і вареники зі шкварками мають інший вплив, ніж на того, що їсть що хоче, коли хоче і скільки хоче. Поясню докладніше нижче: ми вирушаємо в країну науки і здорового глузду.
Заборони, або обмеж людину в тому, що вона любить — і вона хотітиме (і любитиме) це ще дужче. Забери в алкаша горілку — і вона почне йому снитись. Позбав людину сексу — і вона ним буде марити. Не давай спати — і вона мріятиме про подушку. Обмеж людину в їжі — і вона… зриватиметься з дієти.
Ок, але це суха теорія. Чи підтверджує наука спостереження фразу "заборонений фрукт завжди солодкий"? Вчені запитали у групи студенток, чи обмежують вони себе в їжі. Потім запросили в лабораторію, поділили на дві групи й пригощали одних апельсиновим соком, а інших - тим же соком, але розбавленим 70 грамами горілки.
Потім перед ними поставили m&m’s (солодкі драже) і попросили продегустувати, пояснивши, що вони можуть ними ласувати скільки хочуть. Звісно, наївних студенток ввели в оману, в дегустації не було сенсу, вчені визначали, хто скільки "злопає" солодких драже. І визначили наступне: дівчата, які сиділи на дієті, але пили просто сік, з'їдали набагато менше цукерок, ніж ті, які не обмежували себе в їжі. Що не дивно, драже ж калорійні до біса. А от в групі, яка вживала алкоголь, студентки, які сиділи на дієті, з'їли драже навіть трохи більше, від тих, що не обмежували себе в їжі. Вони зірвались, простою мовою. Бо алкоголь знизив контроль поведінки.
Щоб схуднути, а потім ще й не набрати назад скинуті кілограми, ти будеш змушений контролювати свою харчову поведінку... все життя. І зриви неминуче будуть: чи під дією алкоголю, чи під тиском спокуси.
Інші вчені на іншій групі студенток провели інший експеримент з цієї ж опери й виявили, що якщо людину, яка обмежує себе в їжі піддавати харчовим стимулам (думки про їжу, запах їжі), то вона з’їдає більше, ніж той, що ні в чому себе не обмежує. Запхати палку ковбаси в холодильник того, хто худне, покласти на стіл вафлі зі згущеним молоком, а на робочому столі лишити канфєтицукерки - це те саме, що людину, яка проходить челендж "72 години без сну" покласти боком на м’якеньке ліжко з білосніжною постіллю.
А тепер від дослідів - до практики: або ти важиш, як важиш, або важиш менше, але обмежуєш себе в їжі.
Навіть правильне харчування – це обмеження, бо "неправильну їжу" тобі їсти не можна. І якщо ти вирішив "побуцатись" із зайвими кілограмами, ти неодмінно робиш їжу для себе більш бажаною, більш звабливою, більш важливою.
Враховуючи, що при обмеженні в їжі, вона стає більш спокусливою, особливо калорійна, яку якраз нам й варто обмежити, нам треба створити умови, які допоможуть нам триматись на плаву. З сьогоднішньої статті ми дізнались, що алкоголь може нам "наламати дров", але варто зробити й інший не менш важливий висновок: нам варто ускладнити доступ до їжі, в якій ми себе обмежуємо, тобто не варто лягати на ліжко, якщо хочеш виграти челендж "72 години без сну".
Не тримати на робочому столі солодощі й снеки (взагалі не тримати на робочому столі їжу, він же робочий, а не обідній). Наповнити холодильник здоровою їжею, а на стіл поставити в прозору миску готові до вживання фрукти. Для всіх калорійних "бомб" знайти найвіддаленіший куток в домі, а ще краще взагалі таку їжу вдома не тримати. Нема перед очима – нема в голові – нема в роті.
І головне, важливо сформувати конструктивні харчові звички, адже нам притаманно не тільки вставати з ліжка з "певної ноги", а й їсти одне і те ж з дня в день. Якщо ти багаторазовим повторенням доведеш до автоматизму споживання НЕсмаженої їжі, НЕжирних молочних продуктів, НЕжирного м’яса, овочів на початку трапези, фруктів – на кінець, якщо на спрагу автоматично реагуватимеш звичайною водою, бо ти робив це тисячу разів, то твій "вузькоталієвий" шлях стане простішим, незважаючи на вказані мною психологічні зміни людини, яка обмежує себе в їжі.
А якщо ще добавиш фізкультуру і 7000 кроків щодень, то, як показують наукові дані, регулювати свою харчову поведінку стане ще легше.
Віктор Мандзяк, фітнес-тренер, нутриціолог