Показово минаючи Ізраїль. Держсекретар США приїхав на Близький Схід

Показово минаючи Ізраїль. Держсекретар США приїхав на Близький Схід

Держсекретар США приїхав з візитом до Саудівської Аравії, де зустрівся з принцем та міністром закордонних справ, і виступив на зустрічі глобальної коаліції по боротьбі з "Ісламською державою", засідання якої якраз пройшло в Ер-Ріяді.

Суть візиту Блінкена зводиться до трьох актуальних питань:

  1. Відродження переговорного процесу щодо Судану, який американці запускали разом із саудівцями, але нещодавно він розвалився.
  2. Реанімація переговорів щодо Ємену, де вдалося досягти лише "тонкого" перемир'я.
  3. Умовити Ер-Ріяд встановити дипломатичні відносини з Ізраїлем у рамках Авраамових угод часів Д. Трампа.

Відродження переговорів та геополітичні виклики

Це перший візит держсекретаря США до Саудії після торішнього візиту Джозефа Байдена, який не увінчався успіхом. До Саудівської Аравії останнім часом прикуто багато уваги, оскільки Ер-Ріяд почав перебирати на себе деякі функції регіонального поліцейського/модератора, і часто йти проти інтересів США, заграючи і з росією, і з Китаєм, і з Іраном.

Цінник саудівців за формалізацію своїх відносин із Ізраїлем досить високий. Вони хочуть, щоб Штати дали їм гарантії у сфері безпеки, продали більше зброї та дозволили розвивати власну програму мирного атома, передаючи відповідні технології.

З одного боку, адміністрація Байдена стиснута антисаудівською позицією Конгресу та Демпартії, а також бажанням поступово йти з Близького Сходу. З іншого боку, березнева угода Ірану та Саудівської Аравії під егідою Китаю показує, що США можуть просто втратити ініціативу, і вакуум впливу швидко заповнить Пекін, чого вони допускати не хочуть, вважаючи, що це створить стратегічну загрозу їхнім позиціям у регіоні.

Саудівців це все цілком влаштовує. Вони готові залишатися партнером США у регіоні, але при цьому розширювати зону свого комфорту у зовнішній політиці у міру того, як сам Вашингтон зміщує фокус уваги на Азію та Європу. З цієї ж причини в Ер-Ріяді готові поступово підвищувати планку вимог до Штатів.

Блінкен вирішив не їхати до Ізраїлю цього разу. Зараз між адміністрацією Байдена та Нетаньяху прохолодні стосунки. А днями прем'єр-міністр Ізраїлю призначив своїм новим речником Гілада Цвіка з 14 телеканалу, який якось казав, що Байден "не в змозі" керувати Штатами і "повільно, але впевнено, знищує Сполучені Штати". Тож з Ізраїлем у США поки що все складно.

Ілія Куса, експерт з міжнародної політики Українського інституту майбутнього

Головне