Мачулищі: диверсія білоруських партизанів чи удари з Україну

Мачулищі: диверсія білоруських партизанів чи удари з Україну

Є інформація про два вибухи на аеродромі в Мачулищах та пошкодження літака дальньої повітряної розвідки А-50. Це частково підтвердили російські військові блогери. Цей літак є вкрай важливим для рф з точки зору спостереження за українською Північчю: починаючи від виявлення засобів ППО і закінчуючи радіоперехопленням.

Існує велика ймовірність, що літак все ж таки пошкоджено. І тут ми спостерігаємо цікаву картину – білоруська пропаганда мовчить, розповідає про святкування Масляної тощо. Та й сказати, щиро кажучи, нічого. Адже незалежно від версії, в основі інциденту лежать перебільшені тези про “ефективний захист” та контроль над ситуацією з боку білоруських силовиків, що має гарантувати безпеку громадян.

Версії, що сталося в Мачулищах
  • Якщо це результат розколу особового складу (малоймовірно), то маємо вибух на білоруському об'єкті, внаслідок якого начебто постраждали білоруські громадяни. Більш того, вони могли де-факто постраждати внаслідок дій російських "союзників". Денна демонстрація, що російські війська в Білорусі = небезпека;
  • Якщо це результат диверсії білоруських партизанів, то це конкретний ляпас по іміджу тих самих силовиків в оточенні Лукашенка. Адже незалежно від того, чи це дрон, чи, наприклад, гранатомет, зброю потрібно доставити на місце, підготувати та застосувати. Я не кажу про розвідку території до цього. І це привід для страху закорема для Лукашенка. Адже Мачулищі охороняють як важливий російські і білоруські силовики;
  • Якщо це атака українського безпілотника, то виникають ті ж питання про розвідку перед ударом. І тим більше питань про "надійну" білоруську систему ППО. Тієї, якою так хвалився Лукашенко;
  • Якщо це ДРГ, то тут усі провалилися. Перетин кордону, успішна операція, вдалий від'їзд.

Словом, батька, швидше за все, злий і наляканий водночас. Його пропагандисти ніяк не вирішать, що робити. І тут питання до оточення Лукашенка, яке думає, як не потрапити під гарячу руку, а не як пояснити, що сталося. А сказати щось без наказу – це потрапити під роздачу. Це ще страшніше.

Чекають версію з рф. Але думають і в москві. Один із варіантів – просувати версію ударів з України. Але тоді виникає питання про стриману реакцію Лукашенка. А оскільки в Мінську розуміють наслідки глибшого втягування у війну, то отримуємо чергову порцію страху. Грати в унісон з росіянами = зробити крок до активного вступу у війну = дуже страшно. Сказати, що в москві брешуть = почати працювати проти російської пропаганди = теж дуже страшно. Тому ступор та тиша.

Не здивуюся, якщо з'явиться версія, що спалахнула каністра з бензином або просто "нічого не було". Питання в тому, наскільки легко можна перевірити цю версію - потрібно лише подивитися, чи полетить згаданий борт найближчими днями чи тижнями, і чи прилетить йому на заміну з рф такий самий літак.

Ігар Тишкевич, політолог, експерт Українського інституту майбутнього

Головне