Лукашенко в Пекіні: що просив у Сі Цзіньпіня

Лукашенко в Пекіні: що просив у Сі Цзіньпіня

Лукашенко поїхав до Китаю точно не обговорювати економічне співробітництво (хоча саме це анонсується). Бо всього можливого співробітництва - це якби Лукашенко просто віддав весь внутрішній ринок країни Китаю. Бо навіть росія має вдесятеро меншу за Китай економіку і є сумнівної цінності економічним партнером (якщо не враховувати видоювання з неї практично за безкоштовно різноманітної сировини, від газу до деревини). А крихітна економіка Білорусі - це ні про що для такого рівня міждержавних переговорів.

 Є версія, що Лукашенко дійсно повіз Сі якийсь меседж від путіна. Але це цілком міг зробити сам путін або хтось з його оточення. Лукашенко там без потреби. Тим більше, якщо припустити, що йдеться про якісь закриті домовленості про поставки зброї чи про надання якихось військових технологій - про це мав би домовлятись Шойгу чи Мішустін, чи той же Мєдвєдєв як керівник профільного напрямку. Чи Герасимов. Яким боком тут президент Білорусі, котрий досі успішно впирається руками й ногами запихуванню в пічку війни?

 Спроба зробити з Білорусі "ворота до росії для китайської зброї" і так приховати джерело поставок, бо США вже висловили невдоволення і навіть позначили покарання (значне обмеження доступу до американського ринку)? Гм... Це росіянам можна було згодувати версію про "білоруські креветки й устриці", які з'явились на полицях і в ресторанах після запровадження санкцій. А розраховувати обдурити НАТО в разі появи "з Білорусі" очевидно китайської зброї, технологій і ще чогось - це навіть не смішно.

Пошук нового хазяїна

Це, навпаки, більше схоже на спробу Лукашенка вирватись з обіймів росії. Це цілком корелює з тим, що вже цілий рік білоруська армія успішно уникає прямої участі у війні, розв'язаній "союзною державою". Все ж Лукашенко 29 років при владі. Він бачив багато чого, бачив і попередника путіна, і кінець єльцинської епохи. І, звісно, Лукашенку зрозуміло, що справа йде до кінця: рік, максимум два, і путінська росія відійде в історію. А Лукашенко хоче зістрибнути з потяга, поки той ще тільки почав падати у прірву.

Олександр Лукашенко і голова КНР Сі Цзіньпін, Пекін, 1 березня 2023 року

 Грубо кажучи, це схоже на пошук Лукашенком нового хазяїна, іншої "сильної руки". Ну ж не на Заході Лукашенко має шукати прикриття – там, де він ніхто, невизнаний президент, диктатор, поплічник терористів тощо. Сі ж цілком для цього підходить: тільки початок третьої каденції, при владі найпевніше буде ще достатньо довго (на вік 68-річного Лукашенка вистачить точно), Китай – величезна країна з потужною економікою, при тому зацікавлена в плацдармі в Європі. Плюс для Сі не становитиме жодної проблеми протистояти путіну – адже той гарантовано не зрадіє настільки ганебній втечі васала.

 Якщо коротко сформулювати моє припущення: Лукашенко хоче, щоб саме Китай став гарантом того, що Білорусь не змусять напряму взяти участь у війні проти України. А успішні переговори означатимуть, що до нас не зайде армія з території Білорусі. 

Олексій Голобуцький заступник директора Агентства моделювання ситуацій, політтехнолог

Головне