Хто є глобальним промоутером цифрових національних валют

Хто є глобальним промоутером цифрових національних валют

Цифрова валюта центрального банку (Central bank digital currency, CBDC) – цифрові гроші, емітентом яких є ЦБ у тій чи іншій країні.

Однією з перших цифрову валюту ввела Нігерія - eNaira.

Запущено проект цифрової рупії: З 1 грудня 2022 року Центральний банк Індії використовує у розрахунках цифрову рупію CBDC-R. Наприклад, найбільша в Індії мережа роздрібних магазинів почала приймати цифрову рупію e-Rupee.

Про цифровий юан говорять у Китаї. Свої проекти цифрових валют просувають Казахстан, Зімбабве, Білорусь, Таїланд (там планують видати 50 млн. громадян цифрові бати в екваваленті 300 дол на людину). Тестує цифрову ліру і Туреччина.

ЦБ Ірану почав тестувати цифровий "крипторіал" ще 2022 року. У цій країні хочуть створити забезпечений золотом стейблкоїн Перського регіону для проведення розрахунків за іранські товари, насамперед нафту та природний газ. Що цікаво – все це країни Глобального Півдня.

З іншого боку, США, ЄС, Японія після тестування своїх цифрових валют або навіть на стадії проектування поставили процес запуску "цифри" на паузу.

Аналогічно поставив на паузу проект створення цифрової гривні і НБУ, хоча Смолій, колишній керівник Національного банку, був затятим фанатом запровадження "криптогрівні".

Пауза у введенні цифрових валют у країнах Заходу може бути викликана прогресом у сфері штучного інтелекту. Справа в тому, що поєднання цифрової валюти та штучного інтелекту (CBDC + AI) може дати країнам Глобального Півдня ту саму омріяну глобальну систему еквівалентного обміну їх природних ресурсів на цифровий запис реальної вартості.

Для цього потрібно створити наступну архітектоніку:

  1. Запустити національні цифрові валюти на рівні центральних банків - це вже відбувається.

  2. Створити модель мультичастинних зареєстрованих товарних угод на природні ресурси (модель смарт-контрактів).
  3. За допомогою ІІ з'єднати пункт 1 та пункт 2.

 

Створення подібної системи означатиме кінець ери фіатних грошей, Ямайської системи та домінування у світі резервних валют. Проте з'явиться модель еквівалентного товарного обміну. Така система потрібна країнам Глобального Півдня і не потрібна Заходу, хоча на Заході розуміють, що цифровий фінтех не зупинити.

Україна ментально та політично перебуває на Заході, але економічно – на Глобальному Півдні, бо ми маємо сировинну економіку. Тому нам вигідно запуск цифрової гривні: вона забезпечить еквівалентне ціноутворення на наші природні та сировинні ресурси. Тобто більше ніяких продажів залізної руди "по 60 дол." на офшорні компанії, зареєстровані на "віденських бомжів", коли потім та ж руда продається по 200 дол.

Але запуск цього проекту у нас буде гальмуватися як з зовнішніх причин (Україні не дозволять стати першою європейською країною з активно застосовуваною CBDC), так і внутрішніми, нашим експортерам зовсім не потрібне "цифрове око" держави, яке стежить як вони пропускають свій експортний виторг через сито контрольованих іноземних компаній із метою податкової оптимізації.

Олексій Кущ, економіст, фінансовий аналітик

Головне