Більше ваги, менше жиру: усе, що треба знати про ваші мʼязи - Віктор Мандзяк

Більше ваги, менше жиру: усе, що треба знати про ваші мʼязи - Віктор Мандзяк

Розвинена мускулатура - це краса, бо робить випуклими ті місця у твоєму тілі, які випуклими задумала природа (а от твою випуклість в районі пупця природа не задумувала - то наїдене). Але є менш очевидні, але не менш важливі причини мати розвинену мускулатуру. От про це і поговоримо далі. Вирушаємо в країну науки та здорового глузду!

Мускульний факт 1: у людей з низькою мʼязовою масою нижчі шанси на виживання після серйозних опіків. 

Річ у тому, що мʼязи - це запаси білка для організму, а при опіках білка потрібно багато, щоб відновлювати тканини організму. Особливо при глобальних опіках, наприклад, коли людина стрибала через полумʼя на пікніку та отримала опіки великої кількості тіла.

Мускульний факт 2:  у людей, які здатні підтримувати мʼязову масу під час ракових захворювань вищі шанси на виживання.

Можливо, просто кореляція (сонце ж не тому встає, що півень репетує зранку, але півень гордий думкою, що несе всьому селу світло), але звʼязок дуже міцний.

Мускульний факт 3: якщо людина з низькою мʼязовою масою в результаті травми буде тривало іммобілізована є ризик того, що вона ніколи не відновить рухову функцію в повній мірі.

От такі пироги, малята. Або уникай падінь з шостого поверху на лендровер сусіда, або про всяк випадок май мʼязи про запас, бо постільний режим просто "зжирає" мускулатуру, а якщо її і так, як в горобця під коліном, то вона може не відновитись опісля.

Мускульний факт 4: низька мʼязова маса погана координація рухів. 

Звідси падіння зимою на слизькій дорозі, переломи шийки стегна та навіть летальний перебіг.  

Мускульний факт 5: Кістки, щоб не ламатись мають бути міцними.

Коли мускул скорочується, він не тільки рухає кістками, а й здавлює їх і навіть "намагається" зігнути. Кістки як арматура в бетоні - їх не видно, але вони напружуються і в результаті постійного навантаження стають сильними. І навпаки, коли твоя рухова активність обмежується маршрутом "спальня - вбиральня - кухня - спальня", кістки стають слабкими та вразливим до переломів. Отже, слабкі мʼязи не роблять кістки такими ж слабкими автоматично, але слабкі мʼязи означають, що ні вони, ні кістки не напружуються достатньо, щоб бути міцними. Слабкі мʼязи - це неминуче слабкі кістки.

Мускульний факт 6: люди з високою мʼязовою масою мають вищі енерговтрати в стані спокою.

Тому що кілограм мускулатури спалює в добу 13 калорій, а додаткових 10 кг мʼязів - це додаткових спалених 130 калорій щодня. Без тренувань і ходьби. До речі, щодо ходьби, люди, які носять на собі додаткових 10 кг, закономірно спалюють більше калорій на переміщення тіла в просторі. Але носити із собою "зайвих" 10 кг мускулатури - не те саме, що волочити із собою жир. Бо, у випадку мʼязів, по-перше, ти носиш красу і здоров'я на собі, а по-друге, саме ці мʼязи тебе і носять (це як 6-літровий двигун феррарі: робить машину важчою, але їхати їй від цього легше, а тобі комфортніше). Отже, розвинена мускулатура дещо захищає від зайвої ваги, але вчасно закрита дірка внизу обличчя, захищає, звісно, краще.

Мускульний факт 7: мʼязи - основний поглинач глюкози.

Чому? Бо їх багато, а саме: десь 40 кг, якщо це я, і приблизно 0,0000000006 кг, якщо - ти. Чому важливо не мати 0,00…06 кг мʼязів - поглиначів глюкози? Бо якщо в крові багато глюкози - розвивається  діабет, а в перспективі сліпота й ампутація кінцівок. Слабкі та нерозвинені мʼязи свідчать про нестачу мʼязової роботи, а та в свою чергу можуть призводити до зниження здатності спалювати жир, і як наслідок накопичення його в мʼязових клітинах, що призводить до інсулінорезистентності - початкового етапу до розвитку діабету 2 типу і центральної особливості метаболічного синдрому.

Питання: як наростити ту цілющу мускулатуру? Їж, тренуйся, спи. А конкретніше, їж достатньо калорій і білка, тренуйся у силовому режимі, спи по-людськи.

Віктор Мандзяк, фітнес-тренер, нутриціолог

Головне