АЗС знизили ціни на пальне: що з ними буде навесні та які є ризики

АЗС знизили ціни на пальне: що з ними буде навесні та які є ризики

З початку року пальне на АЗС дешевшає: ціни на дизпаливо та автогаз знизилися на 5 грн, на бензини– на 4 грн. З’ясовуємо у експертів, що зараз рухає ціни вниз, чи маємо тенденцію до здешевлення навесні та які існують ризики для роздрібного ринку?

Сергій Куюн, директор Консалтингової групи "А-95":

- Зараз ми маємо рекордні запаси пального. Його привезли дуже багато, у тому числі в рамках підготовки до ембарго на нафтопродукти, яке Європа запровадила щодо російського палива. Головне, що нас має турбувати, це саме наявність пального, і з цим я не бачу ніяких ризиків. У нас стабільний профіцит.

Хотів би зазначити щодо аграрного сектору. У багатьох є таке ставлення до нього, як у 90-х: село гине, треба допомагати. Але аграрні підприємства мають на своєму балансі бензовози, сховища, а деякі холдинги навіть купили танкери, отже, можуть і собі привозити пальне, і продають його на ринку. Але, нажаль, в аграрному секторі є те, що має вплив на ринок пального: скорочення, і дуже серйозне, посівних площ. Пального знадобиться менше, ніж навіть минулого року.

Щодо ціни прогнозувати конкретно дуже важко, бо ринок непередбачуваний. Але станом на сьогодні у нас картина зворотна тій, яку малювали російські агенції та спікери. Нам прогнозували дефіцит, що ми замерзнемо, а ціни злетять. Насправді отримали профіцит, величезні запаси та падіння цін. Бачу, що ця ситуація зберігається. Не можна виключати якихось розворотів, але мені важко уявити, що буде нестача пального.

Зараз ціни продовжують падати. Є потенціал для подальшого зниження: ще 2-3 грн – це той мінімум, який я бачу протягом найближчих тижнів. Все залежить від світового ринку. Там зараз також зниження, а як він поводитиметься далі сказати важко. Поки всі побачили, що переляк був надмірним, ціна падає і саме під впливом санкцій.

Санкції працюють, і саме вони тиснуть на ціни. Віднині для російського пального в Європу дуже складний шлях. Відповідно, пальне їм треба везти у віддалені куточки світу, сплативши за це. Сьогодні дисконти на російське паливо сягають 25% від ринкової ціни. Російське пальне ще є на ринку, і воно тягне за собою вниз ціни й на решту ресурсу.

Отже, санкції працюють, не виключаю, що так відбуватиметься і надали, і ціна хоча б не буде зростати. Я взагалі не очікував, наприклад, що в гурті дизпальне буде дешевше, ніж 40 грн за літр. Зараз є пропозиції по 35 і 36 грн. В травні минулого року, коли у нас була криза, нагадаю, що ціна сягала 70 грн за літр. Ситуація, я вважаю, показова і ризиків не бачу поки що.

Леонід Косянчук, експерт ринку нафтопродуктів:

- Серед чинників, які впливають на ціну, є співвідношення ціни та пропозиції. В очікуванні введення в дію санкцій щодо заборони імпорту російських нафтопродуктів, європейці створювали додаткові запаси. Ще й тому, що наприкінці лютого на початку березня в Європі стартують посівні роботи. Тобто ще й в очікуванні сплеску попиту.

Оркостан, як завжди, шукав дірки. Там потужний тіньовий флот, і вони почали тиснути на європейський ринок своїми дешевими ресурсами. Опосередковано, через дешеву нафту, яку відправляють в Індію, тупо переписуючи коносаменти та сертифікати через Туреччину. Ось є турецьке дизельне пальне. Досвідченій у нафтовій галузі людині не потрібні сертифікати, досить зразка, перевірки вмісників, і одразу зрозумілий якщо не завод, то регіон, де дизпальне виробили. І виходить, що оце турецьке дизпальне має походження з півночі росії.

Спочатку Україна і вся Європа боролися за створення запасів. А десь з початку року, коли були організовані логістичні зв’язки іншого порядку ніж через росію і на росію, в Європі загроза дефіциту пального, з урахуванням потреб України, зникла. Почалася боротьба із запасами. Пішло здешевлення, бо щоб продати, треба знизити ціну.

Оператори нашого ринку мають довгострокові терм-контракти. В них, як правило є позиція: ви замовляєте певну кількість пального на кожний місяць. Тому, коли наші оператори навіть не хотіли, мусили ввозити. Але є небезпека. Ви створюєте великі запаси, а є ризик, що прилетить. Тому намагають запаси продати. Продати ж складно, бо ринок переповнений. Є ще один стримуючий фактор попиту. Біля 5 млн га у нас зараз непридатні для обробки. Ще й зменшилися потреби для генераторів, меншим став рух транспортних засобів.

Найскладніше зараз продати бензин. Дизпальне ще користується деяким попитом, але незначним і непритаманним цьому періоду. Надлишки дизпалива утворилися ще й тому, що деякі потужні споживачі, зокрема "Укрзалізниця", "Укрпошта", великі підприємства, вийшли на власні потужності та контракти. Вони ввозять пальне з Європи самотужки. І тут оператори ринку не вгадали.

Отже, пропозиція сильно перевищує попит, і ціни впали. Тут і позитив, і негатив. Споживач отримує пальне за більш лагідними цінами. Негатив у тому, що ринок не рухається, запаси у зберіганні, що створює відкладене подорожчання на майбутнє.

Все це, насправді, може швидко змінитися. Оператори зрозуміли, що турецьке пальне насправді є російським і відбувається фінансування тероризму. Вочевидь, від цього ресурсу будуть відмовлятися. Проснуться європейські аграрії та почнуть вигрібати запаси, тому можуть повернутися премії при постачаннях в Україну понад 150-250 доларів за тону, і пальне здорожчає.

Важко сказати про терміни зміни тенденцій. Ринок нафти і нафтопродуктів динамічний та вразливий. На нього впливають не тільки об’єктивні чинники, а навіть висловлювання деяких політиків. Зараз, наскільки мені відомо, приймаються оперативні заходи щодо блокування тіньового танкерного флоту, який допомагає московитам отримувати прибутки від нафтопродуктів. Ціни на зовнішньому ринку, а ми повністю від нього залежимо, реагуватимуть на ці фактори.

Отже, сьогодні позитивні новини про здешевлення є. Але думаю, що вони не будуть сталими. Гадаю, що інерційно зниження відбуватиметься певний час, а потім стабілізація та, з приходом потепління, підвищення. Також не забуваймо, що ЗСУ зараз в обороні. А якщо підуть більш активні дії з використанням важкої техніки, то збільшяться мобілізаційні приписи. Тому однозначно позитивні новини чекають на нас тільки тоді, коли переможемо.

Геннадій Рябцев, директор спеціальних проектів Науково-технічного центру "Психея":

- Оскільки ми повністю залежимо від постачань з Європи, зрозуміло, що вартість нафтопродуктів також залежить від цін в Європі. Коли закупівельна вартість знижується – менші й ціни на АЗС.

До того ж трейдери розуміють: у споживачів немає зайвих грошей. Отже, роблять все, щоб не втрачати в реалізації, бо в цих обсягах вони й так втратили. Треба зберегти хоча б наявних споживачів. Ще й прогнози щодо посівної у нас підтверджуються: збільшення обсягів споживання нафтопродуктів не суттєве і навряд чи буде суттєвим, адже немає серйозного відновлення в аграрному секторі чи переробці. Маємо скорочене споживання.

На весну є побоювання. Ми надмірно залежимо від імпорту, і, якщо будуть проблеми з виробництвом та споживанням в Європі, вони перекинуться на наш ринок. Причому у збільшеному вигляді.

Зараз уряд не має гарантій від трейдерів щодо стабільних обсягів постачання. У тому числі, за будь-яких проблем на спотовому ринку, наприклад через скорочення у зв’язку з ембарго. Українські оператори в більшості не укладають контракти з виробниками нафтопродуктів. Вони сподіваються, що знайдуть необхідні обсяги на вільному ринку. Але вони можуть і не знайтися.

В перспективі є ризик нестачі. Ембарго щодо російських нафтопродуктів в повному обсязі ще не працює. Воно запрацює після завершення всіх раніше укладених контрактів. Закінчяться вони саме навесні і нових не буде. Якою буде ситуація та реакція на неї ринків побачимо вже після 1 квітня.

Раніше "Ми - Україна" з’ясовував, завдяки чому укріпився курс гривні та що вплине на вартість нацвалюти навесні.

Головне