Зміни в класифікаторі професій: нові, виправлені та скасовані назви робіт і що це означає

Зміни в класифікаторі професій: нові, виправлені та скасовані назви робіт і що це означає

Міністерство економіки вдруге за 2024 рік суттєво змінило класифікатор професій. На початку року додали 42, а наприкінці ще понад 50 нових професій та посад. Які саме вписали, а які викреслили або змінили та що це передбачає, розбирався "Ми – Україна".

Як читати класифікатор та розуміти зміни до нього?

Класифікатор професій діє з 2010 року і внесена у середині грудня зміна є чотирнадцятою за рахунком. У ньому понад 9 тис. професійних назв робіт та кожна має код. Перша цифра в коді – номер розділу класифікації професій, яких дев'ять:

  • Професіонали
  • Фахівці
  • Технічні службовці
  • Працівники сфери торгівлі та послуг
  • Кваліфіковані робітники сільського та лісового господарств, риборозведення та рибальства
  • Кваліфіковані робітники з інструментом
  • Робітники з обслуговування, експлуатації та контролювання за роботою технологічного устаткування, складання устаткування та машин
  • Найпростіші професії.

У професійному розділі є підрозділи, класи, підкласи та групи. Код кожної складової входить до загального коду, який є у професії.

Останнім рішенням 34 професійні назви робіт зазнали змін, тобто їх назвали інакше.

зміни_класифікатор.jpg (268 KB)

Скасували 63 та додали 72 назви. Деякі скасовані не пішли у небуття разом із кодом. Код лишився, але професійна назва роботи тепер інша.

Які професійні назви скасували і які професії мають тепер їхній код?

Асистент викладача із соціальної педагогіки – скасована назва. Її код 3330 тепер також має асистент вихователя закладу загальної середньої освіти – це нова унесена назва.

Викладач із соціальної педагогіки викреслений. Код 2340 ніякій новій професійній назві не присвоїли.

Випусковий відповідальний, журналіст мультимедійних видань засобів масової інформації, інокореспондент, кореспондент власний, кореспондент спеціальний, оглядач політичний, редактор мультимедійних видань ЗМІ – усе це скасовані назви. Їхній код 2451.2 тепер, на додачу до не скасованих, також має дві нові професії: автор промов і автор текстів (копірайтер).

Вихователь виправно-трудового закладу – виключено. Код 2446.2. Новим професіям цей код не присвоїли, але такий, як і у випадку з іншими, мають кілька інших професійних назв.

Голова, заступник голови та заступник голови судової палати Вищого адміністративного суду України, голова, його перший заступник, заступник голови та заступник голови судової палати Вищого господарського суду, голова Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, керівник апарату Верховного Суду, перший заступник голови Верховного суду. Це скасовані назви, які мали код 1120.4. Тепер до цього коду вносять такі нові назви робот: голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів, заступник, член комісії та голова Вищої ради правосуддя, заступник, член ради, заступник генпрокурора – керівник САП.

Заступник та перший заступник голови, начальник управління та суддя Вищого адміністративного суду, суддя, начальник управління та перший заступник голови Вищого господарського суду мали код 1229.2 до скасування назв. Унесли до цього коду одну назву – керівник апарату Верховного суду.

Голова Державної пенітенціарної служби України пішов під ніж з кодом 1120.1. Нові назви до нього не додали.

Державний уповноважений, офісний службовець (недержавні установи юриспруденції), офісний службовець (страхування), судовий виконавець скасовані. Їхній код 3432. Чотири назви скасували, натомість додали вісім нових: консультант державного нотаріального архіву, консультант державної нотаріальної контори, помічник голови суду, помічник нотаріуса, помічник нотаріуса державного, помічник судді, помічник члена Вищої ради правосуддя, помічник юриста.

Оператор при черговому по дирекції залізничних перевезень мав код 4133 в класифікаторі. Тепер цьому коду відповідатимуть дві нові назви професій: агент станційний та оператор при черговому по району (на залізничному транспорті).

Черговий по дирекції залізничних перевезень мав код до скасування 2149.2. Тепер цьому коду відповідатиме така нова назва: державний експерт з розслідування аварійних подій.

Інструктор з організації роботи народних дружин, інструктор із заготівельної діяльності, інструктор культурно-просвітнього закладу скасовані, а до того мали код 3340. Нових професій з цим кодом не додали.

Консультант державного нотаріального архіву, консультант державної нотаріальної контори, помічник нотаріуса, помічник нотаріуса державного, помічник адвоката, помічник, юриста, помічник судді викреслені з коду 3436.9 та нових професій за цим кодом не додали. Деяким зі скасованих змінили код на 3432.

Консультант науковий (правознавство), прокурор-криміналіст, старший помічник Генерального прокурора з особливих доручень, юрист, юрист-міжнародник. Усі мали код 2421.2. Після скасування п'ятьох назв, до цього коду додали дві: помічник адвоката, прокурор-стажист.

Начальник трудової колонії для неповнолітніх тепер не актуальний. Код класифікатор – 1229.7. Тепер такий має нова назва професії "начальник (інший керівник) відділу (сектору, управління) з питань захисту об'єктів критичної інфраструктури".

Радник мав код 2429. Після скасування цієї назви, до цього коду додали такі професії: інспектор Вищої кваліфікаційної комісії суддів, консультант науковий (правознавство), консультант суду, помічник голови, помічник заступника голови, радник та помічник судді Верховного суду. Також у цей код пішли професії юрист та юрист-міжнародник.

Три професії з кодом 2423 скасували: слідчий (поліція), слідчий та старший слідчий в особливо важких справах. Нових професій до цього коду не додалося. Слідчим тепер присвоїли код 2426.

Диспетчер локомотивний дирекції залізничних перевезень з кодом 3119, начальник дирекції залізничних перевезень з кодом 1226.2, ревізор руху дирекції залізничних перевезень начальник з кодом 3152, черговий по механізованій дистанції навантажувально-розвантажувальних робіт з кодом 3115, начальник дослідної лабораторії з кодом 1237.2, продюсер (кінематографія) з кодом 1229.6, рибовод з кодом 2211.2. Ці назви скасували, а нові назви до цих кодів не додали. Деякі пішли у небуття, а окремі перекочували під другий номер.

Які ще професії внесли у класифікатор та які змінили?

Загалом за наказом Мінекономіки внесли 72 нові назви. Частину з них ми вже перелічили. Тепер додамо найсуттєвіші нововведення.

  • Військова справа. За кодом 5164 додали такі назви професій: головний сержант, інструктор (військова служба), командир відділення (військова служба), сержант матеріального забезпечення, штаб-сержант. Ще дві нові класифіковані професії мають код 5169: оператор з пошуку вибухонебезпечних предметів (демінер) та оператор Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту.
  • Охорона здоров'я. Професіонал з медичної статистики (2122.2), лікар-резидент (3221), фахівець з громадського здоров'я (3222), нутриціолог (3223).
  • Інфраструктура та безпека. Державний експерт з розслідування аварійних подій, експерт з радіаційного захисту та черговий по району (2149.2), рибоводу присвоєно код 2213.2, експерт із захисту об'єктів критичної інфраструктури (за видами діяльності) та фахівець із захисту та стійкості критичної інфраструктури (2490), державний інспектор з безпеки авіації (3439), майстер з експлуатації та ремонту роботизованих та мехатронних систем (8990).

Окрім того, що частину професій скасували, деяким змінили код та низку нових додали, є ще й 34 зміни, коли код лишається той самий, але назва професії вже інша. Надаємо професії за кодами:

  • 1120.4. Зміни косметичні. Біля професії "Генеральний прокурор" вже не треба вказувати "України". Це стосується й посад його заступників. Також в посаді заступника голови Верховного Суду слово "голови" вже не треба писати з великої літери;.
  • 1143.1. Було: головний учений секретар президії національної академії України, а стало: головний учений секретар національної академії України";
  • 1210.1. Було: начальник в'язниці. Стало: начальник установи (табору) (пенітенціарна система);
  • 1229.6. Було: головний кінооператор, директор програм (радіотелевізійних), керівник групи (виробництво кіно- і відеофільмів), керівник художній цеху (майстерні), майстер з ремонту приладів та апаратури (виробництво кіно- і відеофільмів), начальник цеху (виробництво кіно- і відеофільмів). Стало: головний оператор-постановник аудіовізуальних творів, директор аудіовізуальних та аудіальних програм, керівник групи (виробництво аудіовізуальних творів, керівник художній цеху (балету, опери, майстерні), майстер з ремонту приладів та апаратури (виробництво аудіовізуальних творів), начальник цеху (виробництво аудіовізуальних творів);
  • 2131.2. Тепер буде адміністратор не веб-ресурсів, а вебресурсів, за новим правописом;
  • 2221.2. Лікар з променевої терапіє став лікарем з радіаційної онкології, лікар з радіонуклідної діагностики – лікарем з ядерної медицини;
  • 2225.2 Було: лікар-санолог, фахівець з громадського здоров'я, фахівець з довкілля та здоров'я, фахівець з дослідження факторів навколишнього середовища. Стало: лікар превентивної медицини, професіонал з громадського здоров'я, професіонал з довкілля та здоров'я, професіонал з дослідження факторів навколишнього середовища;
  • 2229.2. Лікар-судово-психіатричний експерт тепер називається лікар-психіатр судовий;
  • 2429. Було: експерт та юрисконсульт. Стало: експерт у галузі права та юрисконсульт (радник юридичний);
  • 2451.2. Було: випусковий, кінорежисер з монтажу, режисер телебачення. Стало: редактор випусковий, режисер з монтажу, режисер аудіовізуальних творів;
  • 2460. В описі назви професії священнослужитель в слові "священник" додали подвоєння "н";
  • 3119. Було: диспетчер локомотивний шляховий. Стало: диспетчер локомотивний (на залізничному транспорті);
  • 3121. Було: адміністратор веб-сайту, фахівець з розроблення комп'ютерних програм. Стало: адміністратор вебсайту, фахівець з розроблення комп'ютерних програм та програмного забезпечення;
  • 3231. Було: сестра медична (брат медичний) милосердя. Стало: сестра медична (брат медичний) загальної практики – сімейної медицини;
  • 3340. Було: інструктор-перекладач з обслуговування робітників з порушенням слуху та черговий з режиму (у спеціальних та спеціалізованих закладах, центрах, школах, училищах, притулках тощо). Стало: інструктор-перекладач з обслуговування працівників з порушенням слуху та черговий з режиму (у спеціальних та спеціалізованих закладах, центрах, школах, училищах, притулках, у закладах професійної (професійно-технічної) освіти соціальної реабілітації тощо);
  • 3475. Було: інструктор з аеробіки. Стало: інструктор з фітнесу (аеробіки);
  • 3479. Було: артист балету (з дипломом молодшого бакалавра). Стало: артист балету (з дипломом фахового молодшого бакалавра).

Навіщо змінили та що це значить для роботодавців та працівників?

В Мінекономіки, до сфери діяльності якого і відноситься класифікатор професій, пояснили, що:

  • частину професій привели у відповідність до законодавства. Це стосується сфери правосуддя та медіа;
  • чотири міністерства та Держспецзв'язку додали дев'ять нових назв професій. Низка інших, зокрема у медичній сфері, відкривають нові можливості для роботи, нові напрямки;
  • скасували назви застарілі.

Наказ Мінекономіки вже є. Проте станом на 23 грудня ані в тексті класифікатора зміни не відображені, ані в пошуку професій за офіційною системою за посиланням

Класифікатор використовують роботодавці під час ведення трудових книжок працівників та інших документів, які із роботою пов'язані, зокрема, штатних розписів, наказів про прийом на роботу. Він потрібен при проведенні атестації на роботі, призначенні пільг, зокрема за шкідливі та важкі умови праці.

За умовами трудового законодавства, у штатному розписі, посадовій інструкції, особовій картці, особовій справі та у паперовій трудовій книжці назва має відповідати саме класифікатору професій. Тож якщо нові умови зачіпають підприємство, треба шукати у класифікаторі актуальний відповідник та видавати наказ про зміни. Нині паперові трудові книжки заповнюють вже за бажанням працівника, тому якщо вона на руках у людини, її треба принести, щоб виправити запис.

Також щоразу, як змінюються посади у класифікаторі, постає питання: чи є виправлення істотними змінами умов праці, про які за Кодексом законів про працю треба повідомляти працівника за два місяці? За КЗпП (частина 3 статті 32) справді є така вимога, і в переліку істотних умов згадують найменування посад.

Але за законом про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану (ст. 3) зараз ця норма КЗпП працює інакше. Повідомляти про істотні зміни працівника треба "не пізніше як до запровадження таких умов". Якщо простими словами, то людину ставлять перед фактом, без попереджень.

Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розповідав, як ліквідують МСЕК: коли і комі треба пройти повторний огляд для підтвердження інвалідності та як інвалідність будуть встановлювати нові експертні команди.

Головне