Що буде з біткоїном у 2025 році: якою буде вартість - прогнози аналітиків

Що буде з біткоїном у 2025 році: якою буде вартість - прогнози аналітиків

За 2024 рік найпопулярніша світова криптовалюта показала зростання більше ніж удвічі. Тому особливо сприяли три чинники: біткоїн став біржовим інструментом, був проведений його халвінг, а наприкінці – він став валютою, на яку робить ставку новообраний президент США Дональд Трамп. Які прогнози його вартості у 2025 році, розбирався "Ми – Україна".

Шалене ралі біткоїна у 2024 році

Під тиском судових рішень, на початку 2024 року керівник Комісії з цінних паперів і бірж США (SEC) Гері Генслер схвалив спотові біткоїн-ETF, офіційні біржові фонди із біткоїном в якості активів. Генслер є опонентом криптовалют, але діватися було нікуди,. Окрім того, що суди не розуміли, чому крипта не може бути активом, все більше топових інвесткомпаній подавали заявки на створення фінансових інструментів на основі bitcoin.

Лише цього було достатньо, щоб оптимісти ринку крипти пообіцяли у 2024 році шалене зростання найстаршої, найвідомішої та найдорожчої криптовалюти. Менше року тому один із "биків" ринку Томас Лі, керуючий партнер дослідницької компанії Fundstrat Global Advisors, пророкував, що ціна біткоїна до кінця року може досягнути $150 тис. Він промахнувся з рівнем, але не з напрямком. Наприкінці минулого року ця криптовалюта коштувала близько $42 тис. Після дозволу SEC та до кінця року відбулося зростання на понад 138%.

28 лютого 2024 року BTC дістався психологічної позначки у $60 000, яку до того недовгий час обіймав восени 2021 року. Напередодні халвінга в середині квітня тяжів до попереднього рекорду листопада-2021: $69 000.

Зазвичай після халвінга, тобто зниження вдвічі винагороди для майнерів, яке відбувається кожні чотири року, ціна біткоїна протягом наступних чотирьох місяців зростала і суттєво. У 2020 році на 21,4%, у 2016 році на 11,12% у 2012 році, після першого халвінга, взагалі на 600%.

Через чотири місяць після халвінга-2024, у серпні-2024, аналітики засумували. З 19 квітня по 19 серпня ціна бітка просіла на 8,2%, з $63 825,87 да $58 530,13. Тоді ж лунали попередження про вибори у США, які можуть вплинути на подальшу вартість. Обраним президентом став Дональд Трамп, який усю кампанію загравав із криптоіндустрією, отримував фінансову підтримку і криптовалюті та щедро роздавав обіцянки.

  1. Замінити криптоскептика на посаді керівника SEC криптооптимістом. Зараз замість Генслера Трамп хоче бачити очільником комісії Пола Аткінса. Той був комісаром у SEC за часів президентства Джорджа Буша-молодшого. Аткінс – співголова Token Alliance при Digital Chamber of Commerce з 2017 року. Він працював над створенням найкращих практик для випуску цифрових токенів і сприяв інноваціям у індустрії криптовалют.
  2. Створити національний резерв у біткоїні. З першого погляду йшлося про те, щоб не продавати криптоактиви, які конфіскують в результаті кримінальних справ. Нині уряд США має трохи більше 198 тис. BTC вартістю близько $20 млрд. Але є ще законопроєкт "сенатора біткоїна" Синтії Ламміс про придбання протягом п'яти років щороку 200 тис. біткоїнів і створення за рахунок них національного стратегічного резерву.
  3. Гасити борги біткоїном. Держборг США зараз – $36 трлн. Сині обраного президента Ерік Трамп 10 грудня в Абу-Дабі дав прогноз, що колись біткоїн буде коштувати $1 млн. Тоді 1 млн BTC у нацрезерві не вистачить на покриття усього боргу. Щоб погасити увесь, треба акумулювати у руках держави усі 21 млн біткоїнів, випуск яких передбачений кодом, а ціна одного має становити $1,7 млн. Навіть якщо уявити таку ціну, неможливо, щоб усі біткоїни були в руках уряду США. Не кажучи вже про те, що для розрахунків із бюджетними боргами приймати "біток" мають усі кредитори – приватні та державні по всьому світу. Але теоретично можна погасити частину, якщо розігріти ціну до мільйона. У Bloomberg ідею придбання біткоїнів за кошти платників податків і резерв в такому спекулятивному інструменті називають найбільшим криптовалютним шайхраством.

Якими б на перший погляд утопічними не були ідеї про погашення боргів, голову Комісії точно замінять та фактично є база для резерву в біткоїні за рахунок конфіскованих активів. Вже цього достатньо було, щоб 2024 рік біткоїн завершив на позначці близько $100 тис.

Що обіцяють біткоїну у 2025 році?

Хоча на початку цього року лунали прогнози про ціну на рівні $150 тис., були більш стримані , хоч і позитивні. На 2024 рік провідний менеджер фондів криптовалютного індексу Bitwise казав, що bitcoin торгуватиметься вище 80 000 доларів США, встановивши новий історичний максимум.

На 2025 рік там дають біткоїну цільову ціну на рівні $200 тис. Ба більше, із приміткою, що в разі створенні національного резерву за рахунок закупівлі цієї криптовалюти, там кажуть про можливу ціну $500 тис. і навіть більше.

Хто знає, що вирішить Трамп, але платформа прогнозів Polymarket станом на 13 грудня дає 28%, що він запровадить резерв протягом своїх перших 100 днів на посаді. Тому $200 тис. від Bitwise – більш реалістична оцінка.

Причини зростання пояснюють, зокрема, подвоєнням біткоїн-ETF, які за 2024 рік вже зібрали рекордні $33,6 млрд надходжень. Справа в тому, що такі гіганти, як Morgan Stanley, Merrill Lynch, Bank of America, Wells Fargo ще не запустили на ринок своїх менеджерів з активів, майже не мали доступу до цього біржового продукту. Наступного року це може змінитися і трильйони, якими керують найбільші холдінги, поступово долучатимуться до біткоїн-ETF.

Аналітики Bitwise вважають, що насправді не так важливо, чи запустить Трамп стратегічний резерв у біткоїні. Важливо те, що є намір, це розглядають, тому уряди інших країн купуватимуть біткоїни.

"За даними BitcoinTreasuries.net, на даний момент існує дев'ять країн, які мають біткойни (на чолі зі Сполученими Штатами). Ми очікуємо, що у 2025 році кількість подвоїться", - пишуть у Bitwise.

Нижче мапа світу з країнами, які мають біткоїн, і Україна є серед них із "бітками" на суму близько $4,6 млрд.

біткоїн_країни.png (128 KB)

Аналітики прогнозують, що $1 млн – ціна біткоїна, про яку каже Ерік Трамп, може бути досягнута у 2029 році:

"Ми вважаємо, що біткоїн випередить ринок золота до 2029 року. За поточної ринкової капіталізації золота це означає, що біткоїн підніметься вище $1 млн за монету. Чому 2029? Історично біткоїн рухався чотирирічними циклами. Хоча немає жодної гарантії, що так і буде, 2029 рік стане початком наступного циклу (а також 20-річчям створення біткоїна). Перевищити золото протягом 20 років після запуску було б справжнім досягненням, але ми вважаємо, що біткоїн може це зробити".

Це прогноз знов із приміткою з огляду на те, чи створять у США резерв і чи викупатимуть 1 млн BTC протягом п'яти років. Якщо так, то вартість на рівні мільйона обіцяють "набагато швидше".

Томас Лі знову дуже оптимістичний і дає прогноз, що до кінця наступного року біткоїн здорожчає до $250 тис. Він вважає, що вплив ще матиме халвінг-2024 та дружня до крипти нова адміністрація. Схожу межу малює анонім з X, відомий за ніком Titan of Crypto. Свій прогноз він ілюструє графіком параболічного зростання, яке біткоїн демонстрував з 2011 року.

параболічне_зростання.jpg (519 KB)

Зараз, вважає "криптотитан", біткоїн на третій фазі параболічного зростання після останнього падіння, а станом на середину грудня – на стадії прориву, який "історично часто сигналізує про вибухові висхідні рухи".

Ще один прогнозист біткоїна за 250 тис. у 2025 році вже має ім'я – це Роберт Кійосакі, інвестор та автор книги "Багатий тато Бідний тато". На початку грудня він казав, що ціна може впасти до 60 тис., але особисто він не продаватиме, а купуватиме, бо "хоче більше BTC". У нього своя теорія, і ще влітку цього року він говорив про ризик падіння вартості долара через величезні борги США, друк валюти, падіння довіри до неї та майбутній колапс на ринку традиційних активів. Золото, срібло та біткоїн, вважає Кійосакі, замінять долар. Активи, вважає він йтимуть з долара у BTC та ці два метали з кінця 2025 року.

Не усі прогнозисти такі оптимістичні щодо цінового рівня, але напрямок також на 2025 майже усі дають висхідний. Дослідницька платформа InvestingHaven агрегувала прогнози на 2025 рік і дала щодо BTC такий результат:

  • цільові ціни потенційно можуть перевищити $150 тис. Коливання: мінімум – $75 550, максимум – $150 000, із можливим розширенням $175 тис.- $185 тис.;
  • чотири з семи експертів дають прогноз на зростання без зазначення конкретної ціни, два вказують можливий рівень $200 тис., один каже, що прогноз від $120 тис.;
  • з десяти фінустанов дві дають прогноз до $125 тис., три – до $150 тис., чотири – зростання без конкретної ціни. Одна, що лишилася – це Bitwise. На платформі згадують минулорічний прогноз, вочевидь, дані на 2025 рік агрегатор ще не встиг обробити. Але, нагадаємо, що у Bitwise обіцяють $200 тис.;
  • серед п'яти традиційних банків прогнози такі: JP Morgan та Deutsche Bank – ведмежий, тобто падіння, Goldman Sach та Morgan Stanley – бичасий, зростання, Standard Chartered – довгостроковий прогноз на рівні $100 тис. Аналітики звертають увагу на те, що деякі традиційні банки, які не планують послуги, пов'язані із біткоїном, упереджені і тому пророкують падіння.

Інший статус: біткоїн – частина глобального ринку

В Україні криптовалюту обіцяють легалізувати вже у першому кварталі 2025 року, щоправда без пільгового оподаткування. Голова фінансового комітету ВРУ Данило Гетманцев каже, що на 70% текст законопроєкту вже узгоджений.

І легалізація в Україні, як частина глобального процесу, демонструє, що біткоїн вже не є тим, заради чого його створювали анонімні візіонери та незалежні шифропанкери.

Питання щодо майбутнього біткоїна не тільки в тому, якою буде ціна. Можна сказати, що чим він дорожчим, тим більш мейнстрімовим стає. Із державним регулюванням, включенням до біржових інструментів, та ще й з роллю в якості резервної валюти, він втрачає свій шарм і призначення. Це поки що символ технологічних інновацій. Але він вже не символ фінансової незалежності. Біткоїн починає регулюватися і стає таким самим об'єктом спекуляцій для ринку, як акції, облігації, нафта, золото, урядові прогнози щодо безробіття та обсягів врожаїв.

Колись нішевий продукт, заміна традиційних фіатних валют, народжена через глобальну фінансову кризу, стала біржовим активом, хоч і ризикованим. Ще й потенційно регульованим, хоча саме урядового впливу творці біткоїна і хотіли уникнути.

"Подумайте про іронію, - пишуть у Bloomberg у матеріалі щодо нацрезерву у біткоїні, який має ознаки криптошахрайства, - По суті, біткоїн був анархістським проектом, який дозволяв людям проводити транзакції, не покладаючись на централізованих посередників чи уряди. Тепер централізовані посередники, які стали домінувати в торгівлі, такі як криптобіржа Coinbase Global Inc., лобіюють в уряді те, що дорівнює величезній субсидії".

Зараз відбувається те, що було неминучим, коли біткоїн став дорогим, а світ став цифровим. Якщо його та основні криптовалюти інституцій не сприймуть та не адаптуються до них, то пастимуть задніх. Тому вони починають надолужувати згаяний час, тоді як біткоїн перестає бути маніфестом проти глобальних фінансів, а стає його частиною. Тоді як решти традиційних атрибутів ринок не позбувся і повністю цифровим не став.

"Біткоїн і йому подібні (криптовалюти, - авт.) можуть зростати, але сплеск викликаний посиленням інституціоналізації класу активів, - констатують у The Economist, - Це зробить його більш звичайним і більш пов'язаним зі злетами та падіннями звичайного фінансового світу, який прихильники сподівалися замінити. Принаймні вони можуть себе втішити просто колосальними прибутками".

Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розповідав, як документалісти викрили чергового творця біткоїна та кого за час існування криптовалюти підозрювали у тому, що він є таємничим Сатоші Накамото.

Головне