Які зміни в умовах військової служби та мобілізації готують найближчим часом та ухвалили протягом квітня? Основні зібрав "Ми – Україна".
Контракт 60 років+: на яких посадах і скільки можна буде служити?
Група депутатів подала законопроєкт 13229 про контракт для тих, хто досяг граничного віку перебування на службі.
За законом про військовий обов'язок та військову службу 60 років та 65 років для вищого офіцерського складу (генеральські звання) – граничний вік перебування:
- на військовій службі в особливий період (ст. 22);
- в запасі (ст. 28).
Після досягнення цього віку військовозобов'язаних мають знімати з обліку, щоправда без вилучення військово-облікового документа.
Автори проєкту вказують, що значна кількість громадян у віці понад 60 років виявила бажання захищати країну. Такі люди мотивовані, патріотичні, мають багаторічний і унікальний досвід. Тому за їхнім бажанням їм хочуть дати можливість укласти контракт на один рік.
"Доцільно залучати осіб віком від 60 років на небойові посади, де фізичне навантаження не є значним, але необхідні досвід, знання, дисципліна і відповідальність", - пишуть народні депутати.
Змінити під новий річний контракт збираються саме закон про військовий обов'язок і військову службу. Якщо в нинішній редакції проєкту, то зміни мають набрати чинності після публікації та протягом трьох місяців під них мають виправити урядову нормативку.
Де можна служити у 60 років+? Заступити на службу можна буде на посади:
- рядового, сержантського, старшинського складу. Для цього потрібна письмова згода командира військової частини про укладання контракту. На підставі такої згоди (листа) можуть повторно взяти на військовий облік;
- молодшого або старшого офіцерського складу. Спочатку кандидатури мають погодити із Генштабом. Там визначать порядок погодження та перелік документів, необхідних для розгляду кандидатури. Молодшими та старшими офіцерами зможуть стати ті громадяни старше 60 років, які звільнилися зі служби після 1 січня 2015 року.
Як можна заступити на службу у 60 років+? Граничний вік перебування на службі для тих, хто укладе контракт 60 років+, не встановлюється.
Щоб укласти річний контракт у віці понад 60 років, треба пройти ВЛК і бути придатним до служби за станом здоров'я. В даному випадку, принаймні у початковій редакції, не вказано про якусь різницю у придатності до бойових або тилових частин.
Кількість річних контрактів, які можна укласти один за одним, проєктом не обмежена.
Для цієї категорії військових діятиме випробувальний термін на контракті – два місяці. Для таких військових пропишуть дві додаткові підстави звільнення зі служби під час мобілізації та воєнного стану:
- не пройдено випробувальний термін протягом двох місяців;
- службова невідповідність.
Контрактники у віці від 18 до 25 років: право на освіту та відпустка
Контракт 18-24 строком на рік стартував у лютому цього року. В уряді військових у віці 18-25 років, які проходять та проходитимуть службу, хочуть підтримати додатковими правами на освіту. Законопроєктом 13235 для них пропонують на період контракту, як і на період строкової служби чи мобілізації, що передбачено зараз, зберігати місце:
- у закладах вищої освіти;
- у закладах фахової передвищої освіти.
По-новому хочуть викласти частину першу статті 13 закону про соціальний і правовий захист військовослужбовців, де загалом йдеться проїхнє право на освіту.
Військовослужбовці зараз мають право навчатися у військових навчальних закладах, підрозділах підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації військових. Пропонують вказати, що у військових вишах, військових підрозділах закладів вищої освіти, закладах фахової передвищої військової освіти та інших закладах вищої освіти. Але далі йдуть уточнення.
Наразі та після змін військові за контрактом осіб офіцерського складу після базової чи повної вищої освіти за держзамовленням можуть навчатися в інших вишах, не тільки військових, без відриву від служби та після строку служби, який дорівнює часу навчання для здобуття попередньої вищої освіти.
Іншим категоріям військових, крім строковиків та мобілізованих офіцерів, зараз дозволяють навчатися в інших вишах без відриву від служби.
Змінам пропонують дозволити навчатися в інших вишах без відриву від служби іншим категоріям військових (крім мобілізованих офіцерів і тих, хто проходитиме базову військову службу), зокрема тим, кому від 18 до 25 років. Але в тому випадку, якщо вони не мають вищої освіти.
Військовослужбовцям у віці від 18 до 25 років пропонують:
- закріпити право на навчання;
- зберігати місце роботи і посаду, тобто поширити на них дію норми з частини 3, ст. 119 Кодексу законів про працю;
- надавати відпустку для навчання. Періоди виписані у ст. 15 профільного закону. Це 10, 20, 30, 40 календарних днів для настановних занять. Тривалість залежить від акредитації закладу, форми навчання – вечірньої або заочної, та курсу. Для держіспитів мають надавати відпустку 30 днів. Але для військових за контрактом у віці від 18 до 25 років такі відпустки мають надавати, якщо вони ще не мають вищої освіти.
Відстрочка педагогам і студентам: кого позбавлять, а кому нададуть?
Законопроєкт 13193 про відстрочки від мобілізації педагогам і студентам подали у другій половині квітня. Реєстрували його від Кабміну, а готували у Міносвіти і науки. Зміни пропонують у ч.3 статті 23 закону про мобпідготовку та мобілізацію.
Студенти. Наразі здобувачі професійної, фахової передвищої та вищої освіти можуть оформити відстрочку від мобілізації, якщо навчаються за денною або дуальною формою та здобувають рівень освіти вищий, ніж раніше здобутий.
Проєктом умови до відстрочок студентам хочуть в деяких аспектах розділити:
- учні закладів професійної, професійно-технічної, фахової передвищої освіти зможуть мати відстрочку, якщо навчаються за денною або дуальною формою і почали навчатися до того, як їм виповнилося 25 років. Це граничний вік для направлення на базову військову службу;
- студенти закладів вищої освіти зможуть мати відстрочку, якщо навчаються за денною або дуальною формою та в межах розрахункового строку виконання освітньої програми. Останнє – це співвідношення обсягу освітньої програми в кредитах Європейської кредитно трансферної-накопичувальної системи (ЄКТС) до розрахункового навчального навантаження на студента. Судячи зі змін, збираються відсікти можливість для відстрочки тим, хто знаходився чи знаходиться в академвідпустці.
Наразі право на відстрочку мають докторанти і зараховані на навчання до інтернатури. Матимуть докторанти, лікарі (фармацевти)-інтерни, лікарі-резиденти.
Спільні вимоги для усіх здобувачів освіти за законопроєктом:
- відстрочку матимуть тільки той, хто навчається в закладах освіти і наукових установах України. Тобто хочуть повністю закрити можливість для оформлення відстрочки тим, хто навчається за кордоном;
- підстава для відстрочки буде, якщо рівень освіти, який здобувається, є вищим за той, що здобувався раніше. Тобто зараз формулювання "раніше здобутий", тоді як пропонують формулювання "здобувався раніше". Зміна означає, що перекриють можливість домогтися відстрочки тим, хто раніше освіту аналогічного рівня не здобув. Наприклад, вже вчився на бакалавра, не довчився і зараз знову здобуває такий саме освітній ступінь.
Рівні освіти перелічені в ст. 10 закону про освіту і це:
- дошкільна освіта;
- початкова освіта;
- базова середня освіта;
- профільна середня освіта;
- перший (початковий) рівень професійної (профтех) освіти;
- другий (базовий) рівень професійної (профтех) освіти;
- третій (вищий) рівень професійної (профтех) освіти;
- фахова передвища освіта;
- початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти;
- перший (бакалаврський) рівень вищої освіти;
- другий (магістерський) рівень вищої освіти;
- третій (освітньо-науковий/ освітньо-творчий) рівень вищої освіти, тобто аспірантура.
Важливо
Аспірантура за контрактом – без відстрочки
За наказом МОН №910 на час воєнного стану не приймають заяви, не проводять конкурс та не укладають договори про навчання в аспірантурі за контрактом на денну та дуальну форму. Тільки така форма дає право оформити відстрочку від мобілізації, тоді як передбачена вона тепер лише для бюджетників. Контрактники можуть навчатися в аспірантурі заочно, отже й право на відстрочку втрачають.
Освітяни. Право на відстрочку отримають педагогічні працівники закладів позашкільної освіти, які наразі його не мають. Вони, як і решта освітян, зможуть її оформити, якщо працюють не менше, ніж на 0,75 ставки. Проте для них це не усі вимоги та одночасно висувають ще й такі:
- педагогічні працівники мають працювати у закладах позашкільної освіти, які є державними або комунальними, тобто не приватними;
- заклади мають організовувати роботу за мистецьким, еколого-натуралістичним, науково-технічним, дослідницько-експериментальним, спортивним, військово-патріотичним напрямами. Якщо за іншими напрямами, тоді відстрочка не передбачається;
- педагогічні працівники позашкільних закладів, щоб оформити відстрочку, повинні бути працевлаштовані у них станом на 1 січня 2025 року і працювати надалі. Тобто якщо влаштувалися на роботу після 1 січня цього року, то не буде права на відстрочку, навіть якщо позашкільний заклад відповідає умовам та ставка педагога не менше 0,75.
Якщо законопроєкт ухвалять в нинішньому вигляді, він набере чинності наступного дня після публікації. Уряд матиме три місяці, щоб виправити під нього нормативку. Зокрема треба буде прописати, якими документами педагогічні працівники позашкільних закладів зможуть підтвердити право на відстрочку. Тобто треба буде внести зміни у додаток 5 порядку проведення призову (постанова 560).
Обмежено придатні: кому не треба проходити ВЛК до 5 червня
Рік тому, 4 травня 2024 року, набрав чинності закон 3621-IX, яким із законодавства викреслили поняття "обмежено придатний", а самим обмежено придатним призначили переогляд.
Спочатку повторне ВЛК мало відбутися до 4 лютого 2025 року та з нечітким формулюванням, що обмежено придатні підлягають повторному медичному огляду. 12 лютого строк процедуру та строк переогляду змінили, плюс прописали низку виключень.
Ще протягом місяця, тобто до 5 червня, обмежено придатні зобов'язані пройти повторний медичний огляд для визначення придатності. Щоб отримати направлення вони мають або звернутися у ТЦК, де стоять на обліку, або подати заявку у Резерв+.
Не зобов'язані проходити повторний огляд до 5 червня обмежено придатні:
- яким не виповнилося 25 років;
- які старші 60 років;
- які визначні особами з інвалідністю – незалежно від віку.
Це стосується переогляду саме за вимогою закону. Якщо ж ТЦК направляє на медогляд після виклику повісткою, цю вимогу не може ігнорувати жоден військовозобов'язаний.
Повернення після СЗЧ: хто і як зможе поновитися на службі?
30 квітня Верховна Рада ухвалила законопроєкт 13177, яким до 30 серпня дозволила повернутися до служби після самовільного залишення частини. Набере він чинності після того, як президент поставить підпис та наступного дня після опублікування.
Хто зможе повернутися після СЗЧ? Вперше спрощену процедуру повернення після першого самовільного залишення частини ухвалили з 29 листопада 2024 року до 1 січня 2025 р. Потім строк подовжили до 1 березня 2025 р., але увесь час це стосувалося першого СЗЧ вчиненого саме до 29 листопада минулого року.
Новий закон вже прибирає прив'язку до 29 листопада 2024 р. і за спрощеною процедурою можна буде повернутися до 30 серпня після СЗЧ, яке вперше вчинене до 30 квітня.
Які умови повернення після СЗЧ зараз? З 1 березня кримінальне провадження проти військового не порушується, якщо повернутися до військової частини протягом трьох днів.
Як пояснили у ДБР, якщо СЗЧ понад три дні:
- вчинене вперше і є бажання повернутися. Кримінальне провадження порушується. Але в разі письмової згоди командира, цю згоду та клопотання військового подають прокурору, ДБР або Нацполіції, суду. В суд йдуть матеріали для звільнення від кримінальної відповідальності. Якщо суд звільняє від кримінальної відповідальності, військовий надає це рішення командиру та повертається на службу;
- вчинене повторно або немає бажання повернутися на службу. Порушується кримінальне провадження, йде розшук та затримання, обирається запобіжний захід. В суд йде обвинувальний акт, суд розглядає його та ухвалює вирок. За СЗЧ передбачено від 5 до 10 років позбавлення волі.
Які умови повернення після СЗЧ після набрання чинності законом? Спрощений алгоритм передбачає повернення до служби в разі першого СЗЧ до 30 квітня протягом 72 годин. Для цього треба буде:
- подати рапорт про повернення в Армія+;
- протягом 24 годин з'явитися у найближче відділення Військової служби правопорядку;
- звідти та після консультацій з'явитися у батальйон резерву;
- поновитися на службі;
- отримати рекомендаційний лист від іншої частини, куди є намір перевестися, подати рапорт про переведення в Армія+ та отримати там погодження.
Нововведення проєкту 13177: на час СЗЧ або дезертирства під час воєнного стану для військовослужбовців не призупиняється військова служба. Проте до дня повернення період відсутності їм не зарахують до строку служби, до вислуги у званні, до вислуги років для надбавки за вислугу і призначення пенсії. В період СЗЧ чи дезертирства не здійснюється виплата грошового, продовольчого, речового та іншого забезпечення, не поширюються пільги та соцгарантії.
Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розповідав, як за новим законом передбачили 50% знижки на штраф ТЦК.