Як пенсіонерам зарахують стаж роботи за кордоном та в колишньому СРСР: нові умови

Як пенсіонерам зарахують стаж роботи за кордоном та в колишньому СРСР: нові умови

Уряд ухвалив порядки підтвердження стажу в колишніх республіках СРСР до 1992 року та зарахування періодів роботи за кордоном. Які проблеми це вирішує та чого вимагатимуть від пенсіонерів? Розбирався "Ми – Україна".

Закон про стаж за кордоном: що він змінив

Рік тому Верховна Рада ухвалила закон 3674-IX, як мав врегулювати питання з обчисленням страхового стажу за кордоном, вимоги до якого для призначення пенсії щороку зростають.

Ніхто не обмежений у праві працювати в іншій країні, але після того, як людина досягає пенсійного віку, треба вирішувати за яким принципом призначати та нараховувати пенсію, якщо частково стаж був не в Україні.

Територіальний принцип призначення пенсії, за якого стаж в іншій країни додається до набутого в Україні, а зарплата, отримана за кордоном, враховуються при призначенні пенсії. Та країна, в якій проживає пенсіонер, бере на себе витрати на виплату пенсії. Про стаж і зарплату пенсійні фонди обмінювалися даними.

За територіальним принципом діяла угода про гарантії прав-громадян держав учасниць співдружності незалежних держав у галузі пенсійного забезпечення. Під нею, окрім України, були підписи від росії, білорусі, Азербайджану, Вірменії, Казахстану, Киргизстану, Таджикистану, Туркменістану, Узбекистану.

Проте ця угода припинила свою дію 19 червня 2023 року. Окрема угода з країнами снд була про пенсійне забезпечення військових та членів їх сімей, але й вона втратила чинність. Після цього у законодавстві утворилася прогалина.

Призначення пенсій може відбуватися за двосторонніми угодами, але вони укладені Україною не з усіма державами. До того ж з росією, яка є агресором, та з білоруссю такий обмін інформацією взагалі неможливий.

Законом 3674-IX передбачено, що в тому разі, якщо двосторонньої угоди немає, повинен діяти пропорційний принцип.

Пропорційний принцип призначення пенсії передбачає, що за набутий в іншій країні стаж пенсію й нараховує інша держава. Україна, своєю чергою, нараховує за набутий тут. При цьому виплату розділяють і про це має бути договір.

"В Україні діяла норма, що до обрахунку стажу для призначення пенсії враховувався тільки стаж, набутий в Україні. Виключення становили країни, з якими Україна мали ратифіковані угоди щодо врахування стажів", - вказали у Мінсоцполітики.

Законом, який набув чинності 23 червня 2024 року, прописали особливості зарахування роботи за кордоном у страховий стаж:

  • її мають зараховувати, якщо це передбачено міжнародним договором;
  • її мають зараховувати, якщо людина працювала в колишніх радянських республіках до 1 січня 1992 року. Але за умови, якщо за ці періоди роботи пенсію не виплачує інша держава;
  • її не мають зараховувати, якщо інше не передбачено міжнародними договорами. Також не враховують роботу на тимчасово окупованих територіях після 19 лютого 2014 року, і це стосується:
  1. військової служби у збройних силах;
  2. служби в органах внутрішніх справ;
  3. служби в органах держбезпеки;
  4. служби у поліції;
  5. служби у будь-яких військових формуваннях;
  6. роботи в органах місцевого самоврядування;
  7. добровільної роботи на посадах, де передбачені адміністративно-господарські або організаційно розпорядчі функції у незаконних органах влади на ТОТ, у судових або правоохоронних органах;
  8. добровільної участі у незаконних збройних чи воєнізованих формуваннях, утворених на ТОТ, у збройних формуваннях росії.

Проте роботу за кордоном можуть зарахувати для визначення права на пенсію, якщо:

  • набутого в Україні страхового стажу не вистачає для призначення пенсії за віком;
  • за законодавством іншої держави така робота зараховується у стаж.

На розмір пенсійної виплати це не впливає, йдеться про те, що його візьмуть до уваги, визначаючи саме право вийти на пенсію за віком.

"Наприклад, якщо людина пропрацювала в Україні 25 років і ще 5 років – за кордоном, до прийняття Закону – вона б не мала права на призначення пенсії за віком. Тепер – вона зможе включити ці 5 років страхового стажу за кордоном до свого стажу в Україні", - пояснили у Мінсоцполітики.

За законом в Кабміні мали б виправити урядову нормативку, щоб вона відповідала новим умовам законодавства. На це дали три місяці після набрання законом чинності, тож ухвалити зміни мали до 23 вересня минулого року. Але зробили це майже через рік. 16 травня постановою 562 уряд ухвалив порядки:

  • підтвердження того, що інша держава не виплачує пенсію за роботу до 1 січня 1992 року в колишніх радянських республіках;
  • підтвердження та зарахування роботи за кордоном до страхового стажу для визначення права на пенсію та її призначення.

Як враховують стаж до 1992 року в колишніх радянських республіках за міжнародними договорами

Щодо стажу до 1 січня 1992 року в колишніх радянських республіках, "папір криє папір": якщо є міжнародний договір, затверджений Верховною Радою, роботу в колишній радянській республіці зараховують згідно із ним. Україна має угоди з такими державами, які колись були у складі СРСР.

Естонія

"Якщо право на пенсію виникає в результаті підсумовування страхового стажу, то при призначенні пенсії враховується страховий стаж, набутий відповідно до законодавства кожної із Сторін, за умови, що інша Сторона не виплачує пенсію за той самий страховий стаж. Кожна із Сторін нараховує і виплачує пенсію на підставі фактичного страхового стажу, набутого на її території, якщо цією Угодою не передбачено інше", - вказано у ній.

Литва

"При встановленні права на пенсію, зумовлену накопиченням страхового (трудового) стажу, компетентна установа однієї Сторони, з метою сумування стажу, враховує періоди страхування, накопичені відповідно до законодавства другої Сторони, за умови, що цей стаж не співпадає повністю або частково в час", - вказано у статті 13 договору.

"У випадку застосування положень статті 13 цього Договору компетентна установа кожної із Сторін вираховує розмір пенсії та виплачує її тільки за страховий (трудовий) стаж, накопичений згідно із застосовуваним цією компетентною установою законодавством", - уточнено у статті 15.

Латвія

"Для встановлення права на пенсію, зумовлену накопиченням періодів страхування, в цілях підсумовування періодів зараховуються періоди страхування, накопичені згідно із законодавством обох Сторін за умови, що вони не збігаються повністю або частково у часі…

Трудовий стаж (періоди) і прирівняні до них періоди, набуті на території України або Латвійської Республіки до 1 січня 1991 року особами, які проживають на території обох Сторін, складає страховий стаж, незалежно від сплати внесків соціального страхування, і враховується при призначені і нарахуванні пенсії на території обох Сторін за умови, що одна із Сторін вже не здійснює виплату пенсій за вказані періоди…

Якщо право на пенсію згідно із законодавством Сторін виникає тільки в результаті підсумовування періодів страхування, набутих згідно із законодавством обох Сторін, розмір пенсії кожна Сторона обчислює і виплачує відповідно до страхового стажу, набутого на її території", - вказано в угоді.

Грузія

"При визначенні права на пенсію, зокрема на пільгових умовах і за вислугу років, враховується трудовий стаж, набутий на території України (і) або Республіки Грузія, а також трудовий стаж, що визнається на території будь-якої зі Сторін", - вказано в угоді.

Азербайджан

"При визначенні права на пенсію, в тому числі на пільгових умовах і за вислугу років, враховується трудовий стаж, набутий на території України (і) або Азербайджанської Республіки, а також трудовий стаж на території держав, які входили до складу колишнього СРСР до 01.01.1992 року", - вказано в угоді.

Молдова

"При призначенні пенсії, в тому числі пенсії на пільгових умовах та за вислугу років, обчислення трудового (страхового) стажу, накопиченого у відповідності із законодавством України і законодавством Республіки Молдова, в тому числі і до вступу в дію цієї Угоди, а також на території держав, які входили до складу колишнього СРСР до 1 січня 1992 року, проводиться по законодавству держави, яка призначає пенсію.", - вказано в угоді.

З рештою колишніх радянських республік – росією, білоруссю, Вірменією, Казахстаном, Киргизстаном, Таджикистаном, Туркменістаном, Узбекистаном, якщо угод немає, зарахування стажу до 1 січня 1992 року відбувається за новим порядком.

Як підтверджувати, що в іншій держав не платять пенсію за "радянський" стаж?

Подаючи заяву на пенсію у ПФУ, людина має вказувати, отримує вона виплату в колишній республіці СРСР чи ні.

Людина не отримує пенсію в іншій державі. В такому випадку вона має додати до заяви про призначення пенсії документ органу пенсійного забезпечення іншої держави, який підтверджує факт неотримання пенсії.

Якщо документу про невиплату пенсії з іншої країни немає, тоді треба вказати, чому не можна його отримати. Перелік поважних причин у порядку не вказали, але зазначили, що можна звернутися у територіальний орган ПФУ, щоб там допомогли подати запит:

  • якщо з іншою державою є угода, ПФУ протягом 5 днів після подання заяви на призначення пенсії напряму спрямовує запит про невиплату пенсії;
  • якщо з іншою державою немає угоди, ПФУ відправляє запит у наше Міністерство закордонних справ щодо передачі запиту. В МЗС протягом 5 днів після отримання має передати його іншій державі та її пенсійному відомству дипломатичними каналами.

Поки ж йде тяганина із запитом, виплату мають призначити не враховуючи роботу в іншій державі до 1 січня 1992 року, а після отримання відповіді повинні перерахувати пенсію.

Якщо не можна обмінятися інформацією, тобто немає співробітництва, як зараз з державою-агресором чи білоруссю, або інша держава не відповідає на запит МЗС протягом 45 днів, то до того, поки обмін не налагодиться, пенсію повинні обчислити з урахуванням роботи в колишній радянській республіці.

"Людина може декларативно підтвердити, що не отримує пенсію від органів рф чи Білорусі, і це є її юридичною відповідальністю про надання правдивої інформації. Такого засвідчення людиною, що вона не отримує пенсію поза Україною, буде достатньо для призначення пенсії в Україні", - пояснили в Мінсоцполітики.

Людина отримує пенсію в іншій державі. В такому випадку загалом "радянський" стаж для призначення пенсії в Україні не враховується. Але закордонна пенсія може бути за інший період роботи і не враховувати його до 1 січня 1992 року. До прикладу, пенсійна виплата в одній колишній радянській республіці, пенсіонер до 1992 року якийсь період працював в іншій, а останнім часом живе в Україні та має право у нас піти на пенсію за віком, але не вистачає тих самих періодів "радянського" стажу.

В такому випадку Пенсійному фонду України треба подавати документ від закордонного пенсійного відомства про те, що там стаж до 1 січня 1992 року для обчислення пенсії не включили.

Видадуть такий чи ні – питання відкрите. Тому за порядком можна звернутися у ПФУ по допомогу із запитом.

Важливі уточнення за цим порядком:

  • відрядження та роботу вахтовим методом в колишніх радянських республіках, якщо людина працювала на підприємстві, яке оформлено в Україні, не вважають роботою в інших державах. Тобто щодо такої роботи до 1 січня 1992 року нічого не потрібно підтверджувати;
  • якщо надійде інформація, що людина отримує в іншій державі пенсію за роботу до 1 січня 1992 р., але в заяві на українську пенсію вона вказала, що не отримує і цей стаж врахували, тоді виплату припинять чи її розмір переглянуть;
  • Пенсійний фонд має переглянути рішення про призначення пенсій, які ухвалили з 23 червня 2024 року (набрання чинності законом 3674-IX), так, щоб вони відповідали умовам нового порядку про урахування роботи в колишніх радянських республіках до 1 січня 1992 року.

Стаж роботи за кордоном та пенсія в Україні: що в нових умовах?

За новим порядком в уряді прописали, як стаж роботи в іншій країні можна підтвердити, якщо для призначення пенсії за віком не вистачає стажу в Україні. Як і у випадку із "радянським", міжнародні договори знову в пріоритеті. На їхніх умовах у першу чергу зараховують страховий стаж.

Україна уклала міжнародні угоди, затверджені Верховною Радою, із такими державами:

Принаймні угоди з ними та з деякими державами, які колись входили до СРСР, у відповідному розділі розмістив ПФУ. Тож з величезною кількістю держав немає угод, тоді як працювати там українці мають повне право.

Якщо українець не має достатнього стажу для виходу на пенсію за віком в Україні, але він працював в країні, з якою немає договору про соціальне забезпечення, він має це підтвердити.

До заяви на пенсію за віком, яку подають у ПФУ, можна додати довідки, виписки, видані іншою державою, які годяться для призначення пенсії там. Перелік підтвердних документів не чіткий і не вичерпний.

Якщо за ними не можна підтвердити зарахування роботи у стаж або якщо їх немає, Пенсійний фонд робитиме запит через МЗС. Алгоритм аналогічний тому, що й для підтвердження невиплати пенсії за "радянський" стаж у колишніх республіках СРСР. Підтвердні документи про періоди роботи від іншої держави треба легалізувати.

На відміну від декларативного визнання "радянського" стажу в державах, з якими немає обміну інформацією, інший так просто не зарахують. Все одно потрібні підтвердні документи і запит на них з ПФУ подаватимуть тоді, коли обмін буде можливий.

Законом про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (ст. 45) передбачено, що пенсію за віком призначають:

  • з наступного дня після досягнення пенсійного віку, якщо подати заяву на неї протягом трьох місяців після дня народження;
  • з дня звернення, якщо подати заяву більше, ніж через три місяці після досягнення пенсійного віку.

Маючи стаж роботи за кордоном, який дає право на пенсію за віком, людина може вчасно подати заяву у ПФУ, щоб виплату призначили з дня народження, але при цьому не мати легалізованих підтвердних документів. За новим порядком датою прийняття заяви на пенсію буде дата, коли від іншої держави прийдуть підтвердні документи, якщо це буде пізніше, ніж через три місяці після досягнення пенсійного віку.

Коли ж документи надійдуть, період роботи за кордоном приплюсують до періоду роботи в Україні. Якщо загальний даватиме право вийти на пенсію за віком, то її призначать. Але розмір зарплати за кордоном не є важливим. Йдеться лише про можливість стати пенсіонером.

Нагадаємо, що вимоги до стажу для виходу на пенсії зростатимуть ще протягом трьох років, і для того, щоб вийти на пенсію:

  • у 60 років у 2025 році потрібно не менше 32 років страхового стажу. У 2026 р. – не менше 33 років, у 2027 р. – не менше 34 років та з 1 січня 2028 – не менше 35 років;
  • у 63 років у 2025 році потрібно від 22 до 32 років страхового стажу. У 2026 р. – від 23 до 33 років, у 2027 р. – від 24 до 34 років та з 1 січня 2028 – від 25 до 35 років;
  • у 65 років у 2025 році потрібно від 15 до 22 років страхового стажу. У 2026 р. – від 15 до 23 років, у 2027 р. – від 15 до 24 років та з 1 січня 2028 – від 15 до 25 років.

Також раніше "Ми – Україна" розповідав ідентифікацію пенсіонерів, які тимчасово проживають за кордоном. Проходити її також зобов'язали законом 3674-IX.

Головне