Зернова угода - все: чи існують альтернативи Чорноморській ініціативі

Зернова угода - все: чи існують альтернативи Чорноморській ініціативі

Євросоюз закликав Москву негайно відновити роботу Чорноморської зернової ініціативи. У ЄС наголосили, що російська влада буде нести від повільність за збої у постачанні збіжжя по всьому світу та зростання цін на продовольство. Чи існують альтернативи зернової угоди з'ясовувала наша колега з "Радіо Свобода" Зоряна Степаненко.

Вихід росії з зернової угоди не здивував ні Україну, ні її партнерів. Про можливість такого повороту в Москві багато разів заявляли вголос і справа не у зруйнованому прольоті Кримського мосту, а в перешкодах російській торгівлі аграрною сировиною та добривами. Санкції ускладнили її організацію і росі висунула низку умов до виконання. Генсек ООН Антоніу Гуттеріш пропонував рішення, серед них ішлося про доступ до системи SWIFT дочірньої компанії "Россельхозбанку", який йому відрізали західні санкції. Описував топ-чиновник ООН у листі Володимиру Путіну і вигоди, які росія отримала від зернової угоди. Міжнародна організація допомогла їй збільшити експорт харчових продуктів та добрив, але це не подовжило життя зернової угоди, термін дії якої закінчився опівночі.

Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, різко засудивши вихід росії з зернової угоди, нагадала про існування лінії солідарності - сухопутних та річкових маршрутів, якими українське зерно прямує у сусідні з Україною країни ЄС. Однак саме морський шлях дозволяв обробляти більш значні обсяги вантажу. До війни з його допомогою Україну залишало близько 90% аграрної сировини. ООН , користуючись повною підтримкою ЄС, продовжить шукати шляхи вирішення.

"Ця угода разом із європейськими шляхами солідарності допомагає переконатися, що найбільш уразливі країни мають доступ до зерна та до потрібних добрив для населення. Саме тому ми повністю підтримуємо всі зусилля Антоніу Гуттеріша щодо забезпечення наступності цієї угоди", - прокоментував голова Європейської ради Шарль Мішель.

Український топ-дипломат Дмитро Кулеба нині перебуває із візитом у Нью-Йорку. З партнерами в ООН проводить термінові консультації щодо подальших кроків.

Володимир Зеленський напередодні запропонував обійтися без росії, сказав, що власники кораблів готові здійснювати перевезення , якщо Україна їх випустить, а Туреччина, відповідно, пропустить. Щоправда, разом із виходом з угоди росія згорнула і морський гуманітарний коридор, зробивши його знову небезпечним. Але президент Туреччини, яка наряду з ООН виступала посередником у домовленостях, сподівається Путіна переконати, вважає його зацікавленим у продовженні роботи коридору.

Як писав "Ми-Україна" раніше, Україна та Сполучені Штати Америки домовилися про подальшу співпрацю щодо експорту українського збіжжя після виходу росії з “зернової угоди”. 

Головне