Українські міста можуть затонути через танення льодовиків: 10 речей, які варто знати про глобальне потепління

Українські міста можуть затонути через танення льодовиків: 10 речей, які варто знати про глобальне потепління

Науковці показали, якою може бути наша планета, якщо на ній розтане увесь лід. У невеликому відео видно, як величезні міста на кшталт Калькутти й Шанхаю можуть зникнути під водою. Під загрозою також може опинитись українська Одеса. Зазвичай людям складно уявити, наскільки серйозною може бути загроза. Проте наслідки зміни клімату вже видно неозброєним оком. Що варто знати про глобальне потепління — у матеріалі “Ми-Україна”.

Що буде, якщо весь лід на Землі розтане

Ілюстрація: pixabay.com

Якщо скласти весь світовий лід шаром товщиною в 1000 метрів, то він накриє всю Північну Америку. Якщо весь цей лід розтане, наша планета зазнає суттєвих змін. Видання Insider Science опублікувало відео, у якому змодельовані наслідки зникнення льодового шару Землі.

https://www.youtube.com/watch?v=VbiRNT_gWUQ

Зокрема ймовірні наслідки танення льодів можуть спричинити наступні кризи:

  • При підйомі рівня світового океану на 10 метрів домівок позбудуться 630 мільйонів людей – це близько 10% населення Землі;
  • Коли рівень сягне 25-метрів, він залишить без житла вже 20% (1,4 млрд осіб);
  • Якщо розтане весь наявний на цей час лід, рівень океану підніметься на 70 метрів, і структура планети зміниться назавжди;
  • В результаті вивільниться багато небезпечних речовин, які наразі “законсервовані” у вічній мерзлоті. Йдеться про невідомі віруси, ядерні відходи та інші токсичні сполуки.

10 речей, які варто знати про глобальне потепління

Ілюстрація: pixabay.com

1. Глобальне потепління відрізняється від зміни клімату. Перше явище стосується підвищення глобальної температури завдяки діяльності людини. З іншого боку, зміна клімату охоплює як глобальне потепління, так і його наслідки. Зокрема підвищення рівня моря та зміни усталених погодних систем. Інші наслідки включають хвилі спеки та збільшення опустелювання, що призводить до повеней та зменшення врожаю.

2. Учені з Університету Рутгерса (США) виділяють такі негативні наслідки глобального зростання температури:

  • Збільшення кількості стихійних природних лих;
  • Дефіцит прісної води;
  • Підвищення рівня вимушеної міграції;
  • Збільшення частоти певних захворювань у людей.

3. Головною причиною змін клімату, на думку вчених, є діяльність людини. Їм опонують інші науковці, які переконані, що періодичні кліматичні зміни є природним процесом та нагадують, що періоди похолодання на планеті неодноразово змінювалися потеплінням. Проте більшість дослідників визнає факт антропогенного впливу на світовий клімат. Переважно дискусії ведуть навколо того, наскільки цей вплив глобальний.

Фото: pixabay.com

4. У разі розтанення всіх льодів на Землі низка приморських українських міст може принаймні частково опинитись під водою. Це стосується Одеси та Кримського півострова. Водночас Київ та інші віддалені від моря регіони навряд будуть повністю затоплені.

5. Внаслідок потепління океанська вода може викидати замерзлий метан в атмосферу. Це один з особливо небезпечних наслідків глобального потепління. Вчені навіть назвали це “бомбою уповільненої дії”. Метан може потрапити у кристали льоду, які називаються клатратними гідратами. Коли вони розтануть, метан вийде через воду назад у повітря. Це один із найбільш тривожних фактів глобального потепління.

Фото: pixabay.com

6. Глобальне потепління може "закислити" океани. Навіть найменшої зміни рівня водню (pH) в океані достатньо, щоб спустошити екосистему. Коли вуглекислий газ поглинається з повітря в океанську воду, він утворює вугільну кислоту. Хоча це не дуже сильна кислота, її достатньо, щоб вбити та розчинити корали. Окрім середовища існування, молюски та риба також страждають від окислення води океану. Це може призвести до скорочення рибних запасів або їх повного вимирання.

Фото: pixabay.com

7. Здоров'я людини також постраждає від глобального потепління. На думку Всесвітньої організації охорони здоров'я, глобальне потепління вплине на чисте повітря, безпечну питну воду, харчові продукти в достатній кількості й надійні домівки, що зрештою призведе до підвищення смертності.

8. Глобальне потепління, вже посилило економічну нерівність по всьому світу і являє собою великий ризик для глобальної та регіональної продовольчої безпеки. До 183 мільйонів людей у всьому світі, особливо з низьким доходом, через потепління можуть опинитись на межі голоду. Найбільший ризик зміни клімату представляють для африканських країн.

Фото: pixabay.com

9. Науковці спрогнозували, що погіршення клімату може призвести до деградації людства. На думку вчених, до кінця сторіччя концентрація вуглекислого газу в приміщенні може збільшитися до 1400 частин на мільйон. Це в три рази більше концентрації вуглекислого газу, ніж зараз поза приміщеннями. Такі зміни спровокують зменшення припливу кисню в мозок, що призведе до сонливості, підвищеної тривожності та подальшої деградації у вигляді зниження інтелекту.

10. Доцент кафедри екологічної географії Лондонської школи економіки Томас Сміт вважає, що глобальне потепління здатне сформувати "порочне коло" – посушливий клімат провокуватиме масштабні лісові пожежі, які своєю чергою призводитимуть до вивільнення в атмосферу великої кількості вуглецю та підсилюватимуть кліматичні зміни.

Нагадаємо, "Ми-Україна" зробив підбірку найбільш дивовижних відкриттів, зроблених за допомогою телескопа James Webb.

Головне