Індексація пенсій у 2023 році: кому і як переглянуть виплати

Індексація пенсій у 2023 році: кому і як переглянуть виплати

Індексація пенсій у березні та автоматичний їх перерахунок працюючим пенсіонерам у квітні – умова українського законодавства. Проте під час війни законом про бюджет за Кабміном визначили право залишати чинними чи переносити їхні терміни.

Щодо індексації пенсій новини добрі: Кабмін готує відповідну постанову та проведуть її вчасно. Отже, є сподівання, що перерахують й виплати працюючих пенсіонерів. Яка різниця між індексацією та перерахунком, в який спосіб автоматично переглядають виплати пенсіонерам та як це зробити самостійно?

Як відбудеться індексація?

В березні цього року виплати мають індексувати пенсіонерам, що отримують її:

  • за віком;
  • за вислугою років;
  • за інвалідністю;
  • у зв’язку із втратою годувальника;
  • за інвалідністю внаслідок ліквідації аварії на ЧАЕС.

Індексація – це перегляд частини виплати (показника середньої зарплати, який застосовується при нарахуванні пенсії) в бік збільшення з урахуванням:

  • зростання середньої зарплати за три роки. Показник беруть за розрахунками Пенсійного фонду. Порівнюють зростання за три попередні роки (2020-2022) з рівнем за три роки, які передували минулому року (2019-2021). Різницю рахують у відсотках і беруть від нього половину;
  • зростання споживчих цін за минулий рік. Беруть половину показника.

Орієнтовний рівень підвищення у 2023 році "Ми-Україна" рахував в січні та дійшов висновку, що перегляд показника середньої зарплати в пенсії має скласти орієнтовно 19%. Днями міністерка соціальної політики Оксана Жолнович зазначила, що коефіцієнт ще рахують, результат має бути наприкінці лютого в урядовій постанові, але на її думку від складе від 18 до 20%.

Що з індексацією військових пенсій?

З квітня 2022 року набрав чинності закон №2040-IX, яким запровадили індексацію "військових" пенсій на загальних підставах за дуже важливим застереженням. Це має відбуватися в тому випадку, якщо в цьому та минулому роках їхні виплати не перераховували.

За законом про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби (ст. 63), перерахунок проводять у зв’язку із зміною видів грошового забезпечення (підвищень, надбавок, доплат) та премій військовослужбовців. Для перерахунку треба отримати від обласного ТЦК довідку про розмір грошового забезпечення та спрямувати її до Пенсійного фонду для перерахунку.

Якщо ж перерахунку не було, тоді індексація має відбуватися за нормами урядового порядку, який затверджено постановою №124. В законі про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування загальні вимоги індексації прописані в статті 42. В ній же йдеться і про перерахунок виплат працюючим пенсіонерам, а деталі - зазначені в профільній постанові Пенсійного фонду.

Кому за працюючих пенсіонерів мають перерахувати пенсію?

Працюючим пенсіонерам пенсію не індексують, а перераховують з урахуванням збільшення їхнього страхового стажу. Тобто поправку на зростання середньої зарплати і споживчих цін не роблять.

За нормами закону це має відбуватися в квітні, в автоматичному режимі, тобто без особистого звернення. Стосується це тих пенсіонерів, яким призначали або перераховували в останній раз пенсію не менше, ніж 24 місяці тому. Отже, тим, хто станом на березень отримав додатково мінімум два роки страхового стажу.

Якщо додаткові 24 місяці страхового стажу працюючий пенсіонер отримав в середині року, все одно автоматично пенсію перерахують не раніше квітня чи тієї дати, яку цьогоріч визначить Кабмін. В минулому році перерахунок провели у червні, але з доплатами за травень і квітень.

Регулярний перерахунок не стосується тих працюючих пенсіонерів, яким призначили виплату до досягнення ними пенсійного віку – 60 років. Тобто в тому випадку, якщо вони вийшли на заслужений відпочинок раніше, за вислугою років. Це, наприклад, співробітники сфер освіти зі спецстажем. Перерахунок їм не проводитимуть, поки вони не досягнуть шістдесятиріччя.

Як відбувається перерахунок пенсії працюючим пенсіонерам?

Суть перерахунку пенсійної виплати в підвищенні однієї чи двох складових, що присутні у загальній формулі. У ній є середній показник зарплати в Україні, який враховували при нарахуванні пенсії, помножений на коефіцієнт зарплати (індивідуальний для кожного: співвідношення одержуваної зарплати і середньої, з якої сплачувалися внески) і коефіцієнт страхового стажу.

Автоматично переглядають останній показник: збільшується коефіцієнт стажу – зростає розмір пенсії. Але оскільки зміна несуттєва, підвищення пенсії працюючим пенсіонерам обсягами не вражає.

Величина оцінки одного року страхового стажу – 1%. Так 35 років страхового стажу дадуть коефіцієнт 0,35 у загальній формулі, а плюс 24 місяці або два роки до них дадуть коефіцієнт 0,37.

Однак пенсійне законодавство передбачає, що перерахунок повинен проходити на максимально вигідних для людини умовах. Маючи дані з реєстрів, в Пенсійному фонді бачать не тільки стаж, який зароблений після пенсії, а і обсяги сплаченого Єдиного соціального внеску, і зарплати. При перерахунку, коли це вигідно пенсіонеру і при його бажанні, можуть враховувати і нову платню, якщо вона дозволяє збільшити розмір пенсії. Тобто, на додачу до коефіцієнта, нову зарплату можуть застосувати також при розрахунку середньої у пенсійній формулі.

Якщо стаж після виходу на пенсію менше 24 місяців?

Працюючий пенсіонер має право на перерахунок і в цьому випадку. Але тут вже не будуть рахувати, який розмір зарплати краще застосовувати в формулі. Враховуватимуть той же, що й при призначенні пенсії. Поправку зроблять тільки на коефіцієнт стажу.

Крім того, додаткові місяці роботи теж врахують не в порядку звернення, а лише через два роки після нарахування пенсії або її перерахунку. Наприклад, якщо автоматично перерахували пенсію влітку 2022 р., після цього людина працювала пів року, а потім звільнилася, ці шість місяців стажу врахують тільки у 2024 році.

Що потрібно для індивідуального перерахунку?

Законодавством передбачений не тільки автоматичний перерахунок пенсій працюючим щороку . Звернутися по перерахунок можна і самостійно наступного місяця після того, як набереться 24 місяці додаткового стажу.

В такому разі для Пенсійного фонду, потрібно підготувати документи, перелік яких прописаний в порядку нарахування (перерахунку) пенсії:

  • заяву про перерахунок;
  • документ про реєстрацію в Держреєстрі фізосіб-платників податків;
  • документи про стаж - трудова книжка, дипломи, військовий квиток, довідка про проходження військової служби - якщо потрібно щось підтвердити про роботу до 2004 р., або про службу в армії до кінця 2016 року, коли почали вести персоніфікований облік;
  • документи про пільги і надбавки;
  • довідку про доходи до 30 червня 2000 р., якщо цей період враховувався при нарахуванні пенсії;
  • відомості про місце реєстрації та особливий статус;
  • документи про призначення пенсії на пільгових умовах, на призначення дострокової пенсії за віком.

Подати документи можна особисто або онлайн, додавши скан-копії. Якщо робити це в електронному вигляді, через особистий кабінет на сайті ПФУ або засобами порталу "Дія", то знадобиться електронний цифровий підпис.

Раніше "Ми- Україна" розповідав, на які основні види доплат у 2023 році можуть розраховувати українські пенсіонери.

Головне