Україна може отримати німецькі ракети Taurus: в чому їхня особливість і як вони допоможуть ЗСУ

Україна може отримати німецькі ракети Taurus: в чому їхня особливість і як вони допоможуть ЗСУ

Німецький політик, відставний полковник Родеріх Кізеветтер запропонував передати Україні далекобійні ракети Taurus. Член партії ХДС переконаний, що союзники України мають надати ЗСУ все озброєння, яке допускається міжнародним правом. На що здатні ракети Taurus, в чому їхня особливість і як вони допоможуть українським військовим — у матеріалі "Ми-Україна".

Як створювали ракету Taurus

Tаurus Kepd 350. Фото з відкритих джерел

Розробку крилатої ракети Taurus розпочали в 1994 році на базі авіаційної касети DWS39, яка має дальність польоту близько 8 км і містить 24 осколкових та кумулятивних боєприпасів.

Ракету розробила компанія Taurus Systems GmbH - спільне підприємство MBDA Deutschland та шведської компанії Saab Bofors Dynamics AB. Розробка почалася 1998 році, йшла прискореними темпами і вже 2004-го ракета вийшла на льотні випробування.

Передбачалося кілька варіантів керованих ракет "Таурус":

  • З унітарною проникною (кумулятивно-фугасною) бойовою частиною масою близько 500 кг для ураження високозахищених малорозмірних цілей;
  • Авіаційні касети, що скидаються, для ураження наземних цілей.

У процесі розробки також передбачався полегшений варіант ракети з меншою дальністю польоту для озброєння шведських винищувачів JAS-39 Gripen.

Шведський винищувач Saab JAS 39 Gripen з ракетами Taurus. Фото: flickr.com

У грудні 1997 року, враховуючи зацікавленість німецьких ВПС, уряд Німеччини, не чекаючи завершення розробки ракети, вирішив виділити на її закупівлю 335 млн доларів. Німеччина замовила 600 бойових та 14 навчальних ракет Taurus для своїх Повітряних сил. Перший випробувальний політ ракета здійснила 1999 року. Офіційно Taurus став на озброєння Бундесверу в 2005 році.

Базові ракети Taurus оснащені тандемною бетонобійною бойовою частиною типу MEPHISTO (Multi-Effect Penetrator, High Sophisticated and Target Optimised). Заряд бойової частини – кумулятивний, основний заряд – фугасний, розміщений у високоміцному корпусі

Модифікації Taurus

Фото з відкритих джерел

Taurus позиціюється як сімейство модульних ракет, які можуть бути оснащені різними типами бойової частини (БЧ) і стартувати з різних типів платформ: наземних, морських та авіаційних (без заходу носія в зону ураження ППО противника). Наразі відомо про наступні різновиди Taurus:

  • TAURUS KEPD 350 — базова модель, з тандемною бетонобійною БЧ (ТББЧ) MEPHISTO масою 481 кг;
  • TAURUS KEPD 350 L (Light — легкий) — модифікація з меншою заправкою паливом та полегшеною ТББЧ, що дозволяє знизити масу для розміщення на носіях з меншою вантажністю;
  • TAURUS MP (Modular Payload — модульне корисне навантаження) — ракета, що забезпечує можливість встановлення довільного корисного навантаження як бойової частини;
  • TAURUS M — несе багатозарядну бойову частину для ураження розподілених малорозмірних цілей, таких як позиції засобів ППО, пускові установки, командні пункти та ін. ефективно, точно та недорого;
  • TAURUS HPM (High Power Microwave — мікрохвильове випромінювання високої потужності) — варіант, спроєктований для тимчасового виведення з ладу інформаційних систем противника та його джерел енергії. На TAURUS HPM встановлюється нелетальна бойова частина, що викликає вказаний ефект в електронних системах;
  • TAURUS CL (Container Launched — запускається з контейнера) — ракета має конструкцію, що дозволяє здійснювати пуск з мобільних наземних платформ (наприклад на базі вантажного автомобіля) та з носіїв морського базування (надводних кораблів різного класу). При цьому ракета зберігає дальність дії та точність на рівні базового варіанту і може вражати наземні та надводні цілі.
    Пуск даної модифікації здійснюється з транспортно-пускового контейнера має прямокутний переріз за допомогою стартового прискорювача інтегрованого з ракетою і стартового двигуна, що скидається після закінчення роботи;
  • TAURUS T — спеціальний варіант ракети, адаптований для скидання з військово-транспортних літаків. У них можна завантажити до 12 ракет типу TAURUS T для проведення атак на дистанціях більших, ніж дозволяє застосування тактичної винищувальної авіації. Така ракета розміщується у вантажному відсіку на спеціальному піддоні, що витягується парашутною системою через задні двері носія.

В чому особливість ракет Taurus

Пуск ракети Taurus з винищувача Eurofighter Typhoon. Фото: flickr.com

Ракета Taurus є аналогом британських Storm Shadows, їхні відмінності дуже незначні. Обидва види ракет можна використовувати дуже гнучко, але діапазон Taurus дещо більший.

Далекобійна крилата ракета має комбіновану систему наведення, що складається з трьох підсистем:

  • IBN — навігація заснована на зображенні;
  • TRN — навігація за еталоном ландшафту;
  • MIL-GPS — глобальна система позиціювання.

Використання комбінованої системи наведення дозволяє ракеті летіти на великі відстані без підтримки GPS. А висока точність наведення забезпечується автономною інерційною навігаційною системою, яка періодично коригується в польоті за даними від РЛС.

Окрім глобальної системи позиціювання мілітарного типу MIL-GPS, використовується також система TERCOM (аналіз контурів місцевості). Taurus має й інші системи аналізу рельєфу, для того, щоб ракета могла здійснювати основну фазу польоту на дуже низьких висотах, огинаючи рельєф.

На підльоті до цілі вмикається інфрачервона головка самонаведення, яка забезпечує наведення ракети на кінцевій ділянці польоту. На ракеті встановлений турбореактивний двигун Williams International P8300-15.

Також ракета може оснащуватися засобами пасивного захисту від засобів ППО — інфрачервоні пастки, дипольні відбивачі тощо.

Ще однією особливістю є система підриву бойової частини Taurus. Ракета може програмуватися на повітряний чи підземний підрив. Це дає змогу знищувати наземні цілі площадні цілі (трубопроводи, залізничні колії тощо). У випадку повітряного підриву обидва заряди  (у БЧ і в корпусі) вибухають одночасно.

Крім того, Taurus має бойову частину проникального типу. Завдяки цьому ракета може використовуватись для знищення укріплених обʼєктів.

https://www.youtube.com/watch?v=MddqW9Qj4GE

Тактико-технічні характеристики Taurus:

Вага фугасного заряду разом із корпусом – 400 кг;

Загальна вага бойової частини – 480 кг;

Дальність дії – 500 км;

Вага – 1400 кг;

Довжина – 5 метрів;

Швидкість польоту – 0,6-0,95 маха;

Бойова частина – до 500 км.

У чому користь ракет Taurus для ЗСУ

Фото: flickr.com

Оскільки крилаті Taurus є німецьким “родичем” Storm Shadow, то й призначення на полі бою в цих ракет буде схожим. Але з огляду на більшу дальність та високу маневровість, Taurus буде знищувати ворожі цілі на більших відстанях і, ймовірно, з вищим коефіцієнтом влучань.

У Military Media Center при Міноборони України розповіли про переваги британської Storm Shadow. Оскільки від свого німецького аналога ця ракета мало чим відрізняється, усі переваги Storm Shadow можна віднести й до Taurus.

Дальність. Storm Shadow здатні бити по цілях, що знаходяться на відстані від 250 кілометрів, а дальність польоту Taurus — 500 км. Це означає, що українські захисники зможуть завдавати ударів по всій глибині окупованих територій, включаючи АР Крим.

Відстань від Херсона до Севастополя по прямій становить 237 кілометрів, а від Запоріжжя до Керчі, де знаходиться Кримський міст, — 295 кілометрів. При цьому від Краматорська до Луганська – 128 кілометрів. У випадку наявності у ЗСУ німецьких Taurus'ів можна бити по Кримському мосту зі ще більшої відстані.

Непомітність. Політ Storm Shadow і Taurus може відбуватися на малих висотах – 40-60 метрів. Таким чином вона стає малопомітною навіть для глибоко ешелонованої протиповітряної оборони ворога. А з огляду на здатність безпілотників долітати до Кремля можна зробити висновок, що ЗСУ не знадобиться гіперзвукова зброя, аби пробити ППО рашистів.

Точність. Ракети програмують заздалегідь і вони працюють за принципом “вистрілив та забув”. Як і Storm Shadow, Taurus має досконалу систему наведення, яка включає не тільки GPS навігацію, але й систему розпізнавання рельєфу місцевості.

Мобільність. Можливості таких ракет, які запускають за допомогою авіації, набагато перевищують мобільність наземних ракетних систем. Тож небо рашистів можна вважати повністю відкритим для західних ракет, які матимуть на озброєнні ЗСУ.

У Military Media Center запевнили, що Storm Shadow значно розширюють можливості українських захисників у завдання ударів по противнику. Ймовірно, отримання німецьких Taurus ще більше збагатить палітру ворожих цілей для ЗСУ.

У перспективі українська авіація зможе робити пуски крилатих ракет з винищувачів F-16. Нагадаємо, що наразі активно формується "авіаційна коаліція" на підтримку України. Для ілюстрації можна подивитись, як виглядає політ ракети Taurus зі старшої моделі F-15.

https://www.youtube.com/watch?v=VITYoKMhzTk

Нагадаємо, країни Євросоюзу в рамках першого треку постачання боєприпасів Україні вже передали 220 тисяч снарядів різного калібру й 1300 ракет.

Головне