Для жителів великих міст спека може стати справжнім випробуванням. Задуха у транспорті, розпечений асфальт, спітнілий одяг і конденсат, що капає на голову з кондиціонерів. Крім того, висока температура — це підвищений ризик для людей із захворюваннями серцево-судинної системи. "Ми-Україна" зібрав поради щодо збереження свого здоров'я у спеку та уникнення наслідків її дії.
Чому спека небезпечна і як вберегтися від неї
У Центрі громадського здоров'я застерігають, що в разі, якщо тіло людини не здатне охолодитися за високих температур, спека може стати причиною низки хвороб:
- Сонячний удар;
- Виснаження теплом (перегрів тіла);
- Теплові судоми;
- Сонячний опік;
- Висипи.
Аби зберегти організм від перенагрівання у МОЗ рекомендують дотримуватись низки правил.
- Уникайте перебування на сонці у спекотні години з 11:00 до 16:00. В цей час рівень ультрафіолету на сонці дуже високий та небезпечний для шкіри.
- Захищайтеся від сонця. Шукайте засоби захисту з поміткою "широкий спектр" або "захист UVA/UVB" з SPF 30 і більше на етикетці — такі продукти діють краще. Застосовуйте їх повторно відповідно до інструкції на етикетці. Носіть вільний, легкий і світлий одяг.
- Одягайте вбрання з довгими рукавами, надівайте протисонцеві окуляри (із захистом від UVA і UVB променів), капелюх, краще із широкими полями, щоби затінити обличчя, вуха та шию.
- Підтримуйте водний баланс незалежно від того, наскільки ви активні. Пийте багато, маленькими порціями, не чекайте на відчуття спраги. Порадьтеся з вашим лікарем щодо допустимої кількості вживання води в спеку, якщо є протипокази за станом здоров’я.
- Відмовтеся від алкоголю у спеку – він створює додаткове навантаження на серце. Пиво і кофеїномісткі напої сприяють зневодненню.
- За можливості краще залишайтеся у будівлях із кондиціонером. Якщо вдома його немає — зайдіть до кондиційованих громадських приміщень. Навіть кілька годин, проведених в охолодженому приміщенні, можуть допомогти тілу адаптуватися до спеки на вулиці.
- Уникайте споживання гарячих та важких страв. Вони створюють додаткове теплове навантаження для вашого тіла.
- Шукайте прохолоду й тінь, щоб ваше тіло мало можливість відновитися. За можливості залишайтеся у приміщенні, бажано з кондиціонером.
- Обережно із засмагою. Наносьте захисні креми за 30 хвилин перед виходом на вулицю.
- Біля водойм та на пляжі отримати опіки найлегше, тож тут слід бути уважними.
- Одразу охолоджуйте опіки, якщо все ж обгоріли. Охолодіть опік водою чи компресом. Зменшити запалення допоможуть ацетилсаліцилова кислота та парацетамол.
- Якщо ви дотримуєтеся дієти з низьким вмістом солі, страждаєте на діабет, маєте підвищений кров'яний тиск або інші хронічні захворювання, порадьтесь зі своїм лікарем щодо водно-сольового режиму.
- Майте на увазі: електричні вентилятори можуть забезпечити комфорт, але коли температура повітря досягає критичної позначки, вони стають неефективними. Кращий спосіб охолонути – прийняти прохолодний душ або ванну.
- Уповільніть темп: зменшуйте об’єм фізичних вправ під час спеки.
Також не забувайте про домашніх улюбленців! Тваринам у спеку потрібно багато свіжої води. Не залишайте своїх чотирилапих друзів в авто. Машина швидко нагрівається, тому ризик отримати несприятливі наслідки від спеки значно збільшується. Насолоджуйтеся літом безпечно та бережіть своє здоров’я.
Як уникнути зневоднення: 5 простих порад
Через спеку ви частіше можете відчувати себе виснаженими та знесиленими. Зокрема через швидку втрату організмом води. Недостатня кількість її споживання може призвести до запаморочення, сухості у роті, відчуття слабкості та навіть головного болю. У цьому випадку вода — ваш рятівник.
У МОЗ дали поради щодо того, як підтримувати нормальну гідратацію організму у спекотні дні:
- Майте при собі багаторазову склянку з питною водою;
- Пийте воду, як тільки відчуєте спрагу. Пийте багато і маленькими порціями;
- Віддайте перевагу чистій воді замість солодких, газованих напоїв або алкоголю;
- Якщо проста вода для вас "ніяка" на смак, додайте до неї лимон, декілька ягід або м’яту;
- Порадьтеся з вашим лікарем щодо допустимої кількості вживання води в спеку, якщо є протипокази за станом здоров’я.
Доросла людина втрачає з потом 0,5-1 л рідини на добу, а в спеку втрати можуть сягати 1-1,5 л на годину. Намагайтесь пити від 1,5-2 літри рідини в день. Також не варто вживати дуже холодні напої – вони навантажують шлунок. Вживайте легку їжу невеликими порціями протягом дня.
Допомога при сонячних і теплових ударах
Для початку розберемося, у чому різниця між сонячним і тепловим ударом і за яких умов вони можуть статися.
Сонячний удар — це патологічний стан. Відбувається порушення роботи головного мозку через тривалий вплив сонячних променів на не вкриту капелюхом голову.
Тепловий удар — це форма гіпертермії, за якої різко підвищується температура тіла. Тепловий удар діагностують, спостерігаючи за симптомами й ознаками у людини, після впливу екстремальних температур.
Сонячний удар вважають різновидом теплового. Ключова різниця між ними в тому, що під час теплового удару перегрівається все тіло, а не лише голова. Під час сонячного удару розширюються кровоносні судини мозку, що може викликати ураження нервової системи.
Сонячний удар стається через тривале перебування на сонці. А тепловий удар — за підвищеної температури повітря і надмірної вологості.
Під час теплового удару порушується терморегуляція і втрата рідини організмом. Тепловий удар може виникнути під час високої фізичної активності в тісному приміщенні або у спекотну погоду на вулиці й навіть під час надмірного укутування малюків.
Найважливіші заходи запобігання теплового удару: уникати зневоднення та надмірних фізичних навантажень у спекотну і вологу погоду.
Ознаки теплового та сонячного удару:
- Теплові висипання: скупчення червоних прищиків або маленьких пухирців;
- М’язові спазми в руках, ногах або животі;
- Короткочасна втрата свідомості;
- Підвищення температури тіла;
- Нудота;
- Слабкість;
- Головний біль;
- Запаморочення;
- Відсутність пітливості, гаряча, червона або рум’яна шкіра;
- Швидкий пульс;
- Утруднене дихання;
- Галюцинації;
- Дезорієнтація.
Немовлята, люди похилого віку, спортсмени та люди, які працюють на відкритій місцевості є найбільш вразливими групи. Також ризикують отримати тепловий удар діти й тварини, яких залишили в авто. Навіть у помірну погоду температура всередині закритого автомобіля може досягати небезпечних рівнів.
У кожної людини симптоми можуть різнитися, тому потрібно бути уважним та у будь-якому випадку зателефонувати до служби екстреної медичної допомоги (103) за підозри на тепловий чи сонячний удар.
Що робити, якщо потрібно надати невідкладну допомогу, доки “швидка” їде:
- Перемістіть людину в затінок, зніміть одяг, зволожте шкіру;
- Прикладіть пакети з льодом чи холодною водою під пахви та у пахових складках;
- Якщо людина може пити, дайте прохолодну воду або інші напої без алкоголю й кофеїну;
- Виміряйте температуру тіла постраждалого й за потреби охолоджуйте його далі;
- У разі блювання покладіть потерпілого на бік.
Нагадаємо, деякі українські міста можуть затонути через танення льодовиків та глобальне потепління.