Як врахують страховий стаж, отриманий за кордоном та що зміниться для пенсіонерів-біженців

Як врахують страховий стаж, отриманий за кордоном та що зміниться для пенсіонерів-біженців

Верховна Рада переглядає умови нарахування пенсій тим, хто набував стаж в росії та країнах СНД. Величезна проблема із виплатами постала після того, як з угоди про пенсійні гарантії у співдружності незалежних держав в односторонньому порядку вийшла рф.

Закон про це росіяни ухвалили минулого року, і він набрав чинності з 1 січня 2023 р. Також цю угоду тепер вже денонсувала Україна. Але йдеться про пенсійні виплати саме наших громадян, де б вони не набували стаж. У Кабміні підготували нові норми, які вже пройшли узгодження у парламентському комітеті.

Але нововведення стосуються не тільки стажу в інших країнах для нарахування майбутніх пенсій, а й вимог щодо нинішніх пенсійних виплат тим, хто тимчасово залишив Україну. "Ми – Україна" розбирався до яких саме змін готуватися.

Стаж за кордоном: проблема після денонсації угоди

Для того, щоб отримувати пенсію за віком, необхідна достатня кількість страхового стажу. Зараз це 30 років, щоб вийти на пенсію у 60 років, від 20 до 30 років стажу, щоб вийти на пенсію у 63 роки, від 15 до 20 років стажу, щоб вийти на пенсію у 65 років.

Ще протягом п'яти років вимоги до страхового стажу зростатимуть. Якщо повністю або частково людина отримала його в іншій країні, при нарахуванні пенсії включаються норми укладених міжнародних угод. Вони можуть працювати за двома принципами.

Пропорційний принцип. Угоди, які укладені з його урахуванням, передбачають, що за набутий в іншій країні стаж нарахування пенсії проводить інша держава, за набутий в Україні – наша держава. Тобто на остаточний розмір пенсії впливають стаж, заробіток та соціальний внесок людини під час роботи в іншій державі з урахуванням особливостей національного законодавства. Виплати держави розділяють, але стаж в іншій країні Україна визнає на рівних із тим, що людина мала тут. Пенсійні угоди за пропорційним принципом у України діють, зокрема, з Естонією, Латвією, Литвою, Польщею.

Територіальний принцип. За такими угодами стаж в іншій державі сумується з набутим в Україні, розмір зарплати, який був призначений там впливає на пенсійну виплату, але витрати на пенсії – за державою, де живе пенсіонер. Окремі чинні двосторонні пенсійні угоди за територіальним принципом у України зокрема є з Молдовою, Грузією та Азербайджаном. Саме за територіальним принципом діяла й денонсована угода про гарантії прав громадян держав-учасниць співдружності незалежних держав в галузі пенсійного забезпечення.

росія вийшла з угоди першою. Потім денонсувала Україна. Через це виникла лакуна: немає підстав для врахування при призначенні пенсії, стажу, який набутий не тільки в рф, але й у Вірменії, Казахстані, Киргизстані, Таджикистані, Узбекистані. Також і в білорусі. Із нею була окрема угода за територіальним принципом, але її Україна денонсувала у квітні цього року.

Цю проблему Кабмін взявся вирішувати законопроектом №9453.

"На сьогодні всі люди, які працювали певний період життя за кордоном, той період життя, який вони працювали за кордоном, якщо немає угоди з такою країною, взагалі не враховується при визначенні стажу для набуття права на пенсію. Тобто людина прожила, пропрацювала за кордоном п'ять років, переїхала в Україну, набула в Україні пенсійного віку, є нашим громадянином, але ці п'ять років ми не бачимо з законодавчої точки зору і не можемо їх врахувати при призначенні права (на пенсію, - авт.)", - пояснила перша заступниця міністра соціальної політики Дарина Марчак.

Тобто у такому випадку і за чинних умов людині не вистачить стажу для виходу на пенсію за віком, хоча формально він у неї є.

Як збираються враховувати стаж?

За законопроектом саме пропорційний принцип збираються застосовувати у тому випадку, якщо немає міжнародної пенсійної угоди з якоюсь державою.

Якщо людина здобула частину стажу зокрема у деяких країнах СНД, з якими немає угод, чи ще раніше – за часів СРСР, його будуть враховувати для призначення пенсії в Україні. Як саме його підтверджувати окремо затвердить Кабмін.

Але відштовхуватися при призначенні Пенсійний фонд буде тільки від того Єдиного соціального внеску, який сплачено під час роботи тут. Сплачені соціальні внески іншим державам, з якими немає дійсних пенсійних угод, під час призначення пенсій не будуть враховувати.

Тобто, якщо в Україні людина якийсь час працювала на мінімальну зарплату та сплачувала мінімальний ЄСВ, а в державі, з якою немає угоди, зарплата та соцвнесок були великими (наприклад, людина працювала на важких роботах за часів СРСР), у формулі застосують сплачений тут мінімальний ЄСВ.

"Ця категорія громадян насправді дуже постраждала. І люди також зараз не мають права на пенсії, тому що навіть стаж за кордоном їм не враховується. Але при цьому коли ми говоримо, наприклад, про пільгові пенсії чи підвищення розмірів пенсії, ми не будемо платите це нове підвищення для усіх нових пенсіонерів, тих, хто вперше буде звертатися по призначення пенсій. По-перше, тому що у нас немає обмінів інформацією, ми не можемо це перевірити. По-друге, тому що це буде дуже несправедливо. Фактично ми тоді маємо тим пенсіонерам, які набували стаж в російській федерації, давати більш пільгові умови для призначення пенсій ніж тим пенсіонерам, які, наприклад, працювали, набували стаж в Польщі, Угорщині, Німеччині. Тому ми пропонуємо застосувати єдиний підхід. Ми скрізь, по всіх країнах враховуємо стаж. Але ми не враховуємо розмір заробітку з якого в Україні не було внесено ЄСВ", - відзначила Марчак.

Ця норма стосуються чималого кола осіб – 1 млн, але саме майбутніх пенсіонерів. Бо за нормами законопроекту пенсії, які призначили за пенсійною угодою з СНД до виходу з неї України, у нас мають виплачувати згідно із її положеннями.

Проте питання із страховим стажем у такий спосіб вирішать не щодо усього та не для усіх. Його взагалі не будуть враховувати для призначення пенсії, якщо люди після 19 лютого 2014 р. у рф проходили службу у:

  • збройних силах;
  • органах внутрішніх справі;
  • органах держбезпеки;
  • поліції;
  • військових формування;
  • держорганах та органах місцевого самоврядування.

Не врахують і стаж після 19 лютого 2014 р., отриманий на посадах у незаконних органах влади на ТОТ та в окупаційних адміністраціях агресора. Це, зокрема, але не виключно, у незаконних:

  • судових органах;
  • правоохоронних органах;
  • збройних та воєнізованих формуваннях.

Натомість зараз, як пояснила заступниця міністра соцполітики, при призначенні української пенсії немає законодавчих підстав не враховувати стаж, наприклад, у силових структурах чи адміністрації ОРДЛО.

Пенсії за кордоном: потрібна ідентифікація

Один законопроект не обмежився вирішенням одного питання – стажу та нарахування пенсій після розірвання пенсійної угоди з країнами СНД. До нових норм треба підготуватися й українським пенсіонерам, які під час війни тимчасово поїхали за кордон.

До закону про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування хочуть додати нову статтю 47-1. А у ній зазначити, що виплачувати пенсію тим, хто тимчасово живе в іншій країні, продовжують за умови фізичної ідентифікації особи. Це має відбуватися щороку до 31 грудня.

Ідентифікуватися можна буде:

  • заочно. На сайті Пенсійного фонду, в особистому електронному кабінеті. Тобто треба буде поставити кваліфікований електронний підпис ("Дія. Підпис" або згенерований через Єдиний державний вебпортал електронних послуг);
  • очно. Або особисто в ПФУ, тобто приїхавши в Україну, або за місцем проживання очно консульською посадовою особою. Порядок такої ідентифікації визначає Пенсійний фонд.

"Фізична ідентифікація, вимога, застосовується і зараз для всіх пенсіонерів, - пояснила Марчак, - Але пенсіонер, який виїхав за кордон, сьогодні не має можливості пройти таку фізичну ідентифікацію, оскільки в законі виписано, що фізична ідентифікація – це фізична присутність, очно. Тому ми розширюємо перелік інструментів такої фізичної ідентифікації, щоб вирішити проблему саме для тих наших пенсіонерів, які зараз знаходяться за кордоном і по яких вже пішло припинення пенсій. І в цьому, власне, суть новації".

"Простими словами (фізична ідентифікація, - авт.) – це підтвердження пенсіонером, який отримує пенсію, того, що він продовжує її отримувати, що він живе, у нього все гаразд. Якщо людина до 31 грудня поточного року не пройде оце підтвердження, то їй припиняється виплата пенсій. Тобто особисто не приїде в Україну, не підтвердить через особистий електронний кабінет на сайті ПФУ з електронним ключем. Ще в законопроекті написано, щодо можливе підтвердження такої ідентифікації в посольстві в країні, де ви проживаєте. Але поки що процедурні моменти не описано. Тільки норми в законопроекті, який дуже швидко пішов на вичитку", - пояснили в адвокатському об'єднанні "Вертикаль".

Припинення та поновлення пенсій: нові підстави

Перелік підстав, з яких за законом зараз припиняють виплату пенсій, хочуть розширити (ст.49). До існуючих додають такі:

  • за заявою пенсіонера про припинення виплати у зв'язку із тимчасовим проживанням за кордоном;
  • в разі визнання пенсіонера безвісно відсутнім, оголошенням його померлим. Тоді як зараз – в разі смерті пенсіонера;
  • в разі надання пенсіонеру статусу особи, зниклої безвісти за особливих обставин. Цей статус надають після внесення людини до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. Він почав працювати в травні 2023 р.;
  • в разі непроходження фізичної ідентифікації.
  • в разі неотримання пенсії протягом 6 місяців підряд (ця норма є і зараз) або відсутності протягом цього часу видаткових операцій за поточним рахунком, на який йде пенсія (це вже нова норма у законі).

І у тому випадку, якщо пенсіонер вчасно не пройде фізичну ідентифікацію, і в тому разі, якщо протягом 6 місяців пенсію не отримує або за рахунком відсутні видаткові операції, передбачають такий алгоритм:

  • Залишки коштів на рахунках банки повернуть ПФУ;
  • Повернуті ПФУ кошті облікують в електронній пенсійній справі;
  • Пенсіонеру треба звернутися за відновленням виплати (потрібні заява та паспорт) та пройти фізичну ідентифікацію;
  • Після з'ясування обставин та за наявності умов для відновлення, пенсію знову почнуть виплачувати;
  • Пенсію за минулий час повернуть на чинних зараз умовах – за ст. 46 закону про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Тобто не отримані гроші повернуть максимум за три роки перед зверненням. Одночасно виплатять суму неотриманої пенсії максимум за рік, а решту – щомісяця рівними частинами.

Взяти до уваги усі нові норми, які пропонують, варто вже зараз. Правники не дарма звертають увагу на те, що законопроект швидко пішов у роботу: Кабмін передав його в Раду лише на початку липня, а профільний комітет вже надав висновок про розгляд. Після прийняття заминки теж не буде: закон набере чинності наступного дня після публікації.

Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розповідав, як біженцям оформити та отримати українську пенсію за кордоном.

Головне