Як штучний інтелект допомагає в сучасних війнах: чи зможе він замінити військових на фронті

Як штучний інтелект допомагає в сучасних війнах: чи зможе він замінити військових на фронті

Штучний інтелект стає не лише частиною життя людей, але й складовою сучасних війн. За допомогою ШІ військові обирають цілі для знищення й прогнозують подальші дії ворога. Цифровий розум для боротьби зі злочинністю та фейками росії та Китаю. Про роль штучного інтелекту в діяльності армій та правоохоронних структур — у матеріалі "Ми-Україна"

ШІ та російсько-українська війна

ЗСУ знищили склад окупантів на Донеччині відео
Оператор БПЛА ЗС України. Фото з відкритих джерел

Адмірал ВМС США у відставці, колишній Головнокомандувач об'єднаними силами НАТО в Європі Джеймс Ставрідіс вважає, що війна в Україні може стати випробувальним полігоном для штучного інтелекту.

"ШІ стане потужним інструментом для тих, хто ухвалює рішення на полі бою на всіх рівнях. Я добре пам'ятаю, як у 1988 році крейсер "Вінсеннес" ВМС США помилково збив іранський комерційний авіалайнер. Офіцер у центрі бойової інформації неправильно оцінив його як ворожий військовий літак. Майже 300 цивільних осіб заплатили за це життям.

Якби був доступний радник зі штучним інтелектом, здатний синтезувати мільйони точок даних і порівнювати радіолокаційну картину з нескінченною кількістю подібних сценаріїв, він майже напевно ідентифікував би цивільний літак. ШІ міг би різко зменшити кількість "супутніх втрат", — каже Ставрідіс.

Він також звернув увагу на інші аспектів використання ШІ на українських фронтах:

  • ШІ також міг би миттєво надавати дуже детальну стратегічну інформацію про цілі, надаючи особі, яка ухвалює рішення, дорожню карту для застосування високоточної зброї в найбільш вразливих точках логістичного ланцюга противника.
  • ШІ може контролювати масивні рої дронів для зсинхронізованих атак. Це схоже на зграю птахів, які злітаються разом, щоб відлякати хижаків. Використання ШІ для керування дронами може дозволити ЗСУ ще більше виснажити російські запаси бронетехніки та змусити витрачати критично важливі ракети протиповітряної оборони.
  • ШІ також може стати важливим інструментом у психологічній та інформаційній війні. Створення глибоких фейків — наприклад, відеодемонстрацій певних бойових ефектів — може викликати помилкову реакцію ворога.
  • Штучний інтелект може бути корисним в оборонній і тиловій діяльності на війні. Повномасштабне вторгнення рф в Україну показало, що логістика може бути ахіллесовою п'ятою військових. Тоді як ШІ аналізує схеми технічного обслуговування, пропонує профілактичні заходи, розплутує ланцюги бойового постачання і надає логістичні поради.
  • ШІ можна використовувати для проведення кібератак. Здатність зламувати кібермережі противника матиме вирішальне значення. Адже в основі проведення сучасних бойових операцій, логістики, й розвідки лежить інтернет.

Однак не лише зазначені можливості ШІ допомагають Україні протистояти російським окупантам. Коаліція військової допомоги “Рамштайн” багато в чому стала можлива завдяки ШІ, який допомагав організовувати логістику переміщення військової техніки в Україну з багатьох країн світу.

Цифровий розум також спростив задачу розселення українських біженців, які опинилися за кордоном. В одну лише Британію за допомогою ШІ-додатку Homes for Ukraine потрапило близько 100 тисяч наших громадян.

Впровадження ШІ в  українське військо відбувається передусім завдяки компанії Palantir. Вона почала працювати з Україною у червні 2022 року. Завдяки функціоналу ШІ Palantir можливості ідентифікації та визначення місцеперебування ворожої техніки зросли у 20–50 разів, що стало одним із вирішальних факторів, завдяки яким ЗСУ дають відсіч російським окупантам.

"Можливість чи неможливість вести алгоритмічну війну зовсім скоро сприйматиметься так само як наявність чи відсутність ядерної зброї. Зараз уже зрозуміло, що якби росія більше інвестувала в алгоритмічні технології, ця війна виглядала б зовсім інакше", — вважає засновик Palantir Алекс Карп.

Але компанія співпрацює з Україною не лише у суто військовій сфері. Нещодавно  Palantir домовилася з Міністерством цифрової трансформації України про допомогу нейромереж в економічному відновленні країни. Передусіс йдеться про інфраструктуру, будівництво шкіл та загальне міське планування.

Також Palantir допомагає слідчим Генеральної прокуратури України обробляти величезну кількість даних,які стосуються військових злочинів, які скоїли російські окупанти. Наявні докази стануть основою для кримінальних справа щодо військової агресії рф та геноциду українського народу.

ШІ в армії та правоохоронних органах США

Військовий армії США. Фото з відкритих джерел

Окрім допомоги українським військовим Palantir співпрацює з Пентагоном, якому час від часу демонструє свої розробки. Нещодавно компанія опублікувала відео, яке демонструє можливості нової ШІ-платформи AIP. Програма ще далека від реального застосування, але вона вже показує можливості ШІ щодо військових рішень і порад.

У відеодемонстрації військовий оператор, якому доручено стежити за бойовими діями, виявляє скупчення ворожих сил поблизу кордону. Він звертається до цифрового асистента за допомогою в розгортанні розвідувальних безпілотників, розробці тактичних заходів та глушіння зв'язку противника.

https://www.youtube.com/watch?v=XEM5qz__HOU

AIP допомагає оцінити склад і можливості противника, запускати безпілотник Reaper на розвідувальну місію для уточнення даних. ШІ пропонує дії у разі виявлення ворожого елемента, передає командуванню перелік варіанті реагування — наприклад, атака літаком, артилерією або Javelin. Система аналізує велику кількість показників, зокрема рельєф, розташування об'єктів і війська тощо.

Зацікавлення Пентагону у якнайбільш повному впровадження ШІ в американську армію висловив голова Об’єднаного комітету начальників штабів США Марк Міллі.

Він наголосив, що одним із завдань Сполучених Штатів є оптимізація технологій, зокрема штучного інтелекту, для ведення війни. “Ми робимо це не для того, щоб вести війну, а для того, щоб стримати війну великих держав”, — пояснив Міллі.

Генерал переконаний, що ШІ-зація ЗС США відбудеться доволі швидко. “Це технологія, яку наші опоненти використовуватимуть проти нас, і нам буде вигідно дістатися туди першими”, – зазначив Мілллі.

Також Міноборони США підписало контракт зі стартапом DeepMedia на використання технологій на основі штучного інтелекту для виявлення діпфейків.

Згідно з контрактом, компанія повинна забезпечити військових технологією, яка б допомогла швидко та точно виявляти діпфейки для протидії агресії з боку Росії та Китаю під час інформаційної війни.

"З нами укладено контракт на розробку алгоритмів машинного навчання, які здатні виявляти штучно згенеровані або модифіковані обличчя або голоси усіма основними мовами, незалежно від раси, віку та статі. Цей штучний інтелект буде вбудований у платформу, яку можна широко інтегрувати в Міністерство оборони США", — сказав гендиректор DeepMedia Ріджул Гупта.

У компанії зазначили, що важливість багатомовного виявлення діпфейків показало повномасштабне вторгнення росії в Україну. Як приклад навели діпфейк 2022 року з президентом Володимиром Зеленським, якого нібито змусили піти на умови окупантів.

"Єдиний спосіб, завдяки якому вдалося виявити діпфейк, — це те, що лінгвісти знали, що акцент був неправильний. Такі моменти ми можемо автоматизувати в нашій системі завдяки нашій генеративній технології", — кажуть у DeepMedia.

Окрім військових технології ШІ також використовує американська поліція. Так, правоохоронцям Нью-Йорка вдалося ідентифікувати і затримати торговця наркотиками завдяки моделі ШІ. Вона проаналізувала дані дорожніх камер і визнала його маршрут підозрілим.

Чоловік на ім'я Девід Зайас був зупинений дорожньою поліцією в містечку Скарсдейл. Правоохоронці отримали дані від ШІ, що його маршрут збігався з тими, що зазвичай використовуються наркоторговцями.

Обшукавши водія та його авто, копи виявили 34 тисячі доларів готівкою, вогнепальну зброю та велику кількість кокаїн. Пізніше затриманий визнав себе винним у незаконному обігу наркотиків.

Ц стало можливим завдяки моделі штучного інтелекту Rekor. Її творці називають свій продукт системою дорожньої розвідки. Вона аналізує дані з камер, зіставляючи фото авто і номерів знаків. Ця система, у поєднанні з даними поліції про переміщення злочинців, дає змогу відстежувати зловмисників.

Роль ШІ в операціях Армії оборони Ізраїлю

Бійці ЦАХАЛу. Фото з відкритих джерел

Ізраїль вперше використав моделі ШІ на полі бою під час 11-денного конфлікту в секторі Газа у 2021 році. ЦАХАЛ назвав його першою "війною штучного інтелекту" через використання цієї технології для визначення стартових майданчиків ракет та розгортання роїв дронів.

Нещодавно в Армії оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) підтвердили використання системи рекомендацій ШІ, який аналізує масиви даних для визначення цілей ударів з повітря. Подальші рейди можна швидко організувати за допомогою моделі штучного інтелекту Firefactory.

Ця технологія використовує дані про цілі для розрахунку навантаження боєприпасів, визначення пріоритетів та призначення тисяч цілей літакам та безпілотникам. ШІ також дає рекомендації щодо графіка авіаударів.

Надання штучному інтелекту більшого рівня контролю за військовими операціями викликало суперечоки. Але в ЦАХАЛ запевнили, що за системами спостерігають люди, які перевіряють та затверджують цілі та плани.

"Те, що раніше займало години, тепер займає хвилини, з ще кількома хвилинами для перевірки людиною", — сказав полковник ЦАХАЛу, який очолює армійський підрозділ цифрової трансформації.

Також Ізраїль починає використовувати роботизовані турелі, якими керує ШІ. Компанія Smart Shooter,, що розробляє цю зброю заявляє, що мета автономної турелі – краще захистити солдатів та цивільних осіб завдяки підвищенню точності влучання.

"Зазвичай терорист перебуває в цивільному середовищі з багатьма людьми, яким ми не хочемо завдавати шкоди. Ми даємо змогу солдату переконатися, що ціль яку він хоче уразити, є законною. Як тільки він захопить ціль, система подбає про те, щоб снаряд був випущений, коли він натисне на спусковий гачок", — каже Міхал Мор, генеральний директор Smart Shooter.

https://www.youtube.com/watch?v=OcgXru3Z3GQ

Прихильники впровадження ШІ в ізраїльську армію стверджують, що передові алгоритми можуть допомогти військовим мінімізувати втрати. Водночас критики попереджають про потенційно смертельні наслідки використання дедалі більш автономних систем.

Є ймовірність, що напруженість між Ізраїлем та Іраном продовжить зростати й призведе до збройного протистояння. В такому випадку інструменти ШІ можуть бути залучені у новій великій війні на Близькому Сході.

Нагадаємо, "Ми-Україна" дослідив, як штучний інтелект стає частиною медичної, освітньої та релігійної діяльності людини.

Головне