Пенсійні виплати та довічне грошове утримання незабаром збираються перевіряти за новою методикою. В разі порушень та невідповідності – скасовувати виплати. На підставі чого та як саме перевірятимуть пенсіонерів, чим це відрізняється від затвердженої законом верифікації держвиплат та які наслідки чекають на отримувачів, що не пройдуть перевірку?
Перевірка державних виплат: що це?
Більше трьох років тому набув чинності закон про верифікацію та моніторинг державних виплат. Тобто про перевірку інформації про їхнє призначення, нарахування, здійснення. Держвиплати – поняття широке, до нього входять:
- пенсії;
- допомоги;
- пільги;
- субсидії;
- соціальні стипендії.
Це не вичерпний список, і він охоплює всі види виплат, що здійснюють з бюджетів: державного, місцевих, фондів соціального та пенсійного страхування. Вони відбуваються у три етапи:
- Превентивно. Це перевірка інформації про потенційного отримувача виплати ще тоді, коли він звертається по неї. Проводять її одразу ті органи, куди він звертається;
- Поточно. Це постійна перевірка інформації про отримувача протягом того часу, як він отримує виплату;
- Ретроспективно. Протягом трьох років після завершення виплат (це строк позовної давності) інформацію про отримувача можуть перевірити.
Мета на всіх етапах зрозуміла. Якщо при оформленні виплати інформація недостовірна, невірна, виплату, наприклад, можуть або не призначити або оформити не у тому обсязі, на який розраховує людина. Якщо в процесі отримання – припинити і змусити повернути частину чи весь обсяг сплачених коштів. Якщо після завершення – змусити повернути сплачене.
Важливо те, що за законом порядок верифікації встановлює Кабмін (ст. 9). Він затверджений, і в ньому вказано, що органи, які здійснюю виплати, звітують про отриману в ході перевірки інформацію перед Мінфіном.
Верифікація проходить в інформаційно-аналітичній платформі. І якщо превентивно вона відбувається у режимі реального часу, то за результатами поточної та ретроспективної Мінфін щомісяця до 25 числа надає свої рекомендації про перевірку інформації додатково та про усунення невідповідностей.
15 днів органи, що здійснюють виплати, опрацьовують ці рекомендації і за результатами можуть призначити чи перерахувати їх, припинити або поновити, або просто виправити помилки у системі.
Отже, верифікація відбувається постійно, але у неї має бути база – методика, і щодо кожної виплати окрема. Вже є затверджені методики, зокрема, щодо житлових субсидій, держвиплат з Фонду соцстрахування (це, наприклад, виплати в разі непрацездатності), держдопомоги сім’ям з дітьми. Але методики щодо верифікації пенсій (за віком, по інвалідності, у зв’язку із втратою годувальника, за вислугою років) Пенсійним фондом поки не було.
Перевірка пенсій: що відомо про верифікацію?
Наприкінці цієї зими проект про методику верифікації пенсій виклали на обговорення. Так саме, як і решту методик, цю має своїм наказом затвердити Мінфін. Поки серед останніх ухвалених ним цього документу немає. Але це не означає, що він незабаром не з’явиться, бо прогалину треба усунути. До того ж набере він чинності одразу після публікації. Отже, перевірка розпочнеться. Тож пенсіонерам варто приготуватися до неї хоча б морально.
Верифікуватимуть пенсії у три етапи:
- перевірка персональних даних – валідація. Тобто проганятимуть дані про пенсіонера чи його законного представника всіма базами;
- перевірка достовірності інформації на помилки та повноту даних, тобто, на автентичність. Наприклад, щодо правильності написання прізвища. Якщо помилки або неточності виявлять на цьому етапі, вже можуть затребувати додаткову інформацію від отримувача пенсії;
- перевірка правомірності виплат. Наприклад, щодо правдивості та актуальності даних про інвалідність, працевлаштування, жива людина чи ні, чи виїхала за кордон на проживання.
Отже, це буде процес постійний, а не якась разова акція. Під час перевірок дані про пенсіонерів, отримувачів щомісячного грошового утримання, їхніх законних представників проганятимуть по таких базах:
- Держреєстр фізосіб- платників податків (Державна податкова служба);
- Єдиний державний демографічний реєстр (Державна міграційна служба);
- Банк даних з проблем інвалідності (Мінсоцполітики);
- Держреєстр актів цивільного стану (Мінюст);
- Єдина інформаційна система МВС.
Інформацію звідти порівнюватимуть із тією, що має Пенсійний фонд у Реєстрі застрахованих осіб. Документи пенсіонерів та їхніх законних представників, що братимуть за основу при верифікації:
- паспорт;
- свідоцтво про народження;
- облікова картка платника податків.
А також, якщо є, унікальний номер запису у демографічному реєстрі.
Це не означає, що всі пенсіонери мають приходити на якісь особисті зустрічі після старту процесу. Перевірка відбуватиметься в електронному вигляді, а уточнення в особистому порядку знадобляться у разі проблем під час неї.
Але найважливіше – це її мета. За результатами хочуть знати про такі речі:
- чи живий отримувач пенсії чи довічного грошового утримання або його законний представник;
- чи актуальна інформація про інвалідність отримувача, бо МСЕК має робити огляди щороку, група, категорія;
- чи проживає отримувач в Україні чи за кордоном.
Це важливо, з огляду на пенсійне законодавство. Адже пенсію припиняють виплачувати, зокрема:
- якщо її призначили на підставі недостовірних даних;
- на час проживання пенсіонера за кордоном, якщо із країною, куди він виїхав, немає узгодженого ВР міжнародного договору про виплати;
- в разі смерті пенсіонера;
- якщо протягом шістьох місяців призначену пенсію людина не отримувала.
Про що пенсіонер має сповіщати Пенсійний фонд?
Навряд чи всі пенсіонери знають, що окрім прав на отримання виплати, у них також є обов’язки. За законом про загальнообов’язкове пенсійне страхування (ст. 16) вони мають повідомляти у ПФУ щодо:
- зміни даних. Наприклад, отримано новий паспорт, змінено прізвище, ім’я, місце реєстрації стало іншим;
- зміни статусу. Наприклад, людина почала чи припинила працювати, змінилася група інвалідності;
- виїзду за кордон. Пенсіонер сам зацікавлений у тому, щоб виплати не припинялися, тому варто знати про те, чи укладено з іншою країною пряму угоду про взаємодію пенсійних органів, як саме тримати контакт із ПФУ в разі проблем. До того ж, якщо пенсіонер виїжджає на постійне місце проживання до іншої країни, то переказ пенсії буде здійснюватися через "Укрексімбанк" у валюті країни перебування. Оформити виплату необхідно за всіма правилами, інакше її припиняють.
Про це людина має сповіщати ПФУ протягом десяти днів після того, як сталися зміни. Але у законодавстві не прописана відповідальність пенсіонера в тому разі, якщо він цього не зробив, тому й не всі поспішають виконувати обов’язки. Тому такі дані виловлюватимуть під час перевірки.
Як оскаржити результати перевірки?
За пенсійним законодавством, рішення про те, що виплата пенсії припиняється, приймають територіальні органи ПФУ. Вони ж можуть їх і поновити протягом десяти днів після того, як для цього з’являться підстави. Отже, врегулювати проблему можна у досудовому порядку, надавши ПФУ необхідні дані.
"Під час перевірки пенсіонери можуть надавати необхідні документи, що підтверджують їхню правоту щодо нарахування і підстав виплати пенсій. В ході верифікації треба не ігнорувати запити, надавати максимально всю інформацію, що маєте. В подальшому, якщо перевіряючі вважатимуть, що цих документів недостатньо, оскаржувати результати можна тільки через суд. У випадку із пенсіями все йде за стандартною схемою, так само, як і з оскарженням результатів верифікації інших держвиплат. Все йде в адміністративні суди", - каже адвокат Ростислав Кравець.
Правник констатує, що пенсіонерам за кордоном треба контролювати пенсійні виплати, регулярно знімати гроші з картки, бо шість місяців без зняття – підстава для припинення виплати.
"Це простіше, ніж їхати в Україну і щось доводити. Контактувати та отримувати допомогу з пенсійних питань за кордоном і під час перевірки пенсій їм немає з ким. Ані з консульством, ані з ПФУ. Під час верифікації буде призначено інспектора, з ним і треба буде всім тримати контакт", - пояснює Кравець.
За законом, якщо пенсіонер весь час, поки йому не платили, мав право на пенсію, йому мають повернути гроші за попередній період. Коли в цьому провина саме ПФУ, то без обмежень в часі. Коли винен пенсіонер, то не більше, ніж за три роки.
І тільки через суд вирішують питання із виплатами, які держоргани вимагають повернути, але людина відмовляється зробити це добровільно. І в разі оскарження результатів перевірки в суді, і в разі тяганини за соцвиплати, готуватися треба до тривалої боротьби.
"Подекуди держоргани саме цим і користуються. Тим, що судові процеси тривалі. Пенсіонерам все, що можна зробити, це набратися терпіння, - резюмує адвокат. - Терміни судових процесів – від трьох місяців до десяти років. Це щодо справи будь-якого типу: і про оскарження результатів перевірки, і про повернення державі отриманих виплат".
Нагадаємо, що раніше "Ми - Україна" розповідав про те, як біженці можуть отримати призначену в Україні пенсію чи оформити в іншій країні, та як її мають виплачувати на тимчасово окупованих територіях.