Біометричні паспорти визнають недійсними через неправильну транслітерацію – неспівпадіння даних латинкою у внутрішніх та закордонних документах. Така нещодавня новина викликала обурення серед українців. Хоча з листопада минулого року саме ці умови Кабмін зазначив у порядках оформлення паспортів, для більшості зміни пройшли непомітними, поки їх не почали застосовувати у лютому цього року після оновлення системи оформлення біометричних паспортів.
Виявилося, що у десятків тисяч громадян прізвища та ім’я у закордонному та внутрішньому паспортах не співпадають, тобто мають бути анульовані. Процес розпочався, але у Державній міграційній службі зробили крок назад і заспокоїли: документи визнаватимуть недійсними тільки коли громадянин звертатиметься по обмін чи отримання документу. Розбираємося, як оформити чи обміняти паспорти, скільки це коштує, які знадобляться документи і якою має бути транслітерація в документах?
Що треба знати перед оформленням паспорту?
Відповідно до законодавства, мати внутрішній паспорт – обов’язок громадянина України, отримати закордонний – його право. Якщо людина живе без паспорта або має не дійсний, є відповідальність. За Кодексом про адмінправопорушення (ст. 197), на перший раз це попередження, але вдруге и надалі за рік – штраф від 17 до 51 грн.
З 1 листопада 2016 р. документи для оформлення внутрішнього паспорту у формі книжечки перестали приймати. Але такий документ зразка 1994 р. є дійсним та не має терміну дії. Документи на закордонний паспорт у формі книжечки перестали приймати з 20 грудня 2016 р. Видані до цього часу актуальні, поки не завершиться термін дії – 10 років.
Внутрішні паспорти передбачені для всіх громадян з 14 років. Саме тоді оформлюють перший документ. Його треба обміняти у 18 років, а потім кожні десять років.
Перший закордонний паспорт дитині можна оформити до 16 років. Його термін дії – чотири роки. З 16 років закордонні паспорти оформлюють з терміном дії десять років.
Нормативні документи, які регулюють порядок оформлення, видачі, обміну, вилучення:
Скільки коштує оформлення паспорту?
Внутрішній паспорт. Перше оформлення у 14 років є безоплатним. За кожне наступне справляється адміністративний збір. Його розмір залежить строків, за які документ треба зробити:
- за десять днів – 820 грн (496 грн за послуги та 324 грн за бланк);
- за 20 днів – 450 грн (126 грн за послуги та 324 грн за бланк).
Причини, з яких оформлюється документ, можуть бути різними. Це не тільки завершення терміну дії, а й втрата або пошкодження. У цьому разі справляється ще й держмито – 34 грн.
Закордонний паспорт. Оформлення платне незалежно від віку. На вартість впливають строки вигодовлення:
- за сім днів – 1496 грн (992 грн за послуги та 504 грн за бланк). Таку ж суму треба сплатити в тому разі, якщо паспорт треба оформити за три дні у випадку термінового лікування за кордоном, супроводу тяжко хворого, смерті родича в іншій країни;
- за 20 днів – 856 грн (352 грн за послуги та 504 грн за бланк).
Це вартість у відділеннях Державної міграційної служба та ЦНАПах, а через посередників вийде дорожче. При оформленні закордонного паспорту в консульських установах, тобто за кордоном, справляється ще й консульський збір:
- оформлення (крім дітей до 16 років): 90 доларів або 83 євро;
- обробка даних при оформленні ( у тому числі і для дітей до 16 років): 40 доларів або 37 євро;
- взяття на консульський облік: 20 доларів або 18 євро
Куди звертатися для оформлення паспорту?
Внутрішні та закордонні паспорти оформлюють:
- територіальні органи ДМС;
- ЦНАПи;
- ДП "Документ".
Закордонний паспорт може оформити консульська установа в країні перебування. Внутрішні зараз також можна оформити у підрозділах ДП "Документ". Це експериментальний проект, який започаткували влітку минулого року. Звертатися треба до відділень, затверджених ДМС. Зараз такі є у Гданську, Варшаві, Стамбулі, Братиславі, Празі, Кракові та Вроцлаві. За розширенням мережі можна слідкувати на сайті міграційної служби.
Щодо місця видачі внутрішніх паспортів в Україні також є певні особливості. Тільки ДМС оформлює документи особам бездомним, тим, які відбувають покарання у відповідних установах, хворим на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах закритого типу. Також виключно до підрозділів міграційної служби має бути подання у таких випадках:
- набуття громадянства України;
- оформлення паспорту після 18 років без фотозображення або за судовим рішенням про встановлення особи;
- повернення в Україну після постійного проживання в іншій країні;
- в разі нездатності самостійно пересуватися (має бути відповідне медичне підтвердження).
Які документи потрібні для оформлення паспорту?
Внутрішній паспорт. Є кілька причин, чому є необхідність звернутися по документ:
- дитині виповнилося 14 років;
- обмін виданого документу, бо завершується його дія;
- документ втрачено або пошкоджено;
- змінюються дані або треба виправити помилку в інформації;
- потрібно було вклеїти фотокартку у паспорт-книжечку у 25 чи 45 років, але пройшов місяць після дня народження і людина це не зробила;
- є бажання обміняти паспорт-книжечку на ID-картку.
В будь-якому випадку треба буде заповнювати заяву-анкету, але супровідний пакет документів залежить від обставин. Отже, до заяви-анкети треба буде додати:
- свідоцтво про народження або документ, що підтверджує народження, паспорт одного з батьків при першому оформленні;
- паспорт, який підлягає обміну;
- документи, що підтверджують зміну інформації в паспорті. Зокрема це про зміну імені (свідоцтво про зміну імені, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розлучення чи судове рішення про це), про зміну місця проживання (довідка з органу реєстрації), про дітей (свідоцтво про народження), про шлюб (свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розлучення чи рішення суду про це), про податковий номер (довідка податкової про РНОКПП, про відмову від нього);
- документи про втрату чи викрадення паспорту в Україні: довідка МВС чи витяг з Єдиного держреєстру досудових розслідувань.
Також в залежності від обставин знадобляться посвідчення про взяття на облік бездомного, рішення суду про встановлення особи, закордонний паспорт та заява про зняття з консульського обліку, якщо людина повертається в Україну після постійного проживання в іншій країні.
Паспорт можна оформити через законного представника чи уповноважену особу, що вони також мають підтвердити документами. І в разі, якщо документи подаються не особисто, треба буде надати фотокартку 10 на 15 см для відцифрування обличчя.
Закордонний паспорт. Для оформлення необхідно написати заяву-анкету особисто, якщо вже виповнилося 16 років. Якщо менше, її може подати хтось із батьків або законних представників. На додачу треба надати:
- внутрішній паспорт;
- свідоцтво про народження, якщо оформлюється паспорт дитині до 14 років;
- фотокартку 10 на 15 см для відцифрування. Це в тому разі, якщо людина за станом здоров’я не може з’явитись для оформлення документа та діє через законного представника. Або в тому разі, якщо це документ дитини у віці до 12 років. Повну біометрику, тобто сканування відбитків пальців, роблять тільки після досягнення 12 років.
Також треба мати при собі закордонний паспорт, який видано раніше. Якщо, звісно, документ не втратили чи його не вкрали. В разі втрати треба буде написати заяву про це у довільній формі. В разі викрадення додати витяг з Єдиного держреєстру досудових розслідувань, якщо це відбулося в Україні.
Вклеювати фото чи міняти паспорт-книжечку?
Наміри скасувати паспорти-книжечки зразка 1994 року періодично озвучували законотворці протягом останніх років. Але такого рішення не ухвалювали і обрали шлях поступової заміни книжечок на паспорти у вигляді картки.
Видати документ старого зразка зараз ДМС може тільки за рішенням суду. Але надані раніше діють, і після досягнення 25 та 45 років у паспорти-книжечки треба вклеювати нові картки. Після дня народження є місяць, що це зробити. Якщо терміни спливли, доведеться вже оформлювати паспорт у вигляді картки.
Вклеїти фото можна у відділенні ДМС або ЦНАПі за місцем проживання. Треба буде подати дві фотокартки 3,5 на 4,5 см, написати заяву. Бажано також мати такі додаткові документи, як свідоцтво про шлюб чи його розірвання та свідоцтво про народження дітей.
Фото вклеюють протягом п’яти днів і послуга є безоплатною.
Як відбувається транслітерація імені та прізвища?
Ім’я та прізвище у внутрішньому та закордонному паспорта дублюються українською мовою та латинкою. Є загальні правила транслітерації, які погодили ще у 2010 році. Є цілком зрозуміли варіанти, наприклад "т" транслітерується у "t". Але є й більш складні випадки, зокрема:
- "Г" транслітерується у "H", "Ґ" у "G";
- "Є" на початку слова латиницею має відображатися як "Ye", а в інших випадках як "ie"
- "Ї" на початку слова пишеться як "Yi", а в інших випадках як "i";
- "Й" на початку слова перетворюється на "Y", але на "i" в інших випадках;
- "Х" транслітерується у "Kh", "Щ" у "Shch"
- "Ю" на початку слова це "Yu", але "iu" в інших позиціях.
Із таким розмаїттям звісно можливі проблеми. До того ж під час оформлення транслітерацію змінюють, якщо людина цього бажає. Отже, може бути так, що у внутрішньому паспорті латинкою зазначено одне, а у закордонному – інше ім’я або прізвище.
Наслідки помилок і розбіжностей нещодавно українці відчули повною мірою. З 17 листопада діють оновлення у порядках оформлення паспортних документів. Згідно із ними, у зв’язку із зміною написання латиницею імені та прізвища, документи підлягають обміну протягом місяця після таких змін, а в іншому разі анулюються. Через це і виникли проблеми: їх почали визнавати недійсними.
Тепер у ДМС запевнили, що паспорти з різною транслітерацією діятимуть до закінчення їхнього терміну. Але можна перевірити на сайті служби, чи в обох документах вони є однаковими, та обміняти ті документи, де є проблема. Звісно, що не безоплатно і за всією передбаченою процедурою.
Раніше "Ми - Україна" розповідав, хто і як має подавати декларацію про доходи у 2023 році і для кого податковий звіт є необов’язковим.