Як обміняти українські права на європейські: умови у країнах, де найбільше біженців

Як обміняти українські права на європейські: умови у країнах, де найбільше біженців

Рік тому в Євросоюзі набув чинності Регламент користування українськими посвідченнями водія. Згідно із ним вітчизняний документ чинний у ЄС. Ним можна користуватися протягом періоду перебування під тимчасовим або належним захистом. Загальними вимогами визнали, що посвідчення дійсне навіть після завершення терміну його дії. Проте не все так просто.

"Звертаю увагу, що окремі країни ЄС можуть мати відмінності в їхньому національному законодавстві, навіть у контексті спільних європейських норм і правил", - зазначає уповноважений ВР з прав людини Дмитро Лубінець.

Отже, подекуди для біженців є необхідність замінити український документ на національний. "Ми – Україна" розбирався, якими є умови для українців у тих країнах, де біженців найбільше?

Польща

Сусідня країна, за даними ООН, прийняла понад 1,5 млн біженців – найбільше в Європі та в світі. Поки що до українських посвідчень водія тут не застосовували обмежень. Це якщо йдеться про біженців, які перетнули кордон після 24 лютого 2022 р. та знаходяться під тимчасовим захистом. Згідно із ухваленим на початку цього року законодавством, ці умови діють до 31 грудня 2023 р. До цього часу дійсними вважаються також прострочені посвідчення.

Дійсне українське посвідчення можна обміняти на польське, і це потрібно робити у таких випадках:

  • громадянин України реєструється в Польщі на постійне або тимчасове проживання;
  • якщо особа перебуває в Польщі більше 185 днів (це не стосується біженців під тимчасовим захистом) – стає резидентом;
  • коли людина виходить на роботу, пов’язану із керуванням автотранспортом у Польщі.

Обмін українського посвідчення водія здійснює повітовий староста або міська управа у містах з повітовими правами.

Документи, які треба подати для обміну

  • заява;
  • свіже кольорове фото 3,5 на 4,5 см;
  • посвідчення особи, паспорт або посвідка на проживання;
  • ксерокопія українського посвідчення водія з перекладом на польську мову, підготовленим присяжним перекладачем;
  • документ, що підтверджує юридичну адресу в Польщі;
  • згода на обробку персональних даних;
  • підтвердження сплати збору за водійські права.

Витрати:

  • 100 злотих – плата за видачу польського посвідчення;
  • 0,5 злотих – реєстраційний внесок;
  • 125 злотих – консульський збір, бо українське консульство перевіряє вітчизняні посвідчення перед схваленням.

Саме через процедуру підтвердження у консульстві розгляд може затягнутися на кілька місяців.

Німеччина

Німеччина прийняла майже мільйон українських біженців. Згідно із роз'ясненням Федерального відомства у справах міграції та біженців, із чинним українським водійським посвідчення особам, які перебувають під захистом, нічого не треба робити. Вони дійсні, до них не треба додавати завірений переклад. Визнають також права термін дії яких закінчився після 31 грудня 2021 р.

В разі зміни постійного місця проживання, іноземне посвідчення водія в Німеччині втрачає силу через пів року. Треба переоформлювати, а для цього необхідно скласти іспит в автошколі: тест з теорії та практики, тест на зір. В автошколі нададуть вичерпний перелік документів, які необхідні. Бо у федеральних землях вимоги можуть відрізнятися. Орієнтуватися треба на такі документи:

  • фото;
  • паспорт або посвідчення особи, документ з підтвердженням зміни місця проживання, наприклад, свідоцтво про реєстрацію;
  • дійсне українське посвідчення із завіреним перекладом.

Чехія

Країна прийняла понад півмільйона українських біженців. Там визнають українські водійські посвідчення, які відповідають Віденській конвенції про дорожній рух від 1968 р. Дійсні можна використовувати. Чинним також вважають ті, термін дії яких закінчився після 1 січня 2022 р.

Згідно із роз'ясненням Міністерства транспорту Чехії, обміняти українське посвідчення на чеське можна, але не одразу після прибуття, а після спливу 185 днів. Обмін посвідчень – юрисдикція муніципалітетів.

Надаємо умови обміну іноземних водійських посвідчень, які визначають у муніципалітеті Праги.

Документи:

  • заява (нададуть на стійці реєстрації);
  • посвідчення особи, дозвіл на проживання та документи, які підтверджують права на проживання в Чехії;
  • українське водійське посвідчення.

Треба зазначити, що тут водіїв приймають тільки особисто, представництво через інших осіб неможливе. Вартість обміну у столиці залежить від строків: 200 крон, якщо це обмін за 20 днів, 700 крон – протягом 5 робочих днів.

Італія

До грудня 2023 року, до завершення терміну надання тимчасового захисту, в Італії визнають українські посвідчення водія та вони не потребують заміни. Також між Україною та Італією діє двостороння угода про конвертацію водійських посвідчень без іспитів. Це передбачає пільговий період без заміни прав протягом року після спливу тимчасового захисту.

Коли виникає потреба у конвертації, звертатися треба із заявою до Ufficio della Motorizzazione Civile (Управління цивільної моторизації). До заяви треба додати:

  • оригінал та копію посвідчення водія;
  • затверджений переклад посвідчення;
  • копію довідки від кваліфікованого лікаря із фотокарткою та печаткою (вартість 16 євро);
  • квитанції про сплату двох комісій, розмір яких зараз становить 32 та 10,2 євро;
  • два фото паспортного формату;
  • документ, який посвідчує особу із легалізованим перекладом, якщо він іноземною мовою;
  • самосертифікація, що підтверджує перше проживання в Італії, дозвіл на проживання або карту проживання.

Опікуватися обміном можна не тільки самостійно, а й через посередників: автошколи чи автоконсалтингові фірми.

Країни Балтії

Разом Литва, Латвія та Естонія прийняли майже 200 тис. українців, які рятувались від війни. За Регламентом ЄС термін дії українських водійських посвідчень у наших біженців в цих країнах діє той же час, що і наданий тимчасовий захист. Інші умови, якщо тимчасового захисту вже немає, дещо відрізняються у трьох країнах Балтії.

Естонія. Український документ дійсний протягом року після реєстрації в країні (Реєстр населення). Клопотати про обмін на естонське посвідчення можна після 185 днів проживання. Обмін без іспитів, але із виключенням. Якщо термін дії національного сплив п'ять років тому і більше, необхідно буде скласти і теоретичний, і практичний іспити.

Звертатися по обмін треба до Департаменту транспорту та подати:

  • документ про посвідчення особи;
  • дійсну медичну довідку;
  • фото та зразок підпису;
  • українське посвідчення водія.

За обмін стягується мито – 26 євро.

Латвія. Обміняти посвідчення, видане за межами ЄС, можна через шість місяців після реєстрації у країні. Звертатися по обмін треба до CSDD – Дирекції безпеки дорожнього руху із документом, що посвідчує особу. Далі у CSDD зазначають, що відправлять запит на інформацію про посвідчення водія та термін його дії. Якщо його не буде, людина сама має надати підтвердження – тобто права, які апостильовано. Проте України немає у переліку країн, які Латвії відповідь на запит не надають.

За результатами запиту має бути погодження. Вже після цього треба буде у CSDD зареєструватися на іспити. Вартість обміну водійського посвідчення – 22,41 євро.

Литва. Для обміну треба мати реєстрацію у країні та підтвердження цього. Це може бути факт задекларованого проживання протягом понад 185 днів або документи про особисті або трудові зв'язки. Для обміну прав треба подати до держпідприємства Regitra:

  • довідку про стан здоров'я;
  • документ, який посвідчує особу;
  • українське посвідчення водія із перекладом та підписом перекладача.

Треба також скласти теоретичний та практичний іспити. Це поки що обов'язкова вимога і платна: теоретичний іспит – 10 євро, практичний – від 34,54 до 37,9 євро, в залежності від категорії. Проте незабаром набере чинності угода між Україною та Литвою про взаємне визнання водійських посвідчень. Отже, незабаром іспити при обміні вже не треба буде складати.

Прайс на отримання посвідчення – 14,19 євро (протягом 10 днів), 22,88 євро (протягом трьох днів), 37,36 євро (протягом одного дня).

Велика Британія

Країна прийняла майже 200 тис. наших біженців і має загальновідомі особливості дорожнього руху. До Євросоюзу країна вже не входить та затвердженого там регламенту не дотримується. Але там нещодавно змінилися законодавчі вимоги щодо обміну українських посвідчень водія.

З 7 липня цього року умови такі. Перебуваючи в країні за будь-якої з візових схем, можна користуватися водійськими посвідченнями виданими в Україні протягом трьох років. Це умови для автівок вагою до 3,5 тон та мотоциклів.

Перебування у Великій Британії понад три роки передбачає обмін прав. У Північній Ірландії – понад рік. Маючи статус резидента (перебування у країні понад 185 днів) та претендуючи на обмін прав саме для водіння легковика, маєте подати заявку на перші тимчасові водійські права (вартість 34 фунти). Для цього потрібні документи, які посвідчують особу та адреса проживання. Подавати заявку треба до Агентства водіїв та транспортних засобів (DVLA). Тільки за наявності тимчасової ліцензії можна навчатися керуванню та складати іспити.

Теоретичний тест коштує 23 фунти, практичний – від 62 до 75 фунтів. Після складання можна починати безпосередньо обмін. Для цього треба замовити у DVLA форму D1 чи запитати її у поштовому відділенні, яке надає послуги DVLA. Там треба буде позначити низку даних контактних, особистих, медичних (про зір та стан здоров'я), про наявне водійське посвідчення;

Потім треба відправити форму за вказаною у формі адресою із правами і комісією (43 фунти) та чекати обміну приблизно за три тижні.

У Північній Ірландії процедура майже така сама. Але проходити її треба у її власному агентстві – DVA.

В разі видачі прав по процедурі обміну як у Великій Британії, так і у Північній Ірландії враховують, коли ви складали іспит на українське посвідчення. Якщо до 28 грудня 2021 р., обміняють на права із дозволом керувати легковиком тільки з автоматичною коробкою передач.

Важливо: де обміняти національне посвідчення водія за кордоном?

У деяких країнах Європи також можна обміняти українське посвідчення водія у центрах ДП "Документ". Це актуально, якщо закінчився термі дії, змінилися паспортні дані, на наявному є пошкодження чи є бажання замінити документ старого зразка на новий. Тобто українські права міняють на українські ж нові.

Пакет документів, які треба подавати для обміну:

  • паспорт із зареєстрованим місцем проживання. Якщо це ID-картка, із витягом про реєстрацію місця проживання;
  • ідентифікаційний код;
  • наявне посвідчення водія, яке підлягає обміну;
  • документ, що підтверджує зміну особистих даних (наприклад, свідоцтво про реєстрацію шлюбу тощо) у разі зміни таких даних.

Перелік регіональних пунктів ДП "Документ" є на сайті і послуги доступні у :

  • Гданську;
  • Стамбулі;
  • Братиславі;
  • Кельні;
  • Мадриді;
  • Кракові;
  • Вроцлаві;
  • Празі;
  • Берліні;
  • Валенсії.

Безпосередньо сам обмін та видача коштує 254 грн, але додатково та набагато більше коштує сервісна послуга – 95 євро.

Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розбирався, чому в Києві вилучають спортивні автівки та наскільки це правомірно.

Головне