Все, що потрібно знати про види повісток та правила їх вручення: як реагувати на порушення

Все, що потрібно знати про види повісток та правила їх вручення: як реагувати на порушення

Мобілізація в Україні триває з 24 лютого 2022 р. та, за останнім рішенням президента та ВР, до 18 серпня 2023 р. Немає жодних сумнівів, що терміни вчергове пролонгують. Протягом вже майже 18 місяців мобілізації її порядок кілька разів зазнав змін. До того ж постійно виникають питання із методами мобілізації, зокрема із примусовим доставленням до військкомату, що точково трапляється. Що ж треба знати та як діяти військовозобов'язаним, щоб не стати винними у порушенні законодавства?

Повістки та алгоритм вручення

Зміни у мобілізації частково узгодили у законі 3161-IX, який у червні ухвалили ВР. В основному він набрав чинності 30 червня, але деякі положення починають застосовувати з 1 серпня. Зокрема це стосується можливості призваних на строкову службу до початку воєнного стану строковиків перейти до категорії мобілізованих. Відбувається це за їхнім бажанням та у тому разі, якщо під час воєнного стану вони відслужили не менше шести місяців.

Можливість строковиків доєднатися до категорії мобілізованих передбачає повістку. Це і є єдинною суттєвою зміною у системі в останній час. Загалом, як і раніше, є кілька різновидів документів, які зазвичай називають повісткою.

Повістка-призов на військову службу. Стосується саме строкової служби. Але призову на неї під час воєнного стану немає, тому зараз особливості не варто розглядати.

Повістка для уточнення облікових даних. Це і є класична повістка із узгодженою назвою та формою. Зразок є у порядку організації та ведення військового обліку №1487 (додаток 11). Щодо місця її вручення у законодавстві прямих вимог немає, тобто відати її можуть у будь-де. Але не будь-хто, а визначений перелік осіб:

  • посадова особа ТЦК СП;
  • представник органу місцевого самоврядування;
  • роботодавець;
  • управитель багатоквартирного будинку.

На повістці мають бути:

  • печатка ТЦК СП; підпис керівника;
  • дата видачі;
  • місце, куди треба з'явитися та час, коли пропонують прибути;
  • перелік документів, які треба при собі мати;
  • ПІБ та місце реєстрації чи фактичного проживання особи, які повістку вручають.

Повістку видають тільки особисто тому, кому вона адресована, та під підпис, який треба буде проставити у розписці.

Повістка на проходження ВЛК. Це документ за підписом керівника ТЦК СП із даними про військовозобов'язаного. До нього додається карта дослідження та медогляду. Під час ВЛК визначається ступінь придатності до військової служби.

Мобілізаційне розпорядження. Вручається після проходження ВЛК в разі визнання особи придатної до військової служби. Вона містить час і місце прибуття для відправлення до військової частини або навчального центру.

Відповідальність за ігнорування повістки

Спільні вимоги до усіх типів повісток у тому, що вони мають вручатися особисто тому, на кого видані. Про це є й відповідне рішення Верховного суду.

"Належним врученням повістки буде через адміністрацію вашого підприємства", - уточнює адвокат Ростислав Кравець.

На видані належним чином повістки військовозобов'язані мають реагувати. Ігнорування передбачає адміністративну відповідальність за статтею 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення: штраф під час особливого періоду для громадян від 3400 грн до 5100 грн). А також кримінальну за статтею 336 Кримінального кодексу України: позбавлення волі на строк від трьох до п'яти років.

Визначити межу між адміністративною та кримінальною відповідальністю у випадку ігнорування повісток, незʼявленнях за повісткою важко. За майже півтора роки мобілізації маємо судові рішення широкого спектру. Практика показала, що кримінальна відповідальність може бути й за ігнорування повістки, якщо людина ще не пройшла ВЛК та не визнана придатною до служби. До того ж адміністративне провадження може перетворитися на кримінальне, а справа про штраф на справу про строк.

"Якщо є штраф, він не оскаржений, ви фактично із ним погодилися. Далі це може перерости на кримінальне провадження про ухилення від військової служби. Як показує судова практика, можна реально отримати три роки", - констатує Кравець.

Може статися так, що людині під підпис повістку не вручали, але постанову щодо штрафу за порушення законодавства про оборону, мобпідготовку та мобілізацію винесено. З'ясовувати причини, з яких це відбулося, треба. Але найголовніше – оскаржити цей штраф, бо часу мало: є тільки десять днів з дня винесення постанови.

За порядком організації та ведення військового обліку (пункт 56) районні ТЦК СП повідомляють Нацполіцію про адміністративне чи кримінальне порушення. В разі кримінального поліція починає досудове розслідування. В разі адміністративного здійснює адміністративне затримання та доставлення порушників до ТЦК СП.

Адміністративне затримання та доставлення до військкомату

Про випадки, коли військовозобов'язаних до ТЦК СП доставляють примусово, читати та чути доводилося неодноразово. За нормативкою ТЦК СП має оформити офіційне звернення до Нацполіції, де зазначає, яких саме порушників (ПІБ, адреса проживання, дата народження) мають доставити до військкомату для складання протоколу про адмінправопорушення.

Норми про доставлення порушника прописані у ст. 259 КУпАП, про повноваження поліцейських на адміністративне затримання – у ст. 261.

Це має відбуватися за правилами, про які нагадує адвокат. А саме під час такого затримання обов'язково складається протокол із зазначенням дати, місця, посади та ПІБ особи, яка його склала. Також відомості про затриману особу, час і мотиви затримання.

"Протокол має підписати особа, яка провела адміністративне затримання, та особа, яку затримали. У разі відмови підписати затриманим, про це роблять запис. Про місце перебування затриманого мають негайно повідомляти родичів та роботодавця на прохання, - уточнює Кравець. - Якщо вас отак затримують, вам мають надати державного адвоката. Не зобов'язані, якщо ви відмовляєтеся та кажете, що захищатимете себе самі чи є власний захисник, який може прибути".

Строк адміністративного затримання, додає правник, обмежений трьома годинами.

"Ніякого примушення до проходження ВЛК, утримання під вартою. Це незаконно. Якщо вас утримують у ТЦК, ви маєте право звернутися до суду за місцем знаходження ТЦК СП, до слідчого судді, з вимогою негайно доставити вас до суду і розглянути питання про незаконне позбавлення вас волі. Це вже працює. В суді можуть одразу взяти винного під варту за викрадення особи та перевищення службових повноважень. Для оскарження адміністративного затримання ви можете звернутися до вищого органу або до суду. Заходи адміністративного затримання це не зупиняє, але воно все одно не може тривати більше трьох годин", - каже юрист.

Він також зазначає, що у ст. 262 КУпАП визначено, що здійснювати адміністративне затримання може поліція в разі порушень призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. У представників ТЦК СП таких повноважень немає. У представників Військової служби правопорядку є повноваження на адміністративне затримання, але не у справах, які пов'язані із мобілізацією та військовим обліком.

Але як бути, якщо за повісткою, виданою тут і зараз, змушують одразу ж їхати до ТЦК СП та порушують умови адміністративного затримання? Оскільки при цьому в більшості випадків присутні поліцейські, адвокат радить військовозобов'язаним попросити тих увімкнути нагрудну камеру, а також фіксувати події на свій телефон.

"Повідомте представника ТЦК СП, що з'явитеся до військкомату після роботи чи завершення своїх особистих справ. Не сьогодні, бо в даний момент зайняті, але зʼявитесь, пройдете ВЛК та не будете ухилятися, - радить адвокат. - В разі подальшого ігнорування і доставлення до ТЦК СП примусово не раджу чинити спротив, погрожувати. Якщо вам наказують пройти ВЛК, ви маєте право від цього відмовитися. Та вимагати зʼявлення поліції, адвоката та представників ДБР для фіксування злочину – викрадення людини. Розслідуванням злочинів проти військовослужбовців займається саме Державне бюро розслідувань. Також ви можете подзвонити на гарячу лінію Військової служби правопорядку про порушення представниками ТЦК. Нічого не робіть, поки не з'являться адвокат, представники ДБР та ВСП для складання матеріалів про викрадення людини. Ви можете запропонувати ТЦК щоб вас або відпустили додому і ви прийдете до військкомату у зручний час, або чекайте представників поліції, ДБР та ВСП".

Акцент уваги на цьому – це не заклик саботувати мобілізацію як таку. Це дотримання під час неї процедур, порушення яких згодом може поставити мобілізацію під сумнів.

Відстрочка від мобілізації

Підстави та терміни відстрочки прописані у законі про мобілізацію (ст. 23). "Ми – Україна" наводив перелік із строками відстрочки та документами, які треба надати на підтвердження. З того часу зміна відбулася тільки в одному випадку, що також пов'язано із законом 3161-IX. Це стосується права на відстрочку тим, у кого:

  • другий з подружжя (чоловік чи дружина) з числа осіб з інвалідністю, тобто це перша, друга, третя групи;
  • батьки свої або другого з подружжя з числа осіб з інвалідністю першої чи другої групи.

Тепер за цією нормою відстрочка можлива, якщо немає інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону осіб з інвалідністю утримувати.

Загалом перелік підстав для відстрочки суттєвий та, відповідно, великим є перелік підтвердних документів. Право на відстрочку можна доводити ТЦК СП.

"Якщо готові, тоді ви можете подати нотаріально посвідчені документи про право на відстрочку, звернутися до адвокатів, які спрямують запити про отримання дозволу на відстрочку. В принципі ТЦК СП досить нормально до цього ставляться. Іноді вимагають проходження ВЛК, хоча жодним нормативно-правовим актом це не передбачено. Але у більшості випадків там надають згоду без проблем. Можуть попросити додаткові документи", - каже Кравець.

Засвідчені документи можна відправити до ТЦК СП листом. Може бути й так, що під вимоги законодавства людина потрапляє, впевнена у тому, що із документами та підставами усе в нормі, але військкомат відмовляється визнавати право на відстрочку. Діяти можна через суд, але різними способами.

"Якщо у ТЦК СП не погоджуються та відмовляють, я пропоную не реагувати. Ви можете попросити там про пояснення. Але звертатися до суду це для вас тяганина. До того ж подання позову до суду мобілізацію не зупиняє, - резюмує адвокат. - В разі, якщо вас привели до військкомати силоміць, склали відповідний протокол, тоді вже йдемо до суду та оскаржуємо. І вже у цьому процесі встановлюємо неправомірність дій ТЦК. Це буде значно швидше, ніж йти до адміністративного суду та вимагати надати відстрочку".

Нагадаємо, що раніше "Ми Україна" розповідав про останні принципові зміни у військовому законодавстві, які ВР ухвалили законом 3161-IX.

Головне