В Україні з 24 лютого 2022 року оголошено загальну мобілізацію. Вона пролонгується указом президента та під час дії воєнного стану відбувається постійно, а не хвилями.
Незважаючи на те, що воєнний стан триває понад 11 місяців, досі далеко не всі українці обізнані щодо особливостей і процедури вручення повісток, своїх прав, обов’язків та відповідальності під час мобілізації. Що ми маємо знати?
На підставі чого відбувається мобілізація?
Мобілізацію оголошено указом президента від 24 лютого 2022 року на 90 діб і підтверджено законом. Термін вже продовжувався тричі, кожен раз на 90 діб: 25 травня, 23 серпня та 22 листопада минулого року. Ситуація на фронті вказує, що він буде продовжуватися й надалі.
Військовозобов’язаних та резервістів під час мобілізації призивають згідно із мобілізаційними планами. Це сукупність документів про її зміст, обсяги, виконавців, порядок і строки. Але дізнатися деталі не вийде – це документи із грифом "секретно".
Проте є загальні правила, закріплені законами, які українцям необхідно знати: "Про військовий обов’язок і військову службу" та "Про мобілізаційну підготовку", а також постановами Кабміну про військовий облік та про проведення призову.
Хто підлягає і не підлягає мобілізації?
Є загальне правило щодо військовозобов’язаних віком від 18 до 60 років, яких під час мобілізації можуть призвати. Згідно із законом про військовий обов’язок (ст. 22) під час особливого періоду, який у нас діє з моменту оголошення воєнного стану, 60 років – граничний вік перебування на службі для військовослужбовців рядового, сержантського, молодшого та старшого офіцерського складу, а 65 років – для вищого офіцерського складу, тобто із званням вище полковника.
Проте є великий перелік військовозобов’язаних, які призову під час мобілізації не підлягають (ст. 23 закону про мобілізацію):
- особи, яким надано бронь;
- особи з інвалідністю;
- жінки і чоловіки, які: утримають трьох і більше неповнолітніх дітей; самостійно виховують дитину до 18 років; виховують, піклуються чи опікують, є прийомними батьками, батьками-вихователями дитини з інвалідністю до 18 років або дитини із важкою хворобою; утримують повнолітню особу з інвалідністю першої чи другої групи; є прийомними батьками, батьками-вихователями, піклувальниками, опікунами дитини-сироти чи позбавленої батьківського піклування до 18 років; доглядають за хворим членом сім’ї і це підтверджено МСЕК; які мають дружину чи чоловіка або одного з батьків з інвалідністю першої чи другої групи; мають неповнолітню дитину і чоловік або дружина вже на військовій службі;
- студенти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною чи дуальною формою;
- наукові та науково-педагогічні працівники, педагоги у вишах, закладах професійно-технічної освіти, загальноосвітніх школах, якщо працюють не менше, ніж на 0,75 ставки;
- близькі родичі загиблих чи пропалих безвісти під час АТО;
- військовослужбовці, які звільнилися менше ніж шість місяців тому із військової служби за призовом під час мобілізації.
Про ці підстави під час вручення повістки співробітники територіального центру комплектації можуть не знати. Сповістити про них треба вже у ТЦК, але ще до того, як ви пройшли медкомісію. Проте переважна більшість громадян з цього списку можуть призватися, якщо мають таке бажання.
Зазначимо, що під час дії воєнного стану черговий призов на строкову службу в Україні не відбувається.
Якою має буди повістка?
30 грудня в Кабміні затвердили новий порядок військового обліку, а із ним й нову форму повістки. Документ саме такого зразка зараз і мають надавати українцям. В ній має бути зазначено:
- ПІБ того, кому повістка вручається, адреса його реєстрації чи фактичного проживання;
- найменування ТЦК, який видав розпорядження, дата і номер розпорядження Центру;
- адреса ТЦК, куди треба з’явитися;
- дата і час, коли треба буде з’явитися.
Цей документ має бути завірений керівником ТЦК – його печаткою та підписом. Також має бути і підпис особи, якій вручають. Про це людина надасть розписку. Отже, повістка надається тільки особисто в руки, а не друзям, родичам, поштою, в двері.
Під терміном "повістка" ми також розуміємо й інші документи ТЦК: про уточнення облікових даних, про проходження ВЛК, про призов на строкову службу, мобілізаційне розпорядження.
Тут бачимо і черговість. Якщо повістка надається вперше, то це про уточнення облікових даних, а ось повістку про проходження ВЛК можуть надати вже у ТЦК.
Повістка про призов на строкову службу має бути вже з адресом призовної дільниці, але зараз черговий призов не відбувається. Мобілізаційне розпорядження надається вже після проходження ВЛК та визнання особи придатною до військової служби.
Адвокат Ростислав Кравець каже, що під час вручення повістки має бути зазначена мета, з якою викликають до ТЦК.
"Бо будь-які похибки в процедурі вручення можуть бути підставою для нез’явлення за повісткою з одного боку, - уточнює адвокат. - З іншого, нез’явлення у такому разі не зможе бути приводом для притягнення до відповідальності. Але якщо громадянин свідомий, то він навіть по невірно заповненій повістці може прийти до військомату і його із задоволенням приймуть. Нікого не буде бентежити, що причину виклику не вказано".
Хто і де може вручати повістки?
Зараз найбільше обговорюються саме вручення повісток на вулиці, у транспорті, у дворі, вдома. Окремого порядку під час мобілізації немає. Використовують загальний, для вручення повісток про призов на строкову службу (постанова Кабміну №352).
Згідно із пунктом 56 цієї постанови, вручення повісток можливе через відповідні органи місцевого самоврядування, керівників підприємств, організацій та установ, незалежно від форми власності. У тому числі через заклади освіти. Отже, особи, які можуть вручати повістки: представники ТЦК, роботодавці, представники органів місцевого самоврядування (комунальних установ типу ЖЕКів, ОСББ, управителі будинків) та закладів освіти. Треба зазначити, що особа має бути уповноважена ТЦК і такою не може бути поліцейський, військовий, представник ТРО.
Законодавство не встановлює обмеження щодо місця, де вручається повістка. Отже, це цілком законно може відбутися на вулиці, у транспорті, на роботі, у дворі, вдома.
Головна умова – уточнення особистих даних, адже повістка має бути надана особисто у руки. Бо якщо підпису про вручення немає, у людини немає і обов’язку з’явитися у ТЦК. І вона не несе відповідальності за ігнорування.
"Повістки можуть вручати представники ТЦК або уповноважені Центрами особи. Представники ТРО, поліцейські це робити не можуть. Якщо вони повістку і віддадуть у руки, нез’явлення за нею не матиме наслідків, - пояснює Кравець. - Уповноважена особа якісь підтверджуючи його статус документи надавати не повинна. Документи, що засвідчують особу, не мають надавати й ті, кому повістку вручають. Тут все базується на свідомості. Якщо серед тих, хто видає повістки є тільки представники ТЦК, питання перевірки документів лишається відкритим. Але, як правило, їх супроводжують поліцейські, які в умовах воєнного стану можуть перевіряти документи. І, відповідно, надавати інформацію співробітнику ТЦК, що знаходиться поруч".
Трапляються випадки, коли військовозобов’язаний приписаний до одного ТЦК, а на вулиці повістку йому вручили від іншого. В цьому разі юрист радить йти саме до "рідного" центру.
"Особи мають з’являтися у той центр комплектування, де перебувать на обліку. Мобілізація має відбуватися саме за цим принципом, а не за принципом "де зловили". Якщо повістку вже взяв, то з’явитися треба до свого Центру. Він вас обліковує, надає потім дані, скільки у нього мобілізованих осіб", - додає адвокат.
Яка відповідальність?
Відмовитися від повістки можна без наслідків у тому випадку, якщо вона вручається із порушенням. Тобто, її вручає не уповноважена на це особа, на ній немає підпису та печатки керівника ТЦК, дані про військовозобов’язаного вказані невірно. У такому разі складається акт про відмову і він спрямовується до ТЦК.
Якщо ж повістку складено і надано за правилами, громадянам, які на заклик не з’явилися, загрожує відповідальність. Тип і межі залежать від обставин.
"В тому разі, якщо особа не з’явилася для уточнення облікових даних чи по повістці про проходження ВЛК, буде застосовуватися адміністративна відповідальність. Якщо особа не з’явилася по повістці про призов на службу чи по мобілізаційному розпорядженню, то відповідальність вже кримінальна", - розповідає Ростислав Кравець.
Є стаття за порушення правил військового обліку (ст. 210 КУоАП), за якою в особливий період передбачений штраф від 850 до 1700 грн. Якщо людина саме відмовляється від повістки, у ТЦК перевірять, чи виконала вона всі умови, а в разі порушення звернуться у поліцію.
Перелік обов’язків щодо військового обліку є у постанові Кабміну №1487 (додаток 2). За ним військовозобов’язані, призовники та резервісти, зокрема, не можуть змінювати місце проживання під час мобілізації без дозволу керівники свого центру комплектування, протягом тижня особисто ставати на облік за новим місцем проживання, а також особисто повідомляти про зміну облікових даних на право на відстрочку від призову.
Також у КУоАП є стаття про порушення законодавства про мобілізацію. Відповідно до закону про мобілізацію, громадяни повинні з’являтися за викликом для взяття на облік та визначення призначення в особливий період. Якщо повістка надана і проігнорована, тобто особа ухиляється від мобілізації, штраф у цьому випадку в особливий період – від 3400 до 5100 грн.
За ухиляння передбачена і кримінальна відповідальність. За ст. 337 Кримінального кодексу, якщо відносно ухиляння від обліку військовозобов’язаного, призовника чи резервіста вже було попередження керівника ТЦК, йому загрожує штраф від 5100 до 8500 грн або виправні роботи до року.
"Це застосовується у тому разі, якщо вже була повістка, а ви не з’явилися. Повістку і можна вважати попередженням ТЦК. Є окремі особи, які підписали контракти з центрами комплектацій та є резервістами. Їх відповідальність більш сувора", - зазначає адвокат.
Йдеться про ст. 336 КК про ухиляння від призову під час мобілізації. У цьому разі відповідальність – позбавлення волі на строк від трьох до п’яти років.