Україна отримала французькі крилаті ракети SCALP: в чому їх особливість і як вони допоможуть ЗСУ

Україна отримала французькі крилаті ракети SCALP: в чому їх особливість і як вони допоможуть ЗСУ

11 липня президент Франції Емманюель Макрон заявив про рішення передати Україні далекобійні крилаті ракети SCALP-EG. За словами французького лідера, ЗСУ отримають можливість бити вглиб тимчасово окупованої території України. Що відомо про ракети SCALP-EG та їхні особливості — розбирався "Ми-Україна".

Як з'явились французькі “Скальпи”

Фото: flickr.com

SCALP — це англо-французька крилата ракета далекого радіусу дії, що призначена для ураження стаціонарних цілей, які захищені засобами ППО. При цьому SCALP — це французька назва ракети, а у Британії вона називається Storm Shadow.

Ракету розробили в 90-х роках компанії Matra і British Aerospace, а потім виробляла MBDA у двох версіях: SCALP для ЗСУ Франції та Storm Shadow для британців. За основу розробники взяли французьку крилату ракету Apache.

Оригінальна ракета, яка створена з активним використанням технології малопомітності, має дальність до 560 км. Загальна вага ракети SCALP складає 1300 кг з яких 450 кг припадає на бойову частину.

Інші версії були розроблені для експорту з обмеженою дальністю 250 кілометрів і під різними назвами. Це трохи менше дальності американських ракетних систем класу "земля-земля" ATACMS, про які Україна давно просить США.

Перші успішні випробування SCALP пройшли у грудні 2000 року, прийнята на озброєння у 2003-му. Сьогодні ці ракети є в Італії, Греції, Єгипті, Катарі, ОАЕ та Саудівській Аравії.

https://www.youtube.com/watch?v=3ZqVssTY7WM&t=58s

Французькі ВПС використовували SCALP-EG під час операції проти режиму Муамара Каддафі у 2011 році в Лівії, для ударів по бойовиках ІДІЛ у 2015 році. Також цими ракетами знищувались об’єкти хімічної програми режиму Башара Асада в Сирії у 2018 році.

Окрім оригінальної моделі відомі такі модифікації SCALP-EG:

  • Black Shaheen — експортний варіант SCALP EG, розроблений на замовлення ОАЕ, яка експлуатує багатоцільові винищувачі французького виробництва Mirage 2000. Від оригінальної версії ракети відрізняється зменшеною до 290 км дальністю польоту та боєголовкою вагою 500 кг;
  • SCALP Naval — розроблена компанією MBDA для ВМС Франції, без участі інших партнерів, як модифікація SCALP EG морського (надводного і підводного) базування з дальністю близько 1000 км. Модель отримала новий циліндричний корпус адаптований для пусків з торпедних апаратів підводних човнів і вертикальної пускової установки надводних кораблів.

Характеристики SCALP/Storm Shadow

Фото: flickr.com

Ракети SCALP/Storm Shadow мають довжину 5,1 метра, діаметр корпусу 630 мм та масу 1300 кг. Вони оснащені двигуном Microturbo TRI-60-30 та мають корисне навантаження 400 кг. Ракети можуть летіти на низьких висотах за 30-40 метрів над поверхнею.  Швидкість польоту — понад 1000 км/год.

Щодо максимальної дальності польоту, то Україні, ймовірно, передадуть експортний варіант зі зменшеною дальністю — до 250 км. Хоча операційна дальність оригінальної ракети становить 560 км. Але навіть експортного варіанту достатньо для ураження цілей на окупованих територіях України, включно із Кримом.

Як пише видання Missilery, конструкція ракети SCALP передбачає зниження її радіолокаційної помітності, тобто її складніше зафіксувати наземним радарам супротивника. Швидкість ракети сягає 1500 км/год.

https://www.youtube.com/watch?v=Um0Se9CvHrE&t=34s

Характеристики експортного варіанту SCALP/Storm Shadow:

  • Дальність польоту — до км 250;
  • Максимально швидкість — 1050 км/год;
  • Стартова маса ракети (без твердого палива) — 1230 кг ;
  • Довжина корпусу — 5100 мм;
  • Ширина корпусу — 630 мм;
  • Висота корпусу — 480 мм.

Особливості та призначення SCALP/Storm Shadow

Фото з відкритих джерел

SCALP/Storm Shadow є авіаційною ракетою. Вона запускається з аналогів МіГ-29: літаків Rafale, Mirage 2000 і Eurofighter Typhoon тощо. Це все легкі винищувачі, що здатні нести одну або дві ракети цього типу.

Бойова частина SCALP/Storm Shadow належить до класу BROACH (“Bomb Royal Ordnance Augmented Charge” — як бомба з посиленим зарядом). Боєголовка складається з двох частин. Спочатку стартовий кумулятивний заряд під час наближення до цілі прорізає прохід крізь броню, бетон, землю тощо. Наступна частина проникає всередину цілі та вибухає вже там.

Отже, SCALP/Storm Shadow має високий рівень проникнення у тверді та броньовані цілі. Раніше цю здатність мали тільки гравітаційні бомби з лазерним наведенням. Це підтверджує компанія-виробник. В описі до ракет зазначається, що це авіаційна зброя великої дальності та глибокої проникності. Вона розроблена для здійснення заздалегідь спланованих атак проти стаціонарних цілей.

Ракета має потужну систему наведення, яка забезпечує максимальну точність ураження. Тут головну роль відіграє інерційна система (ІНС). Висока точність наведення забезпечується тим, що ІНС періодично коригується в польоті на основі даних радіолокаційного візира. Він працює в міліметровому діапазоні хвиль, які зіставляються з супутниковими картами місцевості.

За два кілометри від цілі за інерційною системою активується інфрачервона головка самонаведення з режимом розпізнавання рельєфу місцевості. Це забезпечує наведення SCALP/Storm Shadow на кінцевій ділянці польоту.

Бортовий процесор ракети зберігає дані, що дозволяють ракеті ідентифікувати цілі на основі їхнього теплового портрета. При роботі по високозахищених цілях бортовий процесор забезпечує вибір оптимального кута пікірування на ціль для надійного ураження.

Ще однією особливістю цих ракет є дуже тихий та низький політ. Крім того, вони мають потужні засоби радіолокаційної протидії. Це робить їх менш помітними для ворожої ППО.

SCALP/Storm Shadow можуть непомітно підлітати до цілі, здійснювати пікірування та подвійним зарядом розтрощити захищену ціль навіть у глибокому тилу ворога. Ракети можуть використовуватися в будь-який час доби, а також під час складних метеоумов та в разі застосування противником засобів радіоелектронної протидії.

SCALP/Storm Shadow на озброєнні ЗСУ

Фото: flickr.com

Першими постачальниками далекобійних ракет для України були британці. 11 травня у Лондоні підтвердили передачу Україні ракет Storm Shadow. Міністр оборони Британії Бен Воллес  заявив, що ракети “дозволять Україні відкинути російські сили, які перебувають на українській суверенній території”.

24 травня міністр оборони України Олексій Резніков оприлюднив листівку з фронтовим літаком-розвідником Су-24МР, на якому, ймовірно, встановлена крилата ракета Storm Shadow. Відтоді ЗСУ неодноразово застосовувала британські ракети у боротьбі проти окупантів.  

На саміті НАТО у Вільнюсі стало відомо, що Франція доєднається до своїх британських колег і надасть ЗСУ певну кількість ракет SCALP. Скільки саме “скальпів” отримає Україна, поки що не відомо. Однак видання Le Monde зазначає, що в розпорядженні збройних сил Франції є лише 400 авіаційних крилатих ракет цього типу.

Водночас інформаційне агентство Reuters пише, що ЗСУ вже отримали близько 50 французьких ракет. Інше  анонімне джерело, обізнане про цей крок, повідомило, що деякі ракети вже прибули в Україну.

Про використання "скальпів" ЗСУ на полі бою наразі немає інформації. Водночас виникає питання адаптації ракет SCALP-EG, скажімо, під літаки типу Су-24М або МіГ-29. Ймовірно для цього використовуватимуться ті самі конструктивні рішення що й з британськими Storm Shadow.

Так, один з OSINT-аналітиків зауважив, що для підвіски Storm Shadow під СУ-24М як "вставка" використовуються пілони від списаних ударних літаків Tornado.

https://twitter.com/Osinttechnical/status/1675281779043729409?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1675281779043729409%7Ctwgr%5E1bd4fd93b90a92e9ee0bd19ca006b7ef54164b7b%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fdefence-ua.com%2Fl-media%2Faddarticles%2F12181%2F

Існують також підтвердження застосування далекобійних крилатих ракет в Україні. Тут можна згадати ураження низки ворожих об’єктів на тимчасово окупованих територіях. 2 червня Storm Shadow прорвалися крізь протиповітряну оборону росіян та поцілили по морському порту в окупованому Бердянську. Окупанти використовують це місце для доставки морем боєприпасів та іншого військового майна.

Також в зоні ураження опинились окуповані об’єкти на Луганщині: колишній Машинобудівний завод “100”, завод імені Жовтневої революції, фабрика “Глорія Джинс” та заводу “Луганськцентрокуз”. У цих будівлях росіяни облаштовували військові бази та склади з боєприпасами.

Більшість з цих об’єктів перебувають за межами дальності ураження іншого озброєння, яке мають ЗСУ, зокрема HIMARS. Тому, скоріш за все, у зазначених випадках попрацювати саме британські Storm Shadow.

Нагадаємо, експерт з питань авіації Валерій Романенко заявив, що 82% компонентів у російських ракетах виготовлені у США.

Головне