Тактична ядерна зброя: що треба знати про неї та про загрозу її використання росією

Тактична ядерна зброя: що треба знати про неї та про загрозу її використання росією

Президент США Джозеф Байден заявив, що загроза застосування проти України тактичної ядерної зброї з боку росії є реальною. Вже понад рік подібні загрози лунають з Кремля й світ вимушений реагувати на них. Але що взагалі таке тактична ядерна зброя і в чому її особливість? Скільки таких снарядів має росія і чи наважиться вона їх застосувати? Про це — у матеріалі “Ми-Україна”.

Як з’явилась тактична ядерна зброя

Ядерна бомба MK 39. Фото: flickr.com

Створення тактичної ядерної зброї (ТЯЗ) пов'язане з розвитком ядерних технологій. Відкриття ядерного розщеплення наприкінці 1930-х років заклало основу для використання атомної енергії.

Перший значний прорив у розробці тактичної ядерної зброї здійснили союзники під час Другої світової війни. Спільні секретні досліди США, Британії та Канади під назвою “Манхеттенський проєкт”мали на меті створення атомної бомби.

Перші успішні випробування відбулися 16 липня 1945 року під керівництвом американського фізика Дж. Роберта Оппенгеймера. Атомну бомбу взірвали на полігоні в пустелі Нью-Мексико. Це було першим в історії людства хоч і тестовим, але все ж застосуванням ядерної зброї.  

Справжні бомбардування відбулися у серпні 1945 року. Скидання ядерних бомб на Хіросіму і Нагасакі призвело до загибелі понад 200 000 людей, стало першим і єдиним на сьогодні бойовим застосуванням ядерної зброї. Дивовижна руйнівна сила атома спонукала до розробки ядерної зброї меншої потужності для використання у тактичних військових операціях.

Згодом розробка тактичної ядерної зброї продовжилася у часи Холодної війни між США і Радянським Союзом. Протягом 1950-х і 1960-х років обидві наддержави розробляли різні типи тактичної ядерної зброї. Це були артилерійські снаряди, балістичні ракети малої дальності, наземні міни і ядерні глибинні бомби для протичовнової боротьби. Ця зброя є меншою за розмірами, потужністю й призначена для негайного використання на полі бою.

Сьогодні тактична ядерна зброя є на озброєнні у всіх ядерних держав крім Великої Британії, яка залишила ядерну зброю лише стратегічного класу. Хоча раніше і Лондон мав на озброєнні ТЯЗ.

Проблема законодавчого регулювання ТЯЗ

Комплекс Іскандер-М. Фото: flickr.com

Сьогодні не існує однозначного та вичерпного визначення тактичної ядерної зброї. Грань між нею та стратегічною зброєю дуже умовна і може змінюватися залежно від умов застосування. Робилися спроби класифікувати тактичну ядерну зброю за 4 параметрами:

Потужність — тактична ядерна зброя зазвичай менш потужна, ніж стратегічна. Завдяки цьому є можливість застосування її поблизу лінії фронту, тобто біля дружніх об'єктів. Однак більшість видів сучасної ядерної зброї мають варіабельну потужність, тож цей параметр не є вичерпим.

Носій — у теорії тактична ядерна зброя має розгортатися на носіях, не призначених для дій на великих дистанціях близько тисячі кілометрів. Проте через значну уніфікованість сучасних видів озброєнь немає принципових перешкод до встановлення тактичних ядерних боєприпасів на стратегічні носії. Наприклад, на стратегічні бомбардувальники.

Призначення — передбачається, що тактична ядерна зброя призначена для застосування поблизу лінії фронту і в ближньому тилу ворога. А стратегічна — для поразки глибокого тилу ворога. Проте формальне призначення не перешкоджає застосуванню тактичної зброї у стратегічних цілях, так само як і застосуванню стратегічної зброї у тактичних цілях.

Точність — для тактичної ядерної зброї точність є ключовим параметром, оскільки ця зброя створюється для застосування у безпосередній близькості від своїх військ. Для стратегічної зброї ці вимоги зазвичай менш актуальні, оскільки стратегічна зброя застосовується далеко від дружніх об'єктів. Проте загальне підвищення точності ядерної зброї у 1980-х призвело до того, що межа між тактичною та стратегічною практично стерлася.

У зв'язку з цим, існують складнощі у формуванні міжнародних угод про тактичну ядерну зброю, оскільки не зрозуміло, як її точно визначити. Зокрема через це ТЯЗ не була включена до угод про контроль над озброєннями.

Однозначно тактичною ядерною зброєю можна вважати лише ядерні протиракети, які не здатні до повторного входу в атмосферу. А також ядерні глибинні бомби для боротьби з підводними човнами.

Призначення тактичної ядерної зброї

Фото: pixabay.com

Тактична ядерна зброя реалізує концепцію "мінімальний боєприпас — максимальний ефект". Її основне призначення — ураження великих цілей і скупчень сил противника на фронті та найближчих тилах. Системи доставки ТЯЗ здебільшого мають невелику дальність. Зазвичай це відстань до 500 кілометрів, порівняно зі стратегічною ядерною зброєю, яка здебільшого призначена для перетину континентів.

Для тактичної ядерної зброї особливо важлива точність, адже її застосовують у безпосередній близькості до власних військ. Тактичні ядерні боєголовки часто мають менші розміри та потужність, але вони дуже варіюються: від кілотонни у тротиловому еквіваленті до 50 кілотонн.

ТЯЗ може бути розміщена на різних типах ракет, що доставляють звичайну вибухівку, а також як артилерійські снаряди. На думку представника Федерації американських науковців Адама Маунта, це є великою проблемою для військових. Адже ракети "Калібр" та "Кинджал", які рф уже застосувала проти України, здатні переносити тактичні ядерні боєголовки. Проте ніхто не може знати, чи завдається ядерний удар, чи "звичайний", доки ракета не вибухне.

Тактична ядерна зброя наносить ті ж ураження, що й стратегічна, але в менших масштабах. Зокрема світловий спалах від ядерного вибуху є дуже яскравим. Він може повністю випалити сітківку ока. Щодо ударної хвилі, то залежно від потужності вона може сягати кількох кілометрів.

Оскільки ефективність ядерної зброї малої потужності не набагато перевищує вибухову силу дедалі потужніших традиційних озброєнь, армія США зменшила свою залежність від неї. Більша частина запасів, що залишилися — близько 150 гравітаційних бомб В61 — розгорнута в Європі.

Водночас ТЯЗ є значно більш руйнівною, ніж її звичайні аналоги, навіть при однаковій енергії вибуху. Ядерні вибухи потужніші від 10 до 100 мільйонів разів, ніж хімічні й залишають смертоносні радіоактивні опади. Вони забруднюють повітря, ґрунт, воду і харчі, подібно до катастрофічної аварії Чорнобильського ядерного реактора в 1986 році.

Тактична ядерна зброя в росії

Фото: pixabay.com

На відміну від Британії та Франції, які ліквідували свої запаси ТЯЗ, росія зберегла близько 2 тисяч тактичних ядерних озброєнь. Через менш розвинені звичайні озброєння і можливості рф більше покладається саме на ТЯЗ у своїй ядерній стратегії.

У лютому 2022 року Федерація американських вчених опублікувала звіт, згідно з яким рф має приблизно 4477 ядерних боєголовок, зокрема 1912 – тактичних. Крім того, було розгорнуто 1588 стратегічних боєголовок, ще 977 перебували на зберіганні, але готові до використання. Ще 1500 боєголовок вважалися списаними, але все ще "значною мірою непошкодженими". Вважається, що ці боєголовки поки що стоять у сховищах.

Водночас рф не бажає вести переговори щодо її нестратегічного ядерного запасу. Навпаки, російський диктатор Путін дуже однозначно висловився на цю тему. "Вони хочуть, щоб ми скоротили ядерну зброю – хрін їм", — сказав він на економічному форумі ПМЕФ-2023 у Санкт-Петербурзі.

Тактична ядерна зброя рф може бути розгорнута на кораблях, літаках і в сухопутних військах. Більшість з них розміщені на ракетах класу "повітря–земля", балістичних ракетах малої дальності, гравітаційних бомбах і глибинних бомбах, що доставляються бомбардувальниками середньої і тактичної авіації, або на морських протикорабельних і протичовнових торпедах. Ці ракети в основному зберігаються в резерві на центральних складах в росії.

У росії оновили свої системи доставки, щоб мати можливість перевозити як ядерні, так і звичайні бомби. Занепокоєння щодо цих систем подвійного призначення зросло, оскільки рф використовувала багато з цих ракетних систем малої дальності, зокрема "Іскандер-М", для бомбардувань України.

https://www.youtube.com/watch?v=NKkng4V26Ck&t=89s

Звісно, ТЯЗ не є стратегічною зброєю та орієнтована на взаємно гарантоване знищення шляхом нищівної відплати або ядерної парасольки для захисту союзників. Про це пише професорка з міжнародних відносин Університету Південної Каліфорнії Ніна Срінівасан Ратбун. Водночас будь-яке застосування тактичної ядерної зброї підпадатиме під оборонні ядерні стратегії.

Ратбун згадує  ексміністра оборони США Джеймса Меттіса, який у 2018 році заявив: "Я не думаю, що існує така річ, як тактична ядерна зброя. Будь-яке застосування ядерної зброї в будь-який час є стратегічною зміною правил гри".

Оцінки фахівців ймовірності застосування росією ядерної зброї росією неоднозначні. З одного боку, ніхто з 1945 року не використовував ядерні боєголовки у військових цілях. Бомби, скинуті США на Хіросіму та Нагасакі були першими і єдиними у своєму роді. Водночас звичайне озброєння рф показала слабку ефективність у війні проти України. А на що може піти Путін заради перемоги (що б вона для нього не означала), ніхто не може сказати. До того ж використання тактичної ядерної зброї не регулюється жодним міжнародним договором.

Водночас очільник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов заявив, що росія не піде на ядерний удар по Україні. “Як керівник розвідки я прямо кажу, що цього не станеться. При всій моїй неприязні до рф, ідіотів у керівництві там не так багато”, – запевнив голова ГУР.

Нагадаємо, Норвегія ухвалила рішення про виділення понад 863 млн грн на ядерну безпеку України.

Головне