Цьогоріч 18 травня українці в усьому світі відзначають День вишиванки. Це свято не офіційне, а історія його появи є випадковою, проте ця подія вважається урочистою для українців. Цього дня мільйони людей одягають національний вишитий одяг і йдуть у ньому на роботу або навчання. Як з’явився День вишиванки і які традиції його святкування — у матеріалі “Ми-Україна”.
Хто і як започаткував День вишиванки
2006 року в Україні було запроваджено особливе свято – День вишиванки. Ініціатором створення виступила Леся Воронюк, яка на той час була студенткою історичного факультету Чернівецького національного університету. Дівчина запропонувала своїм одногрупникам обрати день та прийти на лекції в національному вбранні.
Згодом Воронюк розповідала, як на перерві в університеті Леся зустріла свого друга Ігоря, який прийшов у вишиванці на пару. Дівчина також робила це час від часу, її друзі теж, але вони разом ніколи не збиралися. Тоді Воронюк запропонувала одночасно одягнутися у вишиванки й запросити до флешмобу знайомих. На першу акцію зібралося близько 10 студентів, але потім ініціативу підтримали не лише студенти, але й викладачі. З роками традиція стала популярною по всій території України.
З часом День вишиванки еволюціонував з невеликої студентської акції в глобальний міжнародний рух для українців по всьому світу. Сьогодні цей день відзначають у понад 70 країнах світу. Подія має символічний характер, адже не прив'язана до державного або церковного свята. День вишиванки спонукає берегти українські традиції та передавати їх наступному поколінню.
І хоча Дню вишиванки лише 17 років, історія українського національного одягу має глибоке коріння. Елементами вишивки прикрашався навіть одяг скіфів, які проживали на землях сучасної України ще до нашої ери. У Київській Русі було заведено носити вишитий одяг, про що згадують мандрівники та історики тих часів. Український народ крізь віки проніс любов до вишиванки та зберіг ці традиції. У кожному регіоні України є свої особливості вишивання та символізм елементів орнаменту на одязі.
В XIX столітті наступив переломний момент в історії вишиванки. Саме тоді з'являється така професія як вишивальниці. У них замовляли вишиванки для цілої сім'ї. Відтепер не треба було самим оздоблювати вбрання, адже все робили майстрині. Популяризацією вишиванки серед української інтелігенції займався Іван Франко. Він був першим, хто сміливо поєднував вишиту сорочку з діловим піджаком.
День вишиванки набув особливого значення під час повномасштабного вторгнення рашистів в Україну. На тлі війни одягнена вишиванка є символом незламності українського духу, заявою на весь світ про те, що українці – вільний народ.
Як святкують День вишиванки
День вишиванки відзначають кожен третій четвер травня. 2023 року він припадає на 18 травня. У цей день кожен українець намагається підкреслити своє походження та підтримати свою країну.
Спеціальних заходів на День вишиванки не існує. Однак щороку в Україні проводять особливий флешмоб, який полягає в тому, що люди одягаються в національний одяг, фотографуються та викладають світлини в соціальні мережі. У цей день традиційно проходять конкурси на найкращу вишиванку або найкраще фото в ній. Світлини викладають у мережу не лише жителі нашої держави, а й українці за кордоном.
У мирні часи в багатьох містах проводили концерти, фестивалі, ярмарки та фотосесії. На жаль, під час війни проводити масові заходи заборонено. Однак кожен із нас, хто наразі перебуває в безпеці, може одягнути вишиванку для підтримання духу українців та українських воїнів.
Разом із тим, це свято має глибокий зміст. По всьому світу українці об'єднуються й показують, що мають власну ідентичність і національний колорит.
Вишиванку люблять носити як українські, так і іноземні політики, актори й навіть монархи європейських держав. Зокрема вишиванку носить президент Володимир Зеленський, головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний, мер Києва Віталій Кличко, посол США в Україні Мелінда Сіммонс королева Іспанії Летиція та інші відомі особи.
Цікаві факти про вишиванку
- За часів Київської Русі також носили вишитий одяг, а згадки про особливе вбрання русинів можна знайти в записах багатьох мандрівників;
- Найдавнішими мотивами, які зустрічаються в українській вишивці, є геометричні візерунки: різноманітні ромби, зигзаги, кола, хвилясті лінії, меандри, цятки тощо;
- Дослідники вишивки налічують понад 200 старовинних швів на основі 20 технік. Вишивка хрестиком, яку багато хто вважає традиційно українською, прийшла до нас з Європи лише в XIX столітті;
- Кілька років тому дизайнер Віта Кін одягла в українські вишиванки багатьох знаменитостей з усього світу: в її сукнях з традиційною вишивкою з’являлися Демі Мур, Кетрін Зета-Джонс і багато інших;
- Після того, як українська вишивка стала з’являтися на одязі відомих людей, вона міцно закріпилася в модні тренди. Закордонні дизайнери без заглиблення в українську культуру шили речі з вишивкою;
- Раніше вишивання було виключно жіночим заняттям. Традиційно, перш ніж почати вишивати, дівчина постила, молилася та мила руки. Зараз вишивають не лише жінки, а й чоловіки;
- Вишивка однієї сорочки може тривати від двох тижнів до трьох років, залежно від складності технік;
- Вишиті сорочки можуть відрізнятися за фасоном, кольором, візерунком. Кожному регіону притаманні свої крій, візерунок і колір вишиванок. Для центру України характерні чорно-білі сорочки, на Полтавщині носили сорочки білі з білою вишивкою, на Волині й Чернігівщині — сорочки з червоно-білою вишивкою. На півдні України, а також в Карпатах і Закарпатті, на Буковині й Гуцульщині умільці створювали різноколірні яскраві вишиванки;
- Вишиванка — це святковий, а не повсякденний одяг. У будні українці носили звичайні сорочки без візерунків, а на свята одягали вишиванки з багатим орнаментом;
- Найбільша кількість людей у вишиванках, яка зібралась в одному місці, була зафіксована у День Незалежності у 2011 році в Рівному. Тоді на центральному Майдані міста зібралося 6570 людей у вишиванках. Цей факт зафіксовано у Книзі рекордів України.
Вітання з Днем вишиванки-2023
Другий рік поспіль українська вишиванка є не лише символом національної культури, але й символом незламності та героїзму нашого народу. "Ми-Україна" підготував листівки та відеопривітання до Дня вишиванки — ще однієї нагоди об'єднатись навколо нашої держави й пишатись нею.
Нагадаємо, "Ми-Україна" зробив підбірку з 10 українських пісень, які сьогодні є популярними у Tik-Tok.