З 2024 року у Євросоюзі почне діяти Європейська інформаційна система авторизації подорожей (ETIAS). Громадяни безвізових країн будь-якого віку, у тому числі й українці, будуть сплачувати 7 євро збору для авторизації своїх поїздок тридцятьма країнами ЄС. "Ми – Україна" розбирався, що саме українцям треба знати про ETIAS?
Для кого передбачений дозвіл та що таке ETIAS?
Якщо стисло, то ETIAS – система дозволів на подорожі, які задля безпеки додатково вимагають 30 держав ЄС у громадян 60 безвізових держав.
Розробку European travel information and authorisation system (ETIAS) Єврокомісія започаткувала у 2016 році. У 2018 р. її схвалили посли ЄС, Європарламент узгодив законодавчу базу, та схвалення надійшло від Ради Європи. Система мала б стартувати ще у 2022 році. Запуск відклали, але тепер до нього лишається п'ять місяців.
З 1 січня 2024 р. для того, щоб в'їхати до країн, які вимагають дозволу, та подорожувати ними треба мати дозвіл на поїздку ETIAS. Його вартість 7 євро, термін дії становить три роки та оформлення не передбачає серйозних зусиль.
Перелік країн, для в'їзду до яких з наступного року більшості українців знадобиться дозвіл ETIAS, а саме:
- Австрія
- Бельгія
- Болгарія
- Хорватія
- Кіпр
- Чехія
- Данія
- Естонія
- Фінляндія
- Франція
- Німеччина
- Греція
- Угорщина
- Ісландія
- Італія
- Латвія
- Ліхтенштейн
- Литва
- Люксембург
- Мальта
- Нідерланди
- Норвегія
- Польща
- Португалія
- Румунія
- Словаччина
- Словенія
- Іспанія
- Швеція
- Швейцарія
Країни, які вимагають ETIAS
Перед в'їздом до будь-якої з них, у тому числі якщо це не єдина країна, де людина подорожуватиме, треба буде оформити дозвіл громадянам 60 безвізових країн, у тому числі й України. Громадянам візових країн як і раніше знадобиться саме віза, а не дозвіл на подорож ETIAS.
Країни, від громадян яких вимагають ETIAS
Дозвіл ETIAS потрібен буде при в'їзді на підставі біометричних документів. Але не знадобиться, якщо у громадянина безвізової країни є Шенгенська віза, національна довгострокова віза на навчання чи роботу, документи на проживання чи проїзний документ від країни ЄС, перелік яких нижче. Також вимоги щодо дозволу немає для власників дипломатичних, службових та спеціальних паспортів.
Як отримати дозвіл ETIAS?
Подавати заявку на дозвіл треба буде онлайн. Оскільки система ще не працює та заявки не збираються, доступної форми немає. Але слідкувати за оновлення можна за посиланням на офіційній сторінці. Очікується також, що буде й мобільний застосунок системи.
Дозвіл прив'язаний до конкретного проїзного документу (біометричного паспорту) та не може бути груповим: скільки проїзних документів, стільки й дозволів. Уповноважити на оформлення когось, іншу особу чи комерційного посередника, можна буде на підставі декларації про представництво. Копії цього документа мають бути як у того, хто подає заявку, так і у того, на кого її оформлятимуть. Це стосується дорослих. Заявки на дозвіл для дітей звісно зможуть заповнювати батьки або опікуни без декларації.
Інформація, яку треба буде надати:
- особиста: ім'я, прізвище, дата і місце народження, стать, національність, домашня адреса, електронка, номер телефону;
- імена батьків;
- реквізити проїзних документів. Вони мають бути чинними мінімум найближчі три місяці від часу передбачуваного в'їзду. Це важливо не під час подання заявки, бо система на термін дії не зважає, а при в'їзді. Прикордонники із документами, термін дії яких спливає, просто не пропустять, навіть якщо є ETIAS;
- освіта та професія;
- країна очікуваного першого перебування та адреса призначення. Проте після отримання дозволу плани можна змінювати;
- дані про наявність чи відсутність судимості, перебування у зонах війни та конфліктів.
Анкета буде всіма офіційними мовами ЄС, але заповнювати її треба латинкою. Чернетку заявки можна буде зберігти та заповнити пізніше: вона буде дійсною протягом 48 годин. Після цього треба буде оформлювати знову. Обіцяють, що буде доступною форма на запит підтримки, щоб розібратися із заповненням, якщо щось буде незрозумілим.
Які терміни надання та дії ETIAS?
"Система ETIAS перевірить інформацію, надану заявником, з даними, які вже зберігаються в інших системах ЄС, таких як Шенгенська інформаційна система (SIS), Візова інформаційна система (VIS) і Система в’їзду/виїзду (EES). Якщо заявка викликає занепокоєння, вона буде розглянута центральним підрозділом ETIAS і надіслана до відповідного національного підрозділу ETIAS для остаточного прийняття рішення", - пояснюють у агентстві ЄС з охорони зовнішніх кордонів Frontex.
Очікувана тривалість обробки даних – кілька хвилин у більшості випадків, але може розтягнутися на 96 годин. Також можуть запитати про додаткову інформацію чи документи, і тоді період розгляду можуть продовжити до 14 днів. Є й вірогідність ще більшої деталізації. Тоді можуть запросити на співбесіду до консульства, і розгляд може затягнутися до 30 днів.
Тому рекомендація від ЄС – подавати заявку ще до того, як придбали квитки, забронювали готель, остаточно спланували поїздку.
Проте у Frontex вважають, що біля 97% усіх заявок схвалюватимуть автоматично протягом кількох хвилин, і тільки решту вже розглядатимуть вручну протягом більшого часу.
В разі відмови причини мають вказати у листі. Там також має бути алгоритм подальших дій: до якої саме країни треба звернутися щодо апеляції (її розглядатимуть за національним законодавством) та опис процедури.
Після схвалення дозвіл дійсний протягом трьох років або до завершення дії проїзних документів (біометричного паспорту). Тобто якщо паспорт дійсний протягом року, то й дозвіл протягом року. Новий треба оформляти після оформлення й нового паспорту, на підставі нових даних про нього.
Протягом трьох років можна виїжджати та в'їжджати до 30 країн ЄС не оформлюючи дозвіл у ETIAS знову.
Треба зазначити, що це не є альтернативою візи для навчання чи роботи. Дозвіл передбачений для короткострокового перебування, до 90 днів протягом 180-денного періоду. На довгий термін візу треба оформлювати звичним порядком.
За 120 днів до завершення ETIAS надходитиме лист-попередження і можна буде подати нову заявку на дозвіл.
Які причини для відмови у ETIAS?
Заявку на дозвіл відхилять у таких випадках:
- її намагаються оформити на проїзний документ, щодо якого є дані про втрату, викрадення, незаконне привласнення, недійсність. Одразу застереження: якщо за кордоном втрачено паспорт, треба звертатися до поліції. Тільки на підставі документів від місцевих правоохоронців українське консульство чи диппредставництво оформить тимчасовий проїзний документ. Дозвіл ETIAS анулюють після втрати чи викрадення паспорта і треба буде оформлювати новий;
- вважатимуть, що заявник загрожує безпеці, міграційній політиці та протиепідемічній політиці. Проте варто зауважити, що під час заявки інформацію про стан здоров'я чи вакцинацію не вимагатимуть;
- заявник проігнорує запит про додаткову інформацію, документи чи співбесіду;
- у в'їзді та перебуванні відмовляли раніше і про це є дані у системі;
- є сумніви у достовірності та правдивості вказаних даних та документів.
В разі відмови, можна подавати заявку знову. Якщо це відбулося в разі помилки, треба ретельно перевіряти усю інформацію. Також можна буде подати апеляцію за прописаною у листі про відмову процедурою.
Яка вартість ETIAS?
7 євро – збір, який стягуються при поданні заявки на дозвіл. Якщо у дозволі відмовлять, плату не повернуть, і кожний новий треба буде оплачувати знова. Плата може бути більшою, якщо оформленням опікується комерційний представник, і вона буде залежати від встановленого ним розміру комісії.
Від збору звільнили заявників:
- у віці до 18 років;
- старших за 70 років;
- членів сімей громадян ЄС;
- членів сімей не громадян ЄС, які мають право вільно пересуватися по території ЄС.
Що робити біженцям?
Оформлювати дозвіл ETIAS на поїздку не треба тим біженцям, які проживають у країнах, що його вимагають, та мають від однієї з них проїзний документ. Для подорожей він не потрібний, якщо є дозвіл на проживання, карта перебування або документ, виданий будь-якою європейською країною, яка вимагає ETIAS.
Тобто дозвіл знадобиться, якщо проїзний документ, дозвіл на проживання, карта перебування видані будь-якою з 60 безвізових країн, список яких ми навели на початку, а також Ірландією.
Як перевірять дозвіл ETIAS?
Дозвіл ETIAS, який надійде на електронку, можна роздрукувати, але радше для власного заспокоєння. Бо представники перевізника та прикордонники матимуть доступ до системи і перевірятимуть дані на підставі проїзного документу. Тільки в разі схвалення та наявності дозволу перевізники можуть посадити людину на потяг, літак, паром, автобус.
"Коли безвізовий мандрівник прибуває на кордон однієї з 30 європейських країн, які потребують ETIAS, прикордонники сканують дані його проїзних документів в електронному вигляді та реєструють їх у EES, ініціюючи запит до ETIAS. Якщо мандрівник має дійсний дозвіл на подорож, він зможе перетнути кордон, якщо також виконано всі інші умови в’їзду", - уточнюють у Frontex.
Але не слід вважати, що після отримання дозволу настає автоматичне право на в'їзд до 30 країн. Він не скасовує ані прикордонні перевірки, ані права ухвалювати рішення прикордонниками. Є та лишається чинним Регламент ЄС 2016/399 щодо Шенгенського прикордонного кодексу. Стаття 14 присвячена саме відмові у в'їзді.
Чому знадобилося запроваджувати ETIAS?
Ґрунтовна робота над системою розпочалася після низки терактів у країнах Європи. Зокрема кількох вибухів у Парижі 13 листопада 2015 р., коли загинуло 130 осіб, та двох вибухів у Брюсселі у березні 2016 р., коли загинуло 38 осіб. Хоча це не єдині ризики, які намагаються мінімізувати через авторизацію.
"ETIAS посилить внутрішню безпеку Європи шляхом перевірки безвізових мандрівників перед поїздкою, щоб визначити, чи становлять вони загрозу безпеці, нелегальній імміграції чи здоров’ю", - констатують у Frontex.
У той же час дозвіл – це не віза та не її аналог, бо все ж буде надаватися здебільшого швидко, у спрощеній формі та дешево. Якщо грубо, то це додатковий безпековий фільтр із збором на відповідні заходи перевірки всередині ЄС. До того ж аналогічні системи вже 14 років працюють у США (ESTA) та 10 років Канаді (ETA) і також із метою безпеки.
Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розповідав про те, як Україна виконує кандидатські вимоги для членства у ЄС.