Податок на нерухомість та пільги: хто взагалі не має сплачувати та кого звільнили від штрафів

Податок на нерухомість та пільги: хто взагалі не має сплачувати та кого звільнили від штрафів

До 1 липня податківці розсилатимуть українцям повідомлення-рішення про сплату податку на нерухомість за 2022 р. Проте з травня умови змінилися, та власників пошкодженої та знищеної під час війни від обов’язку звільнили. Якими є остаточні умови сплати податку на нерухомість у 2023 році та як вчинити, якщо пільги передбачені, але повідомлення все одно надійде?

Загальні умови оподаткування

Податок на нерухомість, як частина майнового, є місцевим, та його ставку визначають саме місцеві ради. У Податковому кодексі визначена максимально можлива – 1,5% від розміру мінімальної зарплати за кожен метр квадратний загальної площі. У 2023 р. це 97,5 грн за квадратний метр, оскільки сплачуємо за звітний 2022 р., коли мінімалка була 6500 грн.

Нарахування іде на квадратні метри понад встановлені у ПКУ ліміти. Площа житла, яка не оподатковується:

  • квартира – 60 кв. м;
  • будинок – 120 кв. м;
  • площа квартири та будинку у власності – 180 кв. м.

Місцеві ради мають право розширювати пільгу та встановлювати більшу площу, яка оподаткуванню не підлягає. Про застосування пільг вони щороку подають дані до місцевої податкової (за місцем розташування житла) до 1 лютого.

Якщо ж ліміти площі перевищені уп’ятеро (квартира понад 300 кв. м, будинок – 600 кв. м, загальна площа об’єктів – 900 кв. м), за кожен об’єкт власнику нарахують ще 25 тис. грн. Тобто в цьому разі пільги на житло не надають.

Не застосовують їх і в тому разі, якщо власник використовує нерухомість для прибутку. Наприклад, для підприємництва чи здає в оренду або лізінг.

Незавершені об’єкти будівництва базою оподаткування не вважаються. Також такими не мають бути введені в експлуатацію, але не зареєстровані, тобто з неоформленим правом власності, індивідуальні, садові та дачні будинки.

Щодо житла, яке належить кільком людям умови такі:

  • нерухомість знаходиться у спільній частковій власності та виділена в натурі, тобто визначена як різні об’єкти – кожен з власників сплачує за свою частку;
  • нерухомість у спільній частковій власності, але не виділена в натурі – сплачує той, на кого житло зареєстроване.

В разі продажу житла протягом року податок мають розрахувати пропорційно періоду, поки житло перебувало у власності: від початку року до початку того місяця, коли власник продав об’єкт.

Терміни сплати та наслідки несплати

Умови, прописані у ПКУ, такі, що фізособи, на відміну від юросіб, самі собі податок не нараховують. Сплата відбувається на підставі податкового повідомлення-рішення, яке й надсилають до 1 липня.

Якщо площа нерухомості у власності передбачає, що платити треба, а документ не надходить, відповідальності за несплату не буде. Але сам податок за три останні роки податківці мають право нарахувати.

Терміни сплати для фізосіб удвічі більші, ніж для юросіб – 60 днів проти 30 днів з дня вручення повідомлення-рішення. За порушення термінів застосовують штрафи:

  • прострочка до 30 днів (для фізосіб – від 60 до 90 днів після отримання повідомлення-рішення) – 10% суми боргу;
  • прострочка понад 30 днів (для фізосіб – більше ніж через 90 днів після отримання повідомлення-рішення) – 20% суми боргу.

Також зазвичай застосовують і пеню, але не під час воєнного стану (ПКУ, ст. 129, підпункт 129.9.7).

Також на час дії воєнного стану платників податку звільнили від відповідальності, тобто і від штрафів, за іншим положенням Податкового кодексу (розділ XX "Перехідні положення", розділ 10, підпункт 69.1). Проте у тому разі, якщо відсутня можливість виконати цей обов’язок.

У Мінфін у є окремий порядок про те, як саме довести, що такої можливості немає. Для фізособи-платника податку підстави, які унеможливлюють сплату, це:

  • перебування  в населеному пункті, де ведуться бойові дії, який оточений чи заблокований або під тимчасовою окупацією;
  • лікування у стаціонарі у зв’язку із пораненням, що пов’язане із виконанням військового обов’язку чи отриманим у зоні бойових дій. Або відпустка військового у зв’язку із лікуванням після поранення;
  • призов на службу під час мобілізації;
  • служба у правоохоронних органах чи у військах;
  • втрата чи зіпсуття внаслідок війни первинних документів;
  • неможливість вивезти документи із зони бойових дій чи з ТОТ;
  • інші обставини непереборної сили, що підтверджені документально.

Про неможливість сплатити треба подати заяву до податкової, яку там розглядатимуть протягом 20 днів. В ній вказати ПІБ, податковий номер, адресу, дату, стисле та чітке обґрунтування підстав з посиланням на документи. Також треба написати, про неможливість виконання яких саме обов’язків йдеться, за який період.

Документи, якими фізособи підтверджують свою неможливість сплатити податки, є в окремому переліку, що навели у наказі. Зокрема це довідка медзакладу, військовий квиток, документ про участь у заходах із забезпечення нацбезпеки і оборони. А також документи, які підтверджують пошкодження. Наприклад, заява до поліції про мародерство, грабіж, захоплення майна чи приміщення із документом про відкриття кримінального провадження, виписка з банківського рахунку про відсутність коштів. Вимоги до паперів залежать від підстав.

Якщо ж податкова згодиться та надасть відстрочку, за порядком треба буде надіслати їй повідомлення, коли можливості відновляться (протягом 60 днів). А за вимогами ПКУ, без відповідальності, тобто без нарахування штрафу, виконати свій податковий обов’язок, тобто сплатити податок, треба буде протягом пів року після завершення воєнного стану.

Кого звільнили від податку на нерухомість?

Є об’єкти нерухомості, які під оподаткування не потрапляють, а саме:

  • ті, що у власності органів держвлади, органів місцевого самоврядування та неприпуткових організацій, які утримуються за рахунок бюджету, громадських організацій осіб з інвалідністю, релігійних організацій;
  • розташовані у зоні відчуження;
  • є будівлями дитячих будинків сімейного типу та навкальних закладів дошкільних та загальноосвітніх;
  • є житлом у власності багатодітних та прийомних сімей з п’ятьма, де п’ять та більше дітей;
  • гуртожитки та промислові будівлі;
  • цільові будівлі та споруди сільгоспвиробників;
  • нежитлові що використовуються малим та середнім бізнесом, які працюють у МАФах та на ринках;
  • у власності дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з інвалідністю, яких виховують одинокі матері. Не більше одного об’єкту на дитину;
  • непридатні, в тому числі через аварійний стан, для проживання житлові об’єкти. Про це має бути відповідне рішення місцевої ради.

Це майже повний перелік. Під час повномасштабного вторгнення його розширили, але до травня була неузгодженість. Під сплату не має потрапляти нерухомість, яка постраждала, знищена та яку неможливо використовувати протягом дії воєнного стану та до кінця того року, в якому він завершиться.

Але відправною точкою був перелік територій, де ведуться (велися) бойові дії та ТОТ. За законодавством його мав узгоджувати Кабмін, а узгодило Мінреінтеграції. Податківці скаржилися, що за такої колізії не могли його використовувати у своїх цілях. У травні законом 3050-IX її прибрали. Також додали право ще й військовим адміністраціям встановлювати пільги з податку на нерухомість.

Після прийняття закону податківці відштовхуються від таких додаткових умов не сплати фізособами податків.

Нерухомість на ТОТ чи в зоні бойових дій. Фізосіб повністю звільнили від податку за житлову нерухомість за 2021 р. (мали сплачувати у 2022 р.) та за 2022 р. (сплачуємо у 2023 р.)

За нежитлову нерухомість фізосіб звільнили від сплати податку з 1 березня по 31 грудня 2022 р.

Податківці із переліком звірятимуться, але дати початку та завершення бойових дій у 2022 р. для них значення не мають. Враховується лише сам факт.

А ось за 2023 р. (сплатимо у 2024 р.) податок нараховуватимуть вже в залежності від періоду активних бойових дій або тимчасової окупації. Тобто від сплати звільнять саме ті місяці, коли триватимуть бойові дії чи окупація.

Ще один нюанс. У переліку територій є підрозділ із територіями можливих бойових дій. Але податківці його не братимуть до уваги, а звірятимуться тільки із двома підрозділами переліку, де перелічені зони активних бойових дій та тимчасово окуповані.

Пошкоджена нерухомість. Сплата податку фізособами залежить від того, коли саме об’єкти було пошкоджено.

Якщо житло у власності фізособи пошкоджено у 2022 р. Від сплати податку звільняють за 2021 р. та наступні періоди, поки цей об’єкт є у Держреєстрі пошкодженого майна. Почнуть нараховувати з наступного місяця після того, як до реєстру внесуть дані, що житло капітально відремонтували, реконструювали, реставрували та визнали придатним для проживання.

Якщо нежитлова нерухомість у власності фізособи була пошкоджена у 2022 р. Податок не нараховуватимуть з 1 березня 2022 р. на ті об’єкти, дані про які є у реєстрі, та до кінця того місяця, коли у ньому поставлять позначку про відновлення та придатність для використання за цільовим призначенням.

Якщо житлова чи нежитлова нерухомість була пошкоджена починаючи з 1 січня 2023 р. Податок не нараховуватимуть за той період, поки об’єкти у реєстрі будуть визначені як непридатні.

Знищена нерухомість. Фізосіб звільнили від сплати податку на нерухомість житлову чи нежитлову за 2021 р. та всі наступні за знищені об’єкти. Дані про це мають бути у реєстрі.

Податківці мають урахувати всі нові вимоги та визначати у ньому адекватні законодавству вимоги. Якщо ж станеться помилка, та людині, яка податок не має сплачувати, надійде рахунок від податкової. Чи таке повідомлення надійшло раніше. В ПКУ прописали, що такі рішення мають скасувати, а зобов’язання та борг – анулювати.

"Все можна вирішити у позачудовому порядку, - каже адвокат Ростислав Кравець. - Повідомлиння надходить до 1 липня, а сплатити люди мають протягом певного часу. Його вистачає для того, щоб звернутися до податкової з проханням уточнити сумму до сплати. При цьому надати документи, підтвердження, що житло пошкоджене, знищене, знаходиться на ТОТ, знаходиться у зоні бойових дій. Тобто треба самим підтвердити, що податок цьогоріч не має сплачуватися".

Але є уточнення. Якщо за помилковим повідомленням податок вже сплатили, живими грошима надмірно сплачене не повернуть. Ці гроші підуть або на погашення боргу з податку на нерухомість, якщо він є, або в рахунок майбутніх платежів.

Нагадаємо, що раніше "Ми - Україна" розповідав, як працюватиме новий проект із оформлення субсидій "в один клік" та про зміну у порядку призначення субсидій.

Головне