Опалювальний сезон 2023-2024: як підготуватись до холодів і заощадити електроенергію — прості поради

Опалювальний сезон 2023-2024: як підготуватись до холодів і заощадити електроенергію — прості поради

Осінь і зима 2023-2024 можуть бути складними, адже російські окупанти планують відновити обстріли енергетичної інфраструктури України. Доки суспільство готується до можливих блекаутів, варто також подумати про опалювальний сезон, щоб не мерзнути в холодну пору року. Як це зробити — розповідає "Ми-Україна".

Готуємось до холодів: прості поради

Фото: pixabay.com

Окрім приготувань, які варто зробити на випадок відключень світла (придбати повербанки, генератори тощо), варто зробити кілька речей для забезпечення тепла. Так, фахівці компанії Yasno поділилися важливими порадами, які допоможуть громадянам під час опалювального сезону.

  • Перевірте двері та вікна. У випадку, якщо ви побачили щілини у дверях або вікнах, відрегулюйте фурнітури або притягувачі. За допомогою цього можна усунути протяги. Тоді тепле повітря не "виходитиме" на вулиці, а холодне не потраплятиме всередину помешкання.

  • Грамотно розташуйте меблі у кімнатах. Дивани, крісла тощо краще розмістити подалі від стін. Завдяки цьому в зоні відпочинку буде триматися більш комфортна температура, і для цього не потрібно буде використовувати додатковий обігрів. Важливо, аби батареї також не були закриті меблями. Інакше нагріватимуться саме меблі, а не повітря у квартирі.

  • Підготуйте батареї. Їх треба вимити, щоб не було пилу. Позаду них слід встановити екрани з фольги. Завдяки цьому тепловіддача буде збільшена на 20%. Також важливо, щоб штори не закривали батареї. Експерти радять піднімати штори, щоб відкрити нагрівальну частину.   

  • Варто заздалегідь купити обігрівачі. Ця техніка знадобиться у випадку, якщо централізоване опалення буде вимкнуте. Щоб правильно обрати техніку, експерти радять враховувати особливості свого помешкання. Якщо вмикати обігрівач щодня по шість годин протягом місяця, то споживання керамічного, конвекторного чи інфрачервоного складе 90-270 кВт/год, масляного 270-450 кВт/год, тепловентилятора – 360-720 кВт/год.

    Обігрівати приміщення також можна за допомогою кондиціонера. Проте спочатку варто перевірити його стан і температурний режим. Це необхідно для того, аби переконатися, як саме прилад може працювати в холодну пору року.

  • Перевірте проводку. У випадку, коли збільшується навантаження на мережу, проводка може вийти з ладу. Тому перед опалювальним сезоном важливо перевірити її справність. Також перевірте всі розетки та електроприлади. Для цього краще викликати спеціаліста.

  • Утепліть під'їзд. У видатку з багатоквартирними будинками варто подбати, щоби під'їзд також був утепленим. Упевніться, що вікна і двері закриваються щільно. Також варто перевірити дах та підвал, аби переконатися, що покриття та утеплення трубопроводів у нормі.

  • Утепліть конструкції, які відкриваються. Це вікна, кватирки, двері, балкони. Встановлюйте двокамерні склопакети у вікна та на балконах. Коли будете замінювати вхідні двері, підганяйте їх за розміром та утеплюйте усі стики. Старі двері можна використати як додаткові (подвійні двері), якщо це конструктивно можливо.

  • Забезпечте собі резервне джерело живлення. Враховуючи атаки російських терористів на українську енергосистему, можуть бути блекаути. Тож слід заздалегідь підготувати зарядні станції. За допомогою цього можна буде користуватися таким приладом, коли вимикають світло.

Як заощадити на гарячій воді

Фото: pixabay.com

Війна робить населення біднішим, а тарифи — вищими. В холодну погоду використання гарячої води з очевидних причин є на порядок вищим, тож заощадження на цьому виді комунальних послуг знову стає актуальним.

Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження опублікувало поради громадянам, як заощадити на використанні гарячої води. Це не так уже й складно, просто потрібно дещо переглянути свої звички.

Зменшити суму в платіжці можна, завдяки дотриманню простих правил:

  • Закривайте кран під час чищення зубів та інших дій, які безпосередньо в цю хвилину не вимагають надходження води з водопроводу;

  • Уникнути втрат води й часу допоможе установка змішувача у вигляді важеля. Тоді не доведеться кожного разу відкручувати й закручувати крани;

  • Можна заощадити обсяг води, рівний декільком ваннам, якщо вчасно ремонтувати сантехніку. Коли вона не справна, то навіть найменша цівка води може привести небажаного використання кількох десятків літрів;

  • Обов'язково слід встановити лічильники на холодну і гарячу воду, щоб не оплачувати пориви на трасі й марнотратство сусідів;

  • Фахівці акцентують на тому, що приймати душ значно економніше. Тож любителям поніжитись у гарячій ванні краще подумати, чи вартує це задоволення платіжки з кругленькою сумою;

  • Установка подвійної раковини допоможе економніше використовувати воду під час миття посуду. В одній частині раковини посуд можна мити, у другій — обполіскувати.

  • Не слід розморожувати продукти під струменем з крана. Це марнотратно і не корисно для їжі;

  • Необхідно перекривати вентиль для води, якщо залишаєте помешкання на кілька днів або довше.

Бойлер взимку: як правильно обрати й використовувати

Фото з відкритих джерел

Щодо бойлерів, енергетики радять дотримуватись низки правил при покупці, аби потім не переплачувати за гарячу воду. Завдяки цим порадам ви зможете заощадити гроші на нагріванні.

"Якщо ви лише думаєте купити водонагрівач, визначте необхідний вам об’єм: наприклад, 100 л для сім’ї з двох-трьох осіб — це забагато. Також доцільніше обрати модель з класом ефективності А/А+ та вище", — радять експерти, відповідаючи на запитання, як вибрати об'єм бойлера.

Якщо вам треба придбати водонагрівач, то варто знати, які бойлери існують. Залежно від способу нагрівання води, розрізняють три типи:

Проточні. Вони гріють воду прямо в трубах і мають невеликі розміри. Мінус у великому споживанні енергії й малому терміні служби. Апарат малими зусиллями може нагріти воду і вміститься в крихітному куточку. Його установка не буде складною для будь-якого господаря.

Принцип роботи обігрівача простий: ТЕН (трубчастий електронагрівач) циліндричної форми встановлюється на кран або душ, а вода, проходячи крізь нього, нагрівається до встановленої температури.

Існують варіації приладу у вигляді невеликих нагрівальних систем, які розміщуються у ванній і пропускають воду крізь себе. Зручність такого приладу в тому, що для нього не потрібно вибирати місце — гаряча вода з'являється в крані миттєво.

Ціна проточного бойлера варіюється від 1000 до  78 500 гривень залежно від складності водонагрівальної системи.

Накопичувальні. Являють собою баки, в яких і нагрівається вода. Вони економічні й прості у використанні. Єдиним недоліком є те, що для отримання окропу доведеться почекати деякий час.

Принцип функціонування такого чуда техніки полягає в тому, що прилад спочатку збирає в собі воду, а після розігріває її в спеціальному резервуарі. Потім вода у бойлері розігрівається в міру надходження.

Фактично накопичувач — це великий термос, який складається з основного резервуара в корпусі, ТЕНів і двох трубок для подачі й забору рідини. У більшості агрегатів передбачений термостат і ручка для регулювання нагрівання, іноді — світловий індикатор, який дасть знати, коли нагрівальний елемент зробив свою роботу.

Ціна накопичувального бойлера стартує від 3600 до 30 000 грн.

Комбіновані нагрівачі води. Свою назву цей тип водонагрівача отримав через свою універсальність. Такібойлери мають, як накопичувальний бак з нагрівальним елементом, так і змійовик, який гріє воду прямо в трубі.

Взимку воду можна гріти від опалювального котла, який обігріває весь будинок, а в літній час — безпосередньо від електрики або газу. Економний спосіб популярний для невеликих дач або котеджів. прилад, в залежності від моделі, можна або підвісити на стіну або встановити на підлогу. Деякі моделі унікальні: їх можна встановлювати в зручному вам положенні, головне — не перевертати прилад догори дригом.

Придбати комбінований водонагрівач можна за ціною від 7600 до 192 000 грн.

Що стосується енергоефективних налаштувань, які допоможуть заощаджувати, то фахівці радять звертати увагу на декілька параметрів: яку потужність має бойлер та скільки електроенергії споживає бойлер в місяць.

Отже, для заощадження на гарячій воді потрібно:

  • Відрегулювати температуру нагрівання на рівні 55° C — це гаряча вода без зайвих витрат енергії;

  • Не вимикати бойлер з мережі, якщо в цьому нема потреби. Інакше він витрачатиме більше електроенергії на підігрів води з нуля, ніж на підтримання температури;

  • Встановити автоматичне вмикання та вимикання, також можна додати "розумну" розетку та двозонний лічильник, який допоможе економити на електроенергії вночі;

  • Дотримуючись цих порад українці вбережуть себе від надмірного споживання бойлером електроенергії. Це дозволить зекономити сімейний бюджет.

Вибираємо обігрівач: які вони бувають

Фото з відкритих джерел

Серед опалювальних пристроїв в Україні продаються: керамічні панелі, інверторні кондиціонери, олійні радіатори, електричні конвектори, тепловентилятори, обігрівачі типу "UFO".

 Керамічні обігрівачі компактні, безпечні та ефективні. До того ж вони не споживають багато електроенергії та мають подвійний тип обігріву.

Функціонує такий прилад як за принципом природної конвекції, так і за допомогою поширення довгих інфрачервоних хвиль. Керамічні обігрівачі нагрівають навколишні предмети, а ті, своєю чергою, передають тепло у повітря.

Ще один плюс — керамічні обігрівачі не перепалюють кисень. Вони не просто підвищують температуру повітря в приміщенні, а роблять її комфортною. Тому ці обігрівачі можна використовувати в дитячих кімнатах.

Однак є й недолік — їхня відносна крихкість. Фасадна панель виготовлена  з кераміки, а кераміка, як відомо, буває досить крихкою. Також цього приладу часто не вистачає для обігріву великого приміщення. Тому зазвичай він застосовується як додаткове джерело обігріву.

Портативний керамічний мініобігрівач можна купити за 300 гривень, а потужні обігрівачі для всього приміщення можуть сягати 20 000 гривень.

У масляних радіаторах масло, яке знаходиться всередині приладу, акумулює тепло. Набираючи температуру  від електричних елементів, масло передає тепло зовнішній панелі, а та безпосередньо прогріває повітря кімнати. Потужність такого роду обігрівачів становить у середньому 1.5-2 кВт. Функціонують масляні конвектори за принципом природної конвекції.

Обігрівачі цього типу не випалюють кисень. Вони працюють при температурі до 60 градусів і зовсім не сушать повітря. Сучасні моделі масляних конвекторів обов'язково оснащені таймером та терморегулятором. Це дозволяє не побоюватися перегріву і дає відчутний бонус в економії електроенергії.

А ще масляні обігрівачі доволі мобільні. Як правило, вони базово оснащені спеціальними коліщатками, тому його дуже просто переміщати з однієї кімнати.

З недоліків цього типу обігрівачів можна назвати великі габарити й вагу. Також процес максимального обігріву приміщення є доволі повільним. Через високу температуру обігрівач не підходить для кімнат, де перебувають діти. Вони можуть отримати опіки, торкнувшись розпеченого радіатора.

Ціна за масляний радіатор коливається від 1600 до 11 500 гривень.

Інверторні кондиціонери працюють за принципом теплової помпи. У їхній конструкції є спеціальний теплообмінник, в якому конденсується фреон. Коли температура у внутрішній частині пристрою сягає 45 градусів, рідкий фреон переходить у зовнішній блок і  набуває газоподібного виду. Досягається це рахунок різкого перепаду тиску.

Інверторний кондиціонер вигідний тим, що може не лише обігрівати повітря, а й  охолоджувати його у спеку. Також робота приладу абсолютно нешкідлива для людини та навколишнього середовища.

Цей тип обігрівачів доволі економний. Використовуючи 1 кВт електрики, ці прилади надають у середньому 3-5 кВт теплової енергії. Це більш ніж вигідно з погляду витрат на опалення.

Ще один плюс — підтримка створеного мікроклімату. Як тільки у приміщення встановилась потрібна температура повітря, інверторний кондиціонер перейде в підтримувальний режим.

Головний недолік таких обігрівачів — їхня висока вартість. Окрім самого приладу доведеться також заплатити за установку, яка є доволі складною, аби зробити її самому.

Інверторний кондиціонер є складним електронним пристроєм, який може не витримати постійних перепадів напруги. В ситуації ймовірних обстрілів рашистами енергоструктури це може стати проблемою.

Придбати обігрівач цього типу можна за ціною від 6900 до 160 000 гривень.

Електричні конвектори можуть повноцінно виконувати функцію основного опалення. Повітря проходить через нагрівальні елементи всередині обігрівача, тепле підіймається вгору, а холодне – опускається. Таким чином і відбувається прогрівання приміщення.

Великою перевагою є можливість використання цього приладу як основної системи опалення. Завдяки невеликій вазі обігрівач можна легко переміщати. До того ж встановити електричний конвектор у своєму будинку можна самостійно, без допомоги фахівців.

Ще один плюс — безшумність, працюють конвектори без зайвих звуків і не дратують мешканців. Крім того, ці прилади оснащені спеціальним обмежувачем, що дає можливість залишати конвектор постійно підключеним до мережі й не боятись перепадів напруги.

Але в електричних конвекторів є суттєвий недолік. Вони споживають багато електроенергії та сушать повітря. Тож економним варіантом обігріву ці прилади не стануть. Також не варто ставити їх у дитячій кімнаті.

Коштують електричні конвектори від 950 до 20 000 гривень. Вище цієї суми починаються великі мобільні системи електричного опалення, які сягають 30 000 гривень.

Тепловентилятор, або "дуйчик" — мабуть, один з найпоширеніших варіантів додаткового опалення. Він поширює тепло в приміщенні за допомогою розігрітої спіралі та вентилятора. Потужність таких приладів становить середньому 2-2.5 кВт.

Його легко переставити або перенести в іншу кімнату. Практично всі моделі теплових вентиляторів оснащені зручними механічними терморегуляторами. Тому налаштувати потрібний рівень прогріву не складе труднощів.

Важливо, що ці обігрівальні пристрої мають захист від перегріву, а також автоматично вимикаються під час перекидання. Однак вони доволі шумно працюють, тож будьте готові слухати монотонний звук обігрівача.

Ще один недолік — у разі потрапляння пилу на спіраль, в"дуйчики" виділяють неприємний запах. А ще цей тип обігрівачів найсильніше сушить повітря.

Придбати тепловентилятор в Україні можна за ціною від 300 до 27 000 гривень.

Обігрівачі "UFO" забезпечують м'який обігрів певної зони, вони найкраще підходять для локального використання. В основі роботи цих пристроїв — інфрачервоні хвилі. Вони прогрівають не саме повітря, а навколишні предмети, що дозволяє передавати тепло максимально рівномірно.

Мабуть, "UFO" будуть найбільш підходящим варіантом з точки зору витрат електрики. Прилад швидко нагріває невелику зону (кімнату, кухню тощо), після чого його можна вимикати.

Ці обігрівачі безшумні, під час роботи обігрівач не виробляє жодних звуків. Тож якщо вам принципово не чути сторонніх звуків — "UFO" може стати хорошим варіантом обігрівача.

Серйозний недолік цього обігрівача — висока ймовірність травмуватися через сильне нагрівання зовнішньої частини приладу. Тож якщо у вас є малі діти — не залишайте поруч із ними "UFO".

Ціна на цей тип обігрівача варіюється від 1200 до 64 000 гривень.

Нагадаємо, "Ми-Україна" дізнався, які моделі недорогих повербанків представлені на українському ринку і що треба знати перед їхнім придбанням. 

Головне