В Україні триває національний мультипредметний тест. Цього року він містить три блоки завдань, два з яких обов’язкові, а третій – на вибір вступника. Обов’язковими предметами є українська мова й математика. А на вибір – історія України, іноземна мова (англійська, німецька, французька або іспанська), біологія, хімія та фізика. Як вираховують бали НМТ, коли будуть відомі результати й що відомо про додаткову сесію – у матеріалі “Ми-Україна”.
Як вираховуються бали і коли їх оголосять
Результати національного мультипредметного тесту визначаються у два етапи. Спочатку вираховується тестовий бал учасника НМТ по кожному з трьох предметних блоків:
- Українська мова (максимум 45 балів);
- Математика (максимум 32 бали);
Та один предмет на вибір:
- Історія України (максимум 54 бали),
- Біологія (максимум 46 балів),
- Фізика (максимум 32 бали),
- Хімія (максимум 40 балів),
- Іноземна мова (максимум 32 бали).
Кількість правильних відповідей у кожному блоці учасники й учасниці дізнаються одразу після завершення виконання завдань.
На другому етапі на основі тестового бала визначається рейтингова оцінка учасника НМТ за 200-бальною шкалою. Вона використовується при складанні рейтингового списку абітурієнтів при вступі до вишів України.
Для отримання результатів учасника НМТ за 200-бальною шкалою використовуються таблиці переведення тестових балів у рейтингову шкалу від 100 до 200 балів. Вони прописані у Додатку 5 до Порядку прийому на навчання для здобуття вищої освіти у 2023 році.
Кожен навчальний предмет передбачає власну таблицю. Зазначена шкала є рейтинговою, оскільки вказує на місце результату особи серед результатів інших учасників національного мультипредметного тесту.
Для отримання результату за шкалою 100–200 достатньо буде набрати хоча б один тестовий бал з кожного предмета. Результати основної сесії НМТ за шкалою 100-200 балів будуть розміщені в особистих кабінетах учасників тестування до 28 червня 2023 року.
Якщо учасники НМТ набрали однаковий тестовий бал, вони отримують однакову рейтингову оцінку за шкалою 100–200 балів. У такій ситуації важливу роль відіграватиме мотиваційний лист. Він дозволить приймальній комісії навчального закладу обрати серед абітурієнтів з однаковим конкурсним балом найбільш мотивованого вступника.
Додаткова сесія: коли буде і хто може скласти
Цьогоріч МОН запланували дві сесії НМТ-2023: основну і додаткову. Основна відбудеться у період з 5 по 23 червня, додаткова – 11-24 липня. Участь у додатковій сесії можуть взяти ті абітурієнти, які через поважні причини не могли складати тести під час основної.
З 5 до 12 червня буде додатковий період, під час якого зможуть зареєструватися особи, які не змогли з поважних причин зареєструватися для проходження НМТ під час основного періоду реєстрації або які реєструвалися в основний період, але їм відмовили в реєстрації для участі.
Учасники додаткової сесії НМТ дізнаються про дату, час і місце проведення тестування не пізніше ніж за три календарні дні до проведення додаткової сесії мультитесту.
Коли абітурієнт(ка) має право складати (перескладати) НМТ на додатковій сесії:
- У час проведення основної сесії НМТ вступник офіційно перебуватиме за кордоном (вказується під час реєстрації на тестування);
- Якщо у час проведення НМТ трапилося підтверджене погіршення самопочуття;
- Повітряна тривога під час НМТ тривала занадто довго й продовжувати тестування у цей день неможливо;
- Якщо трапилося аварійне вимкнення світла і на час проведення НМТ не вистачило запасу батарей гаджетів/заряду акумуляторів/потужності генераторів.
Результати додаткової сесії НМТ за шкалою 100-200 балів будуть розміщені в особистих кабінетах учасників тестування до 29 липня 2023 року.
Також варто знати
Цього року МОН не планує під час вступної кампанії враховувати середні бали шкільного атестата. Абітурієнти зможуть подати до 20 заяв, але з них не більше п'яти – на бюджет.
Також цьогоріч не враховуватимуть бали атестата та сільський коефіцієнт. Важливими будуть регіональний і галузевий коефіцієнти для вступників, які подають документи не в університети Києва.
Абітурієнти зможуть вступати на різні спеціальності незалежно від комбінації предметів, які складатимуть на мультитесті. Однак при цьому враховуватимуть коефіцієнти, установлені для предметів на різні спеціальності.
Прохідний бал НМТ, який треба набрати з усіх предметів підвищився у порівнянні з 2022 роком. Абітурієнт має набрати не менше 10% від загальної кількості балів за виконання кожного з трьох блоків НМТ. Для отримання мінімальних 100 балів з 200 необхідно набрати:
- З української мови – 5 тестових балів з 45 можливих;
- З математики – 4 бали з 32 можливих;
- З історії України – 6 тестових балів з 54;
- З іноземної мови – 4 з 32;
- З біології – 5 балів з 46;
- З фізики – 4 тестові бали з 32;
- З хімії – 4 бали з 40.
Цього року бар'єрні бали на різні спеціальності будуть в середньому такими:
- Для лікарських спеціальностей – 150 балів;
- Право, публічне управління та адміністрування, міжнародні відносини та фармація – 140 балів;
- Для решти спеціальностей на бюджет – 130 балів.
Нагадаємо, у МОН пояснили відмінності між складанням національного мультипредметного тесту та ЗНО.