Можна й без чека: що робити, аби вам поміняли неякісний товар чи повернули гроші

Можна й без чека: що робити, аби вам поміняли неякісний товар чи повернули гроші

Ледь не щодня ми ходимо в магазини чи робимо покупки онлайн. Іноді трапляється, що придбаний товар нам не підходить або є неякісним. Тоді виникає потреба обміняти товар чи забрати кошти. Часом покупець одразу викидає чек потім вважає, що повернути товар уже неможливо. Але це не так. Як обміняти браковану покупку чи отримати назад свої гроші — у матеріалі "Ми-Україна".

На основі чого споживачі можуть повертати товар

Фото: pixabay.com

Уявіть, що ви прийшли додому з магазину і виявили, що товар, який ви тільки що придбали, бракований. Прострочений товар, тріщина на гаджеті, дірка на джинсах тощо — що з цим можна зробити згідно з законом?

В цьому випадку основним джерелом буде Закон України “Про захист прав споживачів”. Згідно з ним, у переважній більшості випадків товар можна повернути у магазин протягом 14 днів.  Отже, повернути товар у магазин (або обміняти його на інший) можна при дотриманні наступних умов:

  • Його немає у переліку тих товарів, що не підлягають обміну та поверненню;
  • Він не використовувався, і зберігся у тому вигляді, якому його придбавали з усіма ярликами й пломбами;
  • Не завдано шкоди споживчим властивостям товару;
  • Пройшло менш ніж два тижні з моменту придбання товару;
  • Є касовий або товарний чек (іноді можна обміняти товар і без чека, про це — нижче).

Однак є категорія товарів, які не підлягають обміну чи поверненню. Їхній перелік затвердив Кабінет Міністрів України своєю постановою №172 "Про реалізацію окремих положень Закону України "Про захист прав споживачів". Зокрема до цього переліку належать:

  • Продовольчі товари;
  • Лікарські препарати та засоби;
  • Предмети сангігієни;
  • Дитячі іграшки й товари для немовлят;
  • Тканини, килимові вироби;
  • Білизна натільна та постільна;
  • Друковані видання;
  • Пиломатеріали;
  • Інструменти для манікюру, педикюру;
  • Ювелірні вироби;
  • Інші категорії, зазначені у постанові Кабміну.

Чому так багато товарів не можна обміняти? Річ у тім, що логіка захисту прав споживачів передбачає, що хтось інший після вас може придбати товар, який вам не підійшов. Тому існує продукція, яка не підлягає поверненню — бо немає гарантії збереження її товарного виду й належної якості.

Як повернути товар, який вам не підійшов

Фото: pixabay.com

Якщо ви придбали, наприклад, взуття чи одяг, а вдома виявили, що фасон вам не дуже личить, ви можете повернути товар у магазин. Запаковуйте товар, зберігаючи при цьому всі пломби та ярлики на упаковці й самому одязі. Зауважте, що повернути товар можна лише у випадку, якщо він не використовувався. Тобто ви можете обміняти нові кросівки чи забрати кошти лише в разі, якщо ніколи не виходили в цьому взутті на вулицю.

Згідно з законом, товар повинен мати належний (товарний) вигляд, аби хтось інший міг його придбати. Тож якщо ви плануєте відмовитися від покупки, якнайкраще збережіть товар до моменту повернення, аби заклад не мав підстав для оскарження процедури.

У вас є 14 днів, за які ви маєте вирішити, підходить вам товар, чи ні. Після закінчення цього терміну повернення товару можливе тільки по гарантії. Ще одна важлива умова обміну — наявність товарного чека. При поверненні товару належної якості у покупця має бути на руках розрахунковий документ. Це не лише елемент контролю держави за сплатою підприємцем податків, але й економія вашого часу і нервів.

Буває, що продавці не хочуть міняти товар без пред’явлення чека, навіть якщо ви зробили покупку 5 хвилин тому. І формально правда на боці продавця, адже він не отримав доказ того, що обміняти/повернути хочуть саме його товар.

До речі, повернути кошти за товар можна не завжди. Річ у тім, що в Законі “Про захист прав споживачів” йдеться здебільшого про обмін товару належної якості на аналогічний. Часто продавці користуються цим, аби не повертати кошти покупцю. Однак у частині 2 ст. 9 того ж закону говориться, що у випадку, коли на момент обміну аналогічного товару немає у продажу, споживач має право:

  • Придбати будь-які інші товари з наявного асортименту з відповідним перерахуванням вартості;
  • Одержати назад гроші у розмірі вартості повернутого товару;
  • Здійснити обмін товару на аналогічний при першому ж надходженні відповідного товару в продаж.

Тобто якщо ви хочете повернути гроші за товар, вам треба буде пояснити, чому в магазині немає “аналогічного” товару. Наприклад, ви хочете отримати назад кошти за джинси, які вам не підійшли. Продавець пропонує “аналогічні” варіанти на обмін. Але вас це не влаштовують, ви не вважаєте інші джинси такими ж  якісними, належного кольору, фасону тощо. Словом, ваші аргументи на користь повернення грошей можна звести до тези: “Мені потрібні такі самі джинси, але...”.

Якщо продавець не вважає ваші аргументи доцільними, зверніться до його керівника чи старшого менеджера. Адже закон у цьому випадку на стороні покупця (навіть дуже вередливого).

У випадку з онлайн-покупками діють ті ж самі правила повернення товару, що й у звичайних магазинах Необхідно написати лист на ім’я продавця з поясненнями, чому даний товар не підійшов.

Для підтвердження факту покупки додайте до листа квитанцію про онлайн оплату. Її можна отримати в персональному кабінеті банку. Протягом 30 календарних днів з моменту отримання листа представники магазину мають дати відповідь.

Як повернути прострочений товар

Фото: pixabay.com

В Україні заборонено продавати товари, на яких термін придатності не вказано чи якщо цей термін минув. Відповідно до Закону "Про захист прав споживачів", за продаж простроченого товару передбачений штраф у розмірі 200% від вартості залишку партії товару, але не менше 5 неоподатковуваних мінімумів (85 грн).

Якщо повертати гроші за зіпсований продукт відмовляються, тоді штраф збільшується до розміру десятиразової вартості продукту. Отже, якщо ви купили прострочені продукти, можете сміливо вимагати у продавця замінити його на придатний або повернути сплачені кошти.

Для заміни товару бажано мати при собі товарний чек (або його фотографію), який підтверджує покупку, та пред’явити його працівникам магазину. Вони зобов'язані повернути вам гроші.

Бувають випадки, коли термін придатності товару ще не збіг, але на вигляд він уже зіпсований. Є ймовірність, що у магазині порушили умови його зберігання або підробили дату виготовлення продукту.

Такий товар споживачі також мають право замінити або повернути витрачені за нього кошти. Але потрібно буде довести, що продукт був зіпсований до моменту його купівлі.

Якщо ви побачили прострочений чи зіпсований харчовий продукт у магазині, повідомте адміністрацію закладу й вимагайте прибрати цей товар з продажу. Можна також попросити перевірити усю партію товарів, щоби інші покупці не отруїлися, адже продукти могли потрапити до магазину вже зіпсованими.

Що робити, якщо немає товарного чека

Фото: pixabay.com

Не варто хвилюватися в разі втрати чека, адже  повернути товар можливо й без нього. Замість чека можна пред'явити будь-який інший документ, здатний підтвердити оплату. Це може бути гарантійний талон, інструкція з експлуатації, квитанція, техпаспорт, штрихкод на пакуванні тощо.

Головне, щоб у документі була вказана інформація щодо продавця (організації, що продала товар), дата здійснення покупки, назва товару і його ціна.

На касі вам можуть сказати, що повернути товар без чека неможливо, але це є прямим порушенням прав споживачів. У вартість товару входить відсоток повернення, тому вам не мають відмовити.

Повернути/обміняти товар без чека можна завдяки твердженням свідків про покупку, відео з камер спостереження, звірки штрих-коду на пакуванні з базою продавця тощо.

Іноді заклад має розроблений регламент для такої ситуації, тоді проблем з обміном не буде. Зазвичай клієнту треба написати заяву про отримання копії товарного чека на ім’я директора закладу. Магазини, що використовують розрахунково-касові апарати, зобов’язані зберігати стрічки з даними про продаж товарів 3 роки.

Іноді магазин може попросити скласти заяву на повернення із зазначенням:

  • Назви торгової точки;
  • Реквізитів продавця;
  • Особистих даних покупця;
  • Опису товару, який підлягає поверненню;
  • Дати покупки;
  • Недоліків товару та час їхнього виявлення;
  • Повної вартості товару;
  • Відмітки про відсутність чи втрату чека;
  • Дати складання звернення;
  • Підписом та ініціалами.

Аби підвищити шанси на повернення товару, бажано якнайкраще його зберегти до моменту повернення, аби заклад не мав підстав для оскарження процедури. Також не можна виходити за встановлений законодавством термін. Після 14 календарних днів продавець матиме право не приймати товар назад.

Якщо адміністрація магазину відмовляється повертати чи обмінювати товар попри дотримання вами усіх вимог законодавства, слід звертатися на гарячу лінію Держпродспоживслужби за номером: (044) 364-77-80.

Також за юридичною консультацією можна звернутися до Контакт-центру системи безоплатної правової допомоги: 0-800-213-103.

Нагадаємо, Верховна Рада ухвалила новий закон про права споживачів, деякі норми якого почнуть діяти після закінчення воєнного стану.

Головне