"Літак судного дня" США вже в Європі: що відомо про E-6B Mercury і чому його передислокували

28 лютого Росія остаточно вийшла з договору про стратегічне наступальне озброєння. Того ж дня “літак судного дня” Військово-морських сил США E-6B Mercury прибув до Ісландії. Цей борт є повітряним командним пунктом американських ВМС і здійснює зв’язок з атомними підводними човнами. Останні є носіями міжконтинентальних балістичних ракет. Докладніше про стратегічний літак Е-6В та його візит у Європу — в матеріалі “Ми-Україна”.

На що здатен “літак судного дня”

Фото з відкритих джерел

Літак судного дня E-6B Mercury є другою модифікацією пасажирського лайнера Boeing 707-320. Перша версія — Е-6А — була побудована у 1983 році, а перший політ борт здійснив 1987 р. Через рік літаки поставили у серійне виробництво для підрозділів Військово-морських сил США. Всього побудували 16 бортів.

Літаки Е-6А забезпечували функціонування повітряної резервної системи зв'язку з підводними човнами. Для забезпечення відкритого та закритого голосового зв'язку, а також передачі даних, радіозв'язне обладнання літака працювало в діапазонах дуже низьких, низьких, високих та надвисоких частот, у тому числі з використанням ліній супутникового зв'язку.

В середині 1990-х військове командування США вирішило модернізувати всі шістнадцять Е-6А. Так, літаки-ретранслятори перетворились на борти подвійного призначення. Вони виконують як свої колишні функції, так і роль повітряного командного пункту STRATCOM і пункту управління міжконтинентальними балістичними ракетами. Останній Е-6В Mercury передали авіації ВМС у 2006 році.

Літак може розвивати швидкість 981 км/год за крейсерської швидкості 842 км/год і здатний підійматися на висоту до 12,8 км. Практична дальність становить - 11 760 км. E-6B Mercury обладнаний автоматизованим комплексом управління пусками міжконтинентальних балістичних ракет. Для зв'язку з ракетними крейсерами у наддовгохвильовому діапазоні передбачені додаткові антени, які випускаються з фюзеляжу літака.

Технічні характеристики E-6B Mercury:

  • Довжина: 45,80 м
  • Розмах крила: 45,20 м
  • Висота: 12,90 м
  • Площа крила: 283 м²
  • Маса порожнього: 78 378 кг
  • Максимальна злітна маса: 154 400 кг

Льотні характеристики:

  • Максимальна швидкість: 981 км/год
  • Крейсерська швидкість: 842 км/год
  • Практична дальність: 11760 км

Льотний екіпаж E-6B Mercury складає 14 осіб. Кількість оперативної групи стратегічного командування на борту - 8 осіб. Літак може бути в небі без дозаправлення до 16,5 годин. Якщо ж буде дозаправка — 32,5 години. Максимальна ж тривалість польоту з кількома дозаправками — 72 години.

“Літак судного дня” тримає зв'язок зі стратегічними атомними ракетними крейсерами — підводними човнами класу Ohio. На борту кожної субмарини може перебувати до 24 ракет Trident II D5, які здатні нести ядерні боєголовки. Максимальна дальність пуску становить 11 300 км, а потужність термоядерного заряду - 475 кілотонн. Замість Trident II D5 підводні човни Ohio можуть нести 154 крилаті ракети BGM-109 Tomahawk дальністю до 2500 км.

Що відомо про рейс Е-6В Mercury до Європи

Фото з відкритих джерел

Перекиданню “літака судного” для в Європу передував політ чотирьох ядерних бомбардувальників США B-52 Stratofortress. Стратегічна авіація вилетіла з  бази ВПС "Майнот" у Північній Дакоті й прибула на базу "Морон" у Північній Іспанії. 

24 лютого два літаки В-52 пролетіли над Талліном з нагоди Дня незалежності Естонії. Згодом стало відомо, що ці літаки братимуть участь у військових навчаннях.

https://twitter.com/HQUSAFEAFAF/status/1629128091720200192?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1629128091720200192%7Ctwgr%5Ea0b5742dc86d28a7280239edc80c7452f2d398ce%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fgagadget.com%2Fuk%2Fweapons%2F219626-ssha-perekinuli-v-ievropu-chotiri-iaderni-bombarduvalniki-b-52-stratofortress%2F

“23-а експедиційна бомбардувальна ескадрилья дуже рада повернутися до європейського району операцій, працюючи разом з нашими союзниками та партнерами по НАТО для подальшого зміцнення нашого партнерства в регіоні, — сказав підполковник Райан Лукс, командир 23-ї експедиційної бомбардувальної ескадрильї.

28 лютого кремлівський диктатор Володимир Путін підписав закон про призупинення участі рф у договорі про скорочення стратегічних наступальних озброєнь. Того ж дня у Європейському командуванні ВПС США повідомили про прибуття літака E-6B Mercury в Ісландію. Екіпаж зустрівся з послом країни та “іншими дипломатичними та військовими лідерами”.

https://twitter.com/US_EUCOM/status/1630549496240193538

Наразі невідомо, які завдання виконуватиме борт, однак він виконуватиме операції в зоні відповідальності Європейського командування Збройних сил США.

Експертна думка: який сигнал росії надсилають США

Фото з відкритих джерел

Про можливість ядерної ескалації “Ми-Україна” поспілкувався з директором Центру військово-політичних досліджень Олександром Мусієнком.

“Своїми погрозами застосування ядерної зброї росія нарощує ескалацію. Вона постійно шантажує США і Захід. Раніше в рф казали, що можуть застосувати тактичну ядерну зброю в Україні. А зараз вони ще більше підвищують ставки. Це вже стосується глобальної безпеки. У США добре зчитують сигнали, які посилає Путін, підвищуючи градус напруги. Він заявив про призупинення участі рф в угоді СНО-ІІІ й про перспективу виходу з договору про заборону ядерних випробувань. У відповідь США демонструють, що подібна риторика є неприйнятною й Захід готовий до ядерного стримування. І до нової гонки озброєнь, якщо буде потрібно", — говорить військовий експерт.

Він переконаний, що подібні дії з боку США необхідні для унеможливлення будь-яких ризиків застосування ядерної зброї росією.

"Це чіткий сигнал, який час від часу надсилає Вашингтон кремлю. Про це говорив директор ЦРУ Вільям Бернс, коли розповідав про свою зустріч з очільником Служби зовнішньої розвідки рф Сергієм Наришкіним. Під час перемовин Бернс повідомив своєму візаві про наслідки, які можуть мати для росії ядерні погрози Путіна. Відтоді ескалація тимчасово пішла на спад. А зараз відбувається демонстрація спроможностей і сил США захищатись від ядерних випадів з боку рф”, — зазначає Мусієнко.

На його думку, в майбутньому варто очікувати продовження агресивної риторики кремля, яка може вилитись у реальні дії.

“В росії можуть говорити про розробки нової ядерної зброї або нової ракети. Можуть початись показові переміщення по території рф тієї чи іншої зброї. Вони також можуть провести навчання з моделюванням ядерних ударів. Путін уже заявив, що в разі, якщо Захід не піддасться на його шантаж — а він не піддасться — рф може вийти з договору про заборону випробування ядерної зброї. І це наступний крок, якого можна очікувати.

Останній етап — власне ядерні випробування з підривом боєголовки десь на території рф. Це буде свого роду залякуванням світу. Ось на це натякав Путін під час виступу перед федеральними зборами”, — каже експерт.

Він переконаний, що США та Захід будуть адекватно відповідати на будь-які спроби держави-агресорки підвищити рівень ескалації. І поява "літака судного дня" в Європі є чіткою демонстрацією готовності до подальших кроків Вашингтона. Зокрема залучити підводні човни-носії міжконтинентальних балістичних ракет.

“Це субмарини спеціального класу Ohio, вони постійно переміщуються. Гадаю, зараз відбувається перевірка цих підводних човнів, не спроста ж літак E-6B Mercury з’явився в Європі. Йде перевірка готовності, коригування дій, відпрацьовуються певні сценарії. І це чіткий сигнал росії”, — резюмує Мусієнко.

Нагадаємо, 26 лютого на військовому аеродромі “Мачулищі” в Білорусі партизани підірвали російський літак дальнього радіолокаційного виявлення А-50У. 

Головне