Дитячі виплати: які види допомоги дає держава та який їхній розмір у 2023 році

Дитячі виплати: які види допомоги дає держава та який їхній розмір у 2023 році

1 червня світ та Україна відзначають День захисту дітей. Розповідаємо, які виплати на них забезпечує держава та що треба для їхнього оформлення.

Декретні

Тривалість оплачуваної декретної відпустки становить 70 днів до пологів та 56 днів після них (70 днів, якщо вони ускладнені чи в разі народження двох та більше дітей). 56 днів відпустки надають у разі усиновлення новонародженої дитини.

Допомогу у зв’язку із вагітністю та пологами працевлаштовані жінки отримують через роботодавця, виходячи із 100% середнього заробітку. Треба подати заяву, копію лікарняного. Розмір виплати розрахує бухгалтер.

Жінки-ФОПи отримують виплати в залежності від обсягу сплаченого ними Єдиного соціального внеску. На час декрету підприємниці першої та другої груп, що не мають найманих працівників, на підставі лікарняного під час декрету мають право на податкову відпустку – звільнення від сплати єдиного податку.

Для оформлення декретних потрібні: лікарняний, самостійно складене рішення про призначення матзабезпечення, довідка про сплату ЄСВ за 12 місяців перед декретом чи квитанції про сплату, довідкова декларація платника ЄП із додатком про ЄСВ, спецрахунок у банку для декретних – картка для соцвиплат, заява-розрахунок у електронному кабінеті Пенсійного фонду (саме він з 2023 р. нараховує декретні ФОПам), копії паспорту, податкового номеру та витяг з Єдиного держреєстру.

Розрахунок декретних ФОПи роблять самі і відображають це у окремому документі, враховуючи періоди сплати та несплати ЄСВ. Зазвичай ФОПи сплачують мінімальний ЄСВ: 22% від розміру мінімалки або 1 474 грн у 2023 р. Розмір декретних в такому разі встановлюється на мінімальному рівні (мінімальна зарплата поділена на середню кількість днів у місяці – 30,44: 220,11 грн у 2023 р.) та загальний розмір декретних (126 днів) становитиме 27 733,86 грн.

Військовослужбовиці отримують декретні у розмірі 100% грошового забезпечення. Для оформлення за місцем служби треба подати заяву та листок непрацездатності.

Безробітні жінки, які стоять на обліку у Центрі зайнятості мають отримувати 100% мінімальної допомоги з безробіття (1000 грн). Звертатися треба у орган соцзахисту за місцем проживання із заявою, лікарняним, довідкою з Центру зайнятості, номером рахунку для соцвиплат.

Студентки, аспірантки, докторантки, ординаторки, тобто жінки, що навчаються, можуть на вибір продовжувати отримувати стипендію чи оформити допомогу у зв’язку із вагітністю та пологами: 25% від прожитмінімуму для працездатних – 671 грн. По допомогу треба звертатися до органу соцзахисту за місцем проживання із заявою, лікарняним, довідками з місця навчання про саме навчання та про відсутність стипендії, номером рахунку для виплат.

Такий самий розмір декретних – 671 грн, отримують непрацюючі жінки. Документи подають до органу соцзахисту: заяву, лікарняний, номер рахунку та довідку з Центру зайнятості про те, що не перебуває на обліку.

Допомога при народженні та "пакунок малюка"

Ця виплата передбачена протягом трьох років після народження дитини одному з батьків чи опікунів. Звернутися по неї можна протягом 12 місяців після народження дитини. Якщо цей строк пропущено через поважні причини, проте їхній перелік у законодавстві не визначений, поновити право на виплату доведеться у судовому порядку.

Розмір допомоги усталений і не залежить від категорії. Загальна сума – 41 280 грн. 10 320 грн виплачуються одним платежем, а решта по 800 грн на місяць протягом трьох років. Звісно, виплата на кожну дитину окрема.

Оформити виплату можна двома способами:

  • онлайн за наявності електронного цифрового підпису через кабінет електронних послуг на сайті Мінсоцполітики або через послугу "єМалятко" засобами "Дії" (комплексна послуга, що передбачає реєстрацію народження, отримання свідоцтва про народження, зареєструвати місце проживання дитини, оформити допомогу при народження). Але скористатися послугою "єМалятко" неможна, якщо свідоцтво про народження вже видане, у пологовому дали медсвідоцтво старого зразка (103/о), дитина народилася не у медзакладі чи за кордоном, один з батьків є іноземцем чи батьки уклали шлюб за кордоном;
  • офлайн у органі соцзахисту чи ЦНАПі за місцем проживання.

Необхідні документи:

  • заява;
  • свідоцтво про народження;
  • особовий рахунок для соцвиплат;
  • рішення суду про опіку (опікунам);
  • документи, що засвідчують народження (в разі народження дитини за кордоном).

"Пакунок малюка" – це одноразова адресна допомога, яка на обсяг допомоги при народженні дитини не впливає. До нього входять товари, перелік яких затвердило Мінсоцполітики (підгузки, серветки, пелюшки, повзунки, сорочки і т. ін) Видають пакунок у закладах охорони здоров’я протягом 60 днів після народження.

Якщо дитина народилася поза медзакладом, у медзакладі пакунку не було, дитина народилася за кордоном, тоді звертатися треба до органу соцзахисту із заявою, свідоцтвом про народження (документом, що підтверджує факт народження).

Замість пакунку можна отримати грошову компенсацію його вартості. Під час воєнного стану заяву про це подають до органу соцзахисту, органу місцевого самоврядування, ЦНАПу за місцем перебування. Треба додати свідоцтво про народження (документ, що підтверджує народження). Можна написати заяву у медзакладі. Розмір компенсації "пакунку малюка" у цьому році – 6816 грн (три розміри прожитмінімуму для дітей до шести років).

Виплати одиноким батькам та гарантовані аліменти

За визначенням у законодавстві, є допомога на дітей одиноким матерям. Але призначити її можуть таким категоріям:

  • одинокі матері, які не перебувають у шлюбі;
  • одинокі усиновлювачі, якщо у документі про народження дитини немає запису про батька (матір;
  • мати чи батько дитини в разі смерті чоловіка чи дружини, якщо не призначена пенсія в разі втрати годувальника, соцпенсія або соцдопомога дитині померлого годувальника.

Одинока мати, одинокий усиновлювач, батько чи мати в разі смерті іншого з батьків після реєстрації нового шлюбу мають право на допомогу на дітей, які народилися чи усиновлені до нього.

Розмір допомоги – це різниця між середньомісячним сукупним доходом сім’ї на одну особу та прожитмінімумом на дитину відповідного віку. Отже, максимальні виплати цьогоріч: 2272 грн якщо дитині до 6 років, 2833 грн – дитині від 6 до 18 років, 2684 грн – дитині від 18 до 24 років та вона навчається на денній формі.

Для отримання допомоги треба подати:

  • заяву;
  • витяг з Держреєстру актів цивільного стану про реєстрацію народження дитини;
  • копію свідоцтва про народження дитини;
  • декларацію про доходи для осіб, що звертаються по соцдопомогу;
  • довідку про доходи, якщо інформацію про них не мають податкова, Пенсійний фонд, фонди соцстрахування;
  • копію рішення про усиновлення (для усиновлювачів);
  • копію свідоцтва про смерть батька чи матері та довідку від структурного підрозділу соцзахисту при місцевій адміністрації, виконкому місцевої ради про неотримання соцдопомоги.

Поштою документи можна відправити до органів соцзахисту районних адміністрацій, подати онлайн на сайті Мінсоцполітики. В разі технічної можливості – засобами порталу "Дія" (треба мати українське громадянство та пройти електронну ідентифікацію).

Розмір аліментів узгоджуються батьки під час розлучення, а за законодавством відбувається це тільки через суд. Мінімальний гарантований на одну дитину – 50% прожитмінімуму для дитини відповідного віку:

  • до 6 років – 1 136 грн;
  • від 6 до 18 років – 1 416,5 грн.

Такий самий розмір допомоги на дітей від держави в разі ухиляння батьками від сплати аліментів.

Допомога опікунам

Офіційна назва – допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування. Її призначають законним опікунам чи піклувальникам, але вона є власністю дитини.

Призначають допомогу органи соцзахисту за місцем проживання опікуна чи піклувальника. Документи, які треба подати:

  • заява;
  • копія судового рішення про встановлення опіки чи піклування або копія рішення органу опіки чи піклування;
  • копія свідоцтва про народження дитини;
  • довідка про реєстрацію місця проживання опікуна чи піклувальника та дитини;
  • довідки про розмір державних виплат, що отримує на дитину опікун чи піклувальник: пенсію, аліменти, держдопомогу;
  • якщо у дитини є інвалідність – медичний висновок.

Допомогу призначають на рік, а пролонгують за зверненням опікуна чи піклувальника на підставі нових довідок про інші виплати.

Розміри допомоги:

  • 2,5 розмірів прожитмінімуму для дитини відповідного віку: 5 680 грн, якщо дитині до 6 років, 7 082,5 грн – якщо від 6 до 18 років;
  • 3,5 розмірів прожитмінімуму для дитини відповідного віку, якщо у дитини інвалідність: 7 952 грн – до 6 років, 9 915,5 грн – від 6 до 18 років.

Якщо є інші держвиплати (аліменти, пенсія, допомога), розмір визначатимуть як різницю між ними та допомогою на дітей.

Виплати на дитину з інвалідністю

Є два різновиди виплат, які призначають на осіб з інвалідністю з дитинства та на дітей з інвалідністю: допомога та надбавка на догляд.

Допомога прив’язана до розміру прожитмінімуму для осіб, що втратили працездатність (2 093 грн у цьому році):

  • особам з інвалідністю з дитинства: першої групи – 2 093 грн (100% прожитмінімуму), другої групи – 1 674,4 грн (80% прожитмінімуму), третьої групи – 1 255,8 грн (60% прожитмінімуму);
  • дітям з інвалідністю до 18 років – 1 674,4 грн (70% прожитмінімуму). В тому разі, якщо дитина отримала інвалідність через поранення чи ушкодження від вибухівки (зв’язок встановлює лікарсько-консультативна комісія), розмір допомоги збільшується на 50%.

Надбавку на догляд встановлюють у таких розмірах:

  • за особою з інвалідністю першої групи: підгрупа А – 4 186 грн (200% розміру прожитмінімуму),підгрупа Б – 2 093 грн (100% прожитмінімуму);
  • за особою з інвалідністю другої та третьої групи, що потребує постійного догляду (висновок про це має надати МСЕК) – 1 569,75 грн (75% прожитмінімуму);
  • за дитиною з інвалідністю віком до 6 років підгрупи А – 4 544 грн (200% розміру прожитмінімуму для дитини відповідного віку), за іншою дитиною з інвалідністю до 6 років – 1 136 грн (50% прожитмінімуму);
  • за дитиною з інвалідністю у віці від 6 до 18 років підгрупи А – 5 666 грн (200% розміру прожитмінімуму для дітей відповідного віку), за іншою дитиною з інвалідністю від 6 до 18 років – 1 416,5 грн (50% розміру прожитмінімуму).

Нагадаємо, що раніше "Ми - Україна" розповідав про те, як мають діяти власники знищеного житла, щоб отримати компенсацію через спеціальний рахунок та житловий сертифікат.

Головне