Довоєнні ставки ПДВ та акцизу на пальне повернуться до довоєнного рівня вже влітку. Про це українцям нагадав голова фінансового комітету ВР Данило Гетманцев, і сполошив споживачів. Як змінювалися податки, чому пільги на них скасовують та як довоєнні ставки вплинуть на роздрібні ціни?
ПДВ та акцизи: як змінювалися ставки?
В березні 2022 р. Верховна Рада в надзвичайно швидкі терміни ухвалила зміни до Податкового кодексу (закон 2120-IX), яким встановила такі зміни щодо податків на пальне:
- Акциз (встановлюється у євро за 1000 л) на бензини, скраплений газ (пропан або пропан-бутан), бутан, ізобутан, дизпаливо встановили на рівні 0 євро, замість 213,5 євро на бензини, дизпаливо та 52 євро на газ.
- ПДВ: ставку на пальне знизили з 20% до 7%.
Спочатку такі рівні передбачалися до завершення воєнного, надзвичайного стану. Але у вересні минулого року депутати констатували, що коштів у бюджеті не вистачає. Дорожнє господарство недофінансується, тоді як відновлюватися після пошкоджень, що завдає росія, треба. Тоді ухвалили закон 2618-IX.
Ним одразу ставки акцизу підняли з нуля до 100 євро для бензинів та дизпалива. Тоді ж встановили такий самий акциз на біодизель (замість 106 євро), і повернули 52 євро за тисячу літрів акцизу на газ. Пільгову ставку ПДВ не чіпляли, але зазначили, що знижений ПДВ і акцизи діятимуть не довше, ніж до 1 липня 2023 року.
Отже, в середині літа повернуться ставки ПДВ на рівні 20% на бензин, дизпаливо та автогаз. А акциз на бензин та дизпаливо стане довоєнного рівня – 213,5 євро за тисячу літрів.
В своєму інтерв’ю Гетманцев лише нагадав про те, що депутати узгодили пів року тому. Але додав, що зниження було помилкою. Бо на ціну пального не вплинуло, не вивело нелегалів з тіні, натомість їх кількість тільки збільшилася.
Суперечливі пільгові ставки
Директор Консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн каже, що рік тому акциз скасували та ПДВ знизили на фоні зростання вартості нафти до 140 доларів за барель та повної невизначеності в країні. На цей крок пішли заради зниження тиску на споживачів і запобігли здороженню пального на зайві 10 грн за літр. Але, як додає експерт, агресор зруйнував логістику, здороження все одно відбулося і заходи підтримки розчинилися у дефіциті.
Натомість, зазначає Куюн, пільгова ставка ПДВ дозволила деяким імпортерам зловживати: завищувати ціни та виводити прибутки з країни. Тоді як з ПДВ 20% замість 7% вигідніше прибуток залишати в країні, ще й сплатити податок на нього.
"Паливо має специфічну еластичність за ціною, тобто буде продаватись за максимально можливу ціну, незважаючи на те, чи є податкова пільга чи нема. І дефіцит палива в Україні був викликаний не високим рівнем податків, а логістичними причинами, які податковою пільгою не усуваються. Простими словами, якщо гранична корисність літра бензину для споживача коштує 50 грн за літр, то продавець і продасть бензин за 50 грн. А рівень податків – це скільки собі у кишеню покладе продавець. На ринку палива, ПДВ – це умовно опосередкований податок, бізнес тут не є класичним податковим транзитером. Продавець просто привласнює собі надлишкову цінову маржу, замість того, щоб сплатити податки в бюджет. Тобто зниження ПДВ на бензин – це не про цінову знижку для споживача, а про додатковий маржинальний дохід продавця", - пояснює Олексій Кущ, аналітик аналітичного центру "Об’єднана Україна".
Експерт додає, що для країни корисніше, коли частка вартості пального йде на оборону. І податкові пільги призвели до недоотримання бюджетом мільярдів гривень.
"Я можу десь зрозуміти уряд, який каже, що сьогодні на війну ми витрачаємо 120 млрд грн на місяць, а дохідна частина бюджету покриває тільки 80 млрд грн. 50 млрд грн треба десь взяти, але з нафтопродуктів ми їх не знімемо, ми цю діру не закриємо", - каже експерт ринку нафтопродуктів Леонід Косянчук.
Він порівнює рішення про скасування пільгових ставок під час війни із законопроектом про встановлення 21 вересня дня миру на честь перемоги над російської агресією.
"Таке враження, що для деяких можновладців війна або закінчилася, або так і не починалася. Або в них коротка пам’ять, або вони розраховують, що в інших вона коротка. На початку війни були знищені нафтопереробка, велика кількість нафтобаз та АЗС, - нагадує Косянчук. - У березні-квітні минулого року знайти пальне за 75 грн було щастям. Тоді завдяки зусиллям операторів ринку, бо держава участі не брала, ситуацію було виправлено. І з липня-червня ринок почав наповнюватися. А зараз хтось мені може сказати, що зникла загроза ракетних атак по інфраструктурі? Ні. Сценарій березня минулого року може повторитися".
Що чекає на споживачів?
Леонід Косянчук каже, що зараз ціни на пальне на українському ринку є адекватними. Він нагадує, що на 95% він залежить від імпорту.
"Порівняємо ціни на зовнішньому ринку в березні минулого року та зараз. Але не на нафту, бо її ми не закуповуємо і нею не заливаємося, а на нафтопродукти. На 30% знизилися ціни на дизпаливо та на 10% – на бензин на зовнішньому ринку. І приблизно на ті ж відсотки впали ціни на роздрібному внутрішньому ринку. Отже, на всі тенденції ринок відреагував адекватно", - пояснює Косянчук.
За його підрахунками, повернення акцизів та ПДВ додасть до нинішніх роздрібних цін за літр бензинів 10-11 грн, дизпалива – 7-8 грн, скрапленого газу – біля 3 грн. Але уточнює, що це чисто математичне підвищення, і далі буде більше.
"Якщо запаси, які сьогодні є в торгівельній мережі (а вони надзвичайно високі, бо є профіцит), будуть у залишках, а ПДВ з 1 липня збільшиться до 20% (акцизи не чіпаємо, бо він справляється касовим методом на кордоні), то збиток у підприємств на обсяг цих залишків складе 13%. На ЗСУ за законодавством ми маємо постачати пальне без ПДВ. Але якщо я постачаю без ПДВ, а воно вже сплачене, бо це касовий метод, то за рахунок чого мені покривати 20%? Знову історія з неповерненням ПДВ – відкривається корупційна схема. Як відомо, після підвищення податків сильно активізується тіньовий ринок. Оператори ринку не мають такої дохідності, щоб покрити збитки, які я перелічив. Оці всі нововведення будуть сплачені за рахунок пересічних громадян", - каже експерт.
Орієнтовні підрахунки Сергія Куюна щодо рівня цін після повернення акцизів, з огляду на поточну ситуацію: 58,35 грн за літр бензину (+23,7%), 55,1 грн – дизелю (+16%), 24,4 грн – автогазу (+12%).
Сперечатися про те, чи було встановлення пільгових ставок помилкою, можна. Проте в тому, що за їхнє повернення сплатять українці, сумніві немає. І в разі відсутності зловживань оператори ринка закладуть в ціну витрати через скасування пільг. І в тому разі, якщо вони маніпулювали цінами, скористаються поверненням довоєнних акцизів та ПДВ для підвищення цін.
"Навряд чи я відкрию таємницю, що вартість нафтопродуктів є в собівартості всіх товарів та послуг, - резюмує Косянчук. - З нового року нафтопродукти падали в ціні на 5-7%. В той же час продукти харчування дорожчали. З 1 липня в аграріїв, у тих, хто займається продуктами харчування та продуктами першої необхідності, будуть підстави для підвищення на 13-20%. Повернення акцизу та ПДВ призведе до тотального здороження продуктів, послуг, товарів, не кажучи вже про енергоносії".
Раніше "Ми - Україна" розбирався, що зараз впливає на вартість пального на АЗС і які причини дозволяють знижувати ціни.