День Незалежності України 2023: що треба знати про свято – цікаві історичні факти й привітання

День Незалежності України 2023: що треба знати про свято – цікаві історичні факти й привітання

Цьогоріч, 24 серпня, Україна відзначає 32-гу річницю своєї Незалежності. Саме цього дня 1991 року Верховна рада УРСР ухвалила постанову та Акт проголошення України суверенною державою.  Під час повномасштабної війни проти російських окупантів День Незалежності має особливе значення.

Наша країна платить надвисоку ціну, аби залишатись вільною та повернути всі тимчасово захоплені рф території. Ми-Україна" зібрав цікаві факти про це свято й зробив добірку красивих привітань і листівок.

Факти про Незалежність України

Декларація про державний суверенітет України. Фото з відкритих джерел
  • Одним із важливих кроків для здобуття незалежності стало прийняття Декларації про державний суверенітет 16 липня 1990 року. Цей документ хоч і не проголошував незалежність, але став поштовхом до побудови нової держави.

    Декларація проголошувала право України безпосередньо створювати відносини з іншими державами, укладати з ними договори, обмінюватися дипломатичними, консульськими та торговельними представництвами. Вона також визнавала самостійність країни у питаннях науки, освіти, культурного і духовного розвитку.

  • Аби зберегти владу над союзними республіками, компартія СРСР ініціювала підписання нового договору, на базі якого можна було б створити нову Конституцію Радянського Союзу. У відповідь на це 2 жовтня 1990 року на площі Жовтневої революції (нині Майдан Незалежності) у Києві почалися масові студентські протести, які отримали назву “Революція на граніті”.

    Молодь висувала наступні вимоги:

  1. Недопущення підписання нового союзного договору;
  2. Проходження військової служби українцями винятково на території Батьківщини;
  3. Перевибори до Верховної ради УРСР;
  4. Націоналізацію майна компартії та комсомолу;
  5. Відставки голови уряду Віталія Масола за його союзно-центристські погляди.
"Революція на граніті" 1990 року. Фото з відкритих джерел

Акції протесту та голодування закінчилися 17 жовтня прийняттям ВР УРСР постанови, яка передбачала задоволення всіх вимог студентів. Ці події відіграли важливу роль у становленні незалежності України.

  • Вперше святкували День Незалежності України 16 липня 1991 року ‒ у день, коли Верховна Рада ухвалила Декларацію про державний суверенітет України. Пізніше, після проголошення незалежності, дату святкування перенесли на 24 серпня.

  • 23 серпня 1991 року вранці була написана чернетка Акту проголошення незалежності України. Акт написали Леонтій Сандуляк та Левко Лук’яненко у звичайному шкільному зошиті.  Для документа обрали термін "акт", бо слово закон видавалось надто буденним і натякало на багаторазову дію.
Чернетка Акту проголошення незалежності України. Фото з відкритих джерел

На історичному документі про державний суверенітет України депутати залишали написи: "Слава Україні", "Ще не вмерла і не вмре", "Від сьогодні – будьмо".

  • 24 серпня 1991 року на позачерговій сесії Верховної ради України 392 депутати проголосували “за” ухвалення Акту проголошення незалежності України. Документ проголошував створення самостійної Української держави. Текст Акту складав 93 слів, був набраний на друкарській машинці та вміщався на одному папірці.
Акт проголошення незалежності України. Фото з відкритих джерел
  • На Всеукраїнському референдумі народ ухвалив рішення про проголошення незалежності української держави. На аркуші був лише одне запитання: "Чи підтверджуєте ви Акт проголошення незалежності України?"

    Понад 90,32% українців з усіх областей відповіли згодою. Найбільша підтримка була у Тернопільській (98,67%), Івано-Франківській (98,42%), Львівській (97,46%), Черкаській (96,93%), Рівненській (95,96%) та Київській (95,52%) областях.

  • 24 серпня 1991 року на надзвичайному позачерговому засіданні ВР УРСР 346 депутатів (навіть комуністична партія УРСР) проголосували за незалежність України. А представник компартії Олександр Мороз у своїй доповіді навіть запропонував після проголошення незалежності реформувати армію і ввести власну валюту.
Депутати Верховної Ради проголосували за незалежність України. Фото з відкритих джерел
  • Після завершення позачергового засідання біля трибуни Верховної Ради опозиційні до компартії депутати виконали гімн Українських Січових стрільців. Пісню також підхопили люди, що мітингували на вулиці.

  • В’ячеслав Чорновіл запропонував занести до зали Верховної Ради синьо-жовтий прапор, з яким українці стояли на барикадах біля російського Білого дому. Потім прапор підняли над куполом парламенту.
Внесення синьо-жовтого прапора до зали Верховної Ради. Фото з відкритих джерел
  • 24 серпня 1991 року український синьо-жовтий прапор вперше від 1920 року замайорів на флагштоку біля київської міської ради. 

  • 28 січня 1992 року Державний прапор України було офіційно затверджено як державний символ незалежності. Також було затверджено герб і гімн. У серпні 2004 року президент Віктор Ющенко підписав указ про встановлення Дня Державного Прапора України, який святкують щороку 23 серпня.
Прапор, внесений до Верховної Ради у 1991 році. Фото з відкритих джерел
  • Перший військовий парад, з нагоди Дня Незалежності України, провели 24 серпня 1994 року. Його приймали начальник Київського округу Іван Біжан та міністр оборони Віталій Радецький.

  • Першим президентом незалежної України став Леонід Кравчук. Вибори відбулися одночасно з всеукраїнським референдумом. Тоді Кравчук отримав  61,5% підтримки.
Леонід Кравчук складає присягу президента України, 1991 рік. Фото з відкритих джерел
  • Польща і Канада стали першими державами у світі, які визнали незалежність України. Це сталося наступного дня після всеукраїнського референдуму — 2 грудня 1991-го року. А 4 грудня про визнання України оголосили Литва і Латвія.

  • Попри неоднозначну позицію Євросоюзу, в перші тижні після референдуму незалежність України визнали: Польща, Угорщина, Литва, Латвія, Болгарія, Естонія, Чехословаччина, Швеція, Ізраїль, Швейцарія.

  • "Стара Європа" почала визнавати Україну лише після того, як 25 грудня 1991 року це зробили США. Тоді одна за одною Україну почали визнавати такі впливові держави як Німеччина, Франція, Великобританія. До кінця січня 1992 року суверенітет України визнали всі країни ЄС і НАТО. Всього список налічував понад 90 країн світу.

  • Національну валюту України було введено в обіг 2 вересня 1996 року. Продовжуючи традиції Київської Русі та періоду Української революції 1917—1921 років, паперові банкноти вирішили назвати "гривнею". Щодо назви розмінної монети, то для неї пропонувалися назви "шаг", "сотий", "різана", але врешті було віддано перевагу звичній "копійці".
100 гривень зразка 1996 року. Фото з відкритих джерел
  • День Незалежності України святкують також і за кордоном. Представники української діаспори проводять акції, мітинги, флешмоби, концерти. А після повномасштабного російського вторгнення святкові заходи стали поєднуватися з акціями підтримки України та її Збройних сил.

Вітання й листівки

Вітання у віршах

З національним святом українського народу -

Днем незалежності — ми щиро вас вітаємо!

Добробуту, щастя, радості, натхнення,

Добра, здоров’я й злагоди бажаємо.

Нехай це свято вам наснаги додає,

В майбутнє краще доля стежку прокладе.

***

З Днем Незалежності, друже,

Нехай майорить гордо прапор над нами.

І нехай країни серця небайдужі,

Єднають теплими та щирими словами.

Бажаю жити в країні вільній,

Де хочеться дихати на повні груди

Бажаю стати Україні сильною,

Де будуть жити усміхнені люди!

Вітаю з Днем України!

У день серпневий вихідний

Ти подумай про Вітчизну,

Про свій рідний дім.

Скільки різних випробувань

Випало їй…

Подумки скажи: “Дякую!”

Батьківщині великій своїй.

У День України всіх знайомих

Привітай хоч на словах.

Побажай їм щастя, грошей

Й успіхів у справах!

***

Сьогодні в Україні свято —

День Незалежності настав!

Бажаю, щоб вона була багата

На безліч добрих та корисних справ!

***

З Днем Незалежності, друже,

Нехай майорить гордо прапор над нами.

І нехай країни серця небайдужі,

Єднають теплими та щирими словами.

Бажаю жити в країні вільній,

Де хочеться дихати на повні груди

Бажаю стати Україні сильною,

Де будуть жити усміхнені люди!

***

Хай живе Україна незалежна та сильна,

Золотисте колосся нехай шелестить,

Для вас привітання із Днем Незалежності,

Із вільним козацьким вітром летить!

Вітання у прозі

Дорогі українці, вітаємо вас зі всенародним святом — Днем Незалежності України! Нехай ваші тіла, справи та особиста думка також будуть незалежними. І тільки серце нехай буде обов'язково полоненим любов'ю. Бажаємо вам тотального поліпшення життя, хронічного щастя, непохитного здоров'я і щоденних посмішок.

***

З Днем Незалежності України! Нехай свобода мислити й діяти буде вашою перевагою. Бажаю відчувати її в роботі, у відносинах і в житті. Процвітання вам, вашій родині та країні! Будьте незалежні й вільні у всіх своїх проявах!

***

Вітаю з Днем Незалежності України й бажаю багатого, яскравого, соковитого, безтурботного, захоплюючого і процвітаючого життя в улюбленій країні. Нехай Україна не знає важких часів, нехай для головної країни серця не буде ні ворогів, ні заздрісників. Бажаю працювати на благо України, бажаю собі та близьким дарувати щастя і любов!

***

Хай живе вільний та сильний народ! Процвітання, здоров'я, міцного духу багатій і щедрій Україні! Нехай сім'ї Ваші завжди будуть згуртованими, столи — повними, свята — веселими, сусіди — чуйними, а друзі — щирими!

***

З Днем Незалежності! Хай кожен герой повернеться додому, наповнений силою духу, невичерпною енергією та незламним переконанням, що Україна понад усе!

***

З Днем Незалежності! Дякую кожному за єдність, віру, силу духу, відданість та патріотизм, який монолітно тримає нашу неньку! Україна переможе!

***

Зі святом Незалежності! Нехай у темні години ворожої жорстокої навали в серці яскраво горить шевченківський вогонь любові до рідної України — країни гір і степів, швидких річок і золотих полів, зелених лісів і глибоких морів, відважних і гордих, гідних і люблячих людей!

Листівки

Нагадаємо, міський голова Києва Віталій Кличко заборонив проведення будь-яких масових заходів до Дня Незалежності.

Головне