Чотири роки президента: як Володимир Зеленський змінився з часу інавгурації

Чотири роки президента: як Володимир Зеленський змінився з часу інавгурації

Чотири роки тому, 20 травня 2019 р., відбулася інавгурація шостого президента України Володимира Зеленського. Як він змінився за чотири роки, хто та як сприймає його у світі?

Як змінився Зеленський?

Вік змінює кожного, але зазвичай не так разюче, як це відбилося на зовнішньому вигляді президента. Нижче наводимо фото з різницею у повні чотири роки: у день інавгурації та 18 травня 2023 р., на зустрічі із представниками Меджлісу кримськотатарського народу.

Між іншими двома фота різниця рік: 8 квітня 2021 р., президент під час поїздки на Донбас, та 4 квітня 2022 р., у щойно звільненій Бучі. Друга фотографія розійшлася по всьому світу.

У червні 2019 р. першим закордонним візитом Зеленського була поїздка до Брюсселю, де він, серед інших, зустрічався із генсеком НАТО Йенсом Столтебергом. 20 квітня 2023 р. вже Столтенберг прибув до Києва.

Певні зміни є й у словах, але не президента, а генсека НАТО.

"Ми поважаємо держави, які прагнуть стати претендентами на вступ, з ними ми ведемо переговори про те, як і коли вони зможуть стати повноцінними членами НАТО. Критерій один: країна сама повинна хотіти членства в НАТО, і 29 союзників вирішують, коли країна готова", - сказав Столтенберг у 2019 р.

"Я не можу передбачати рішення глав держав і урядів, але зрозуміло одне: всі країни НАТО згодні з тим, що Україна має стати членом Альянсу", - констатував Столтенберг днями.

За фотозвітами президента можна фіксувати суспільні зміни, які відбулися під час війни. 7 липня 2021 р. він нагороджував з нагоди Дня Конституції, і на фото люди у цивільному, що прийшли до Офісу. У березні 2023 р. вже президент приїздить, щоб нагороджувати військових, на Харківщину та Донеччину.

Наприкінці вересня 2019 р. Зеленський був із візитом у США, під час якого виступав на Генасамблеї ООН та зустрічався із Дональдом Трампом. Перший офіційний візит нещодавно обраного президента за океан. Наприкінці грудня 2022 р. також був перший візит Зеленського за кордон, але вже від початку повномасштабного вторгнення, та зустріч із президентом США Джо Байденом.

Два президента США, але два різні ставлення до війни в Україні та різні заяви, зроблені останнім часом.

"Ми повністю впевнені, що ви й надалі будете перемагати", - сказав Джо Байден під час свого неанонсованого візиту до Києва 20 лютого 2023 р.

"Вони гинуть, росіяни та і українці. Я хочу, щоб вони перестали гинути", - зробив свою заяву Дональд Трамп 10 травня.

Візити під час війни

Офіційні особи цивілізованого світу зазвичай не надають прямим текстом характеристику іншим офіційним особам. Воно скоріше зчитується між рядків у промовах, а також добре видно за мімікою та мовою тіла на фотографіях, незважаючи на те, що політики вміють приховувати емоції. Також очевидно, що через ставлення одне до одного можна зрозуміти і ставлення до країни.

Від початку повномасштабного вторгнення Володимир Зеленський мав десять візитів до інших країн: двічі до Франції, до США, Великої Британії, Італії та Ватикану, Нідерландів, Німеччини, Фінляндії, Польщі, Бельгії. Після інавгурації та до 24 лютого 2022 р. – 37 офіційних візитів. Так само порівняємо фото деяких зустрічей із лідерами країн до та після повномасштабного вторгнення.

Володимир Зеленський та канцлер ФРН Олаф Шольц. Не важко вгадати, де фото 19 лютого 2022 р., під час поїздки українського президента на 58-у Мюнхенську конференцію, та 14 травня 2023 р. під час поїздки гаранта до Німеччини.

У квітні 2021 р. та травні 2023 р. Володимир Зеленський був із візитами у Парижі, де зустрічався із президентом Франції Емманюелем Макроном. У першому випадку, звісно, ще діяли карантинні обмеження. Але тональність двох фото з пулу офіційних геть різна.

Між двома поїздками Зеленського до Польщі пройшло трохи більше року (20 січня 2022 р. та 5 квітня 2023 р.) Але на відміну від виразів обличь на фото із німецьким канцлером, у українського та польського президента Анджея Дуди вони майже не змінилися.

Схожа ситуація і з двома візитами у Велику Британію. У жовтні 2020 р. Зеленський зустрічався із прем’єром Борисом Джонсоном, у травні 2023 р. із прем’єром Ріші Сунаком. У першому випадку із дотриманням дистанції, але все одно привітно. Так само як і під час несподіваного візиту Джонсона до Києва 17 червня 2022 р. Під час останнього візиту та зустрічі із Сунаком, судячи із зображення, атмосфера теж була надзвичайно приязною.

Чий вираз обличчя та мова тіла не змінилися геть, то це Папи Римського, як 8 лютого 2020 р., так і 13 травня 2023 р.

Що тільки не кажуть

"Він був рішучим. Він був енергійним, і він був начебто оптимістичним, але жорстоко чесним щодо того, з чим вони стикаються", - сказав колишній президент США Білл Клінтон оцінюючи Зеленського у березні минулого року.

Відзначаючи сміливість президента у перші дні та тижні вторгнення, місце для критики також знаходять. Іноді не у лоб, проте опосередковано і при цьому завдаючи болю саме українцям. Таке ще важче чути від людини з українським корінням, лінгвіста та філософа із величезною кількість нагород та всесвітнім визнанням, Ноама Чомскі.

"Я не критикую Зеленського; він почесна людина і виявив велику мужність. Можна поспівчувати його позиції. Але ви також маєте звернути увагу на реальність світу… Один із варіантів – продовжувати ту політику, яку ми зараз проводимо, знову цитуючи посла Фрімена, боротися з Росією до останнього українця. І так, ми можемо проводити таку політику з можливістю ядерної війни. Або ми можемо прийняти реальність, що єдиною альтернативою є дипломатичне врегулювання, яке буде потворним — це дасть Путіну та його вузькому оточенню аварійний люк… Ви можете робити героїчні заяви, якщо хочете, про те, що вам не подобаються урагани або не подобається рішення. Але це нікому не приносить користі".

Важко оминути ще одну заяву, яка дещо вибивається із традиційно стриманих від переважної більшості політиків. Її у квітні минулого року зробив президент Бразилії Луїз Інасіо Лула да Сілва:

"Цей хлопець (Зеленський) так само відповідальний за війну, як і путін".

А от Едвард Фенсенталь, редактор журналу Time, сказав, що вибір персони 2022 р. був на його пам’яті найбільш чітким. Володимир Зеленський та дух України опинилися на фінальній обкладинці минулорічного журналу.

Британське видання Financial Times президента України також відзначила перемогою у номінації "персона року":

"Україна здивувала світ, відбивши російський штурм Києва та контрнаступом у Харківській та Херсонській областях…Подібно до того, як Вінстон Черчилль виступив на радіо, щоб згуртувати свою країну під час Бліцу, Зеленський використовував соціальні медіа для невпинної кампанії за військову та фінансову підтримку Заходу, перетворюючи тяжке становище свого народу на моральний важіль впливу на лідерів у Європі та США".

Що каже Зеленський?

Промови президента під час повномасштабної війни справді мали та мають дуже вагоме значення. Оскільки їх за 450 днів війни величезна кількість, обрати найкращі та найвлучніші важко. Проте наведемо кілька цитат.

"Ми будемо захищати свою землю, маючи підтримку партнерів чи не маючи. Надають нам сотні одиниць сучасної зброї чи п'ять тисяч шоломів. Ми цінуємо будь-яку допомогу, але всі мають розуміти – це не благодійні внески, про які Україна має просити чи нагадувати. Не благородні жести, за які Україна має низько вклонятися. Це ваш внесок у безпеку Європи та світу".

58-а Мюнхенська конференція з питань безпеки, 19 лютого 2022 р.

"Нікому не вдасться переконати чи змусити нас, українців, віддати свою свободу, свою незалежність, свій суверенітет. Але схоже, що російське керівництво намагається це зробити за рахунок знищення потенціалу їхньої країни. Усе, що було зроблено Росією з 2000 року, може бути зараз просто спалено в прямому ефірі на очах усього світу. Ми наголошуємо, що не Україна обрала шлях війни. Але Україна пропонує повернутися на шлях до миру".

Звернення 24 лютого 2022 р.

"Бути чи не бути?" – ви добре знаєте це шекспірівське питання. 13 днів тому це питання ще могло прозвучати про Україну. Але зараз – уже ні. Очевидно, що бути. Очевидно, що бути вільними. І де, як не тут, нагадати вам слова, які Велика Британія вже чула. І які знову актуальні. Ми не здамося й не програємо! Ми підемо до кінця. Ми будемо боротися на морях, будемо битися в повітрі, ми будемо захищати нашу землю, хоч би якою була ціна. Ми будемо битися в лісах, на полях, на узбережжях, у містах і селах, на вулицях, ми будемо битися на пагорбах... І я хочу від себе додати: ми будемо битися на териконах, на березі Кальміуса та Дніпра! І ми не здамося!"

Звернення до парламенту Великої Британії, 8 березня 2022 р.

"Якби хоч раз тиранія отримала таку відповідь на розв’язану нею війну, що перестала б існувати, а після неї був би гарантований чесний мир, то світ точно змінився б. І тоді, можливо, не було б війни у нас, війни в моїй країні. Проти нашого народу, українського народу. Проти людей".

Виступ на Радбезі ООН, 5 квітня 2022 р.

"Зʼявилися слова, які тепер дуже часті. Які звучать щоденно. Але ми маємо зробити так, щоб для наших дітей вони вже не означали того, що вони значать сьогодні для нас. Щоб вони могли їх сприймати лише як історію. Передусім це слово "руїни". Але також – "сирена", "повітряна тривога", "комендантська година", "блокпост", "колючий дріт". І слово "міни". Буде ще багато слів, які знатиме кожен. Які матимуть сенс для кожного. І які дадуть шанс мільйонам. Це слова "відбудова", " "кандидатство" і "членство", "гарантії" та "безпека". І обов’язково – слово "повернення". Звичайно, на основі слова, яке було мрією, а стане реальністю – "звільнення". Це слова нашого майбутнього!

Звернення на 100 день вторгнення, 3 червня 2022 р.

"Ми стали однією родиною. Серед нас більше немає чужих чи незнайомих. Українці сьогодні – це всі свої. Українці прихистили українців, відкрили свої домівки й серця для тих, хто був змушений рятуватися від війни. Ми витримуємо всі погрози, обстріли, касетні бомби, крилаті ракети, дрони-камікадзе, блекаут, холод. Ми сильніші за це. Це був рік стійкості. Рік небайдужості. Рік мужності. Рік болю. Рік надії. Рік витримки. Рік єдності. Рік незламності. Лютий рік незламності. Його головний підсумок – ми вистояли. Ми не зазнали поразки. І зробимо все, щоб цього року здобути перемогу!"

Звернення 24 лютого 2023 р.

Здобувши перемогу у другому турі, проголошуючи промову з трибуни, Володимир Зеленський сказав слова, які згадують постійно, що кожен з нас президент. Але також лунали й інші: "Історія – несправедлива річ. Не ми почали цю війну. Але нам цю війну закінчувати. І ми готові до діалогу".

Діалогу із агресором не вийшло. Але Зеленський став президентом військового часу. Дякуючи Силам оборони України, є сподівання, що цей військовий час за його президентства і закінчиться.

Раніше "Ми - Україна" на прикладах та у різних вимірах пояснював, чому кількість ліквідованих 200 000 окупантів є настільки вражаючою.

Головне