Бездоганний "убивця дронів": що варто знати про новітні системи ППО Skynex

Бездоганний

Німеччина до кінця року надасть Україні дві новітні системи протиповітряної оборони Skynex. Це стало відомо після звістки про будівництво в росії заводу з виробництва іранських дронів-камікадзе та масованих обстрілів Одеси. Що відомо про ППО Skynex і чому вони вважаються "убивцями дронів" — дізнавався "Ми-Україна".

Що варто знати про Skynex

Фото: rheinmetall-defence.com

Skynex — це зенітний артилерійський комплекс виробництва німецького концерну  Rheinmetall. Комплекс належить до систем протиповітряної оборони малого радіуса дії, як і німецькі зенітні самохідні установки Gepard.

До речі, принцип роботи в них однаковий. Система виявляє повітряну ціль та відпрацьовує по ній чергу боєприпасів шляхом автоматичного наведення. Допомагає у цьому фірмова система FIRST – інфрачервона камера, що виявляє ракету або дрон, подає сигнал тривоги оператору і бере ціль на автоматичний супровід.

Вважається, що вірогідність ураження цілі майже 100% в радіусі дії пускової установки. Skynex працює на колісній базі тому ззовні дуже схожа на колісну самохідну гаубицю.

Skynex використовує артилерійські 35-мм боєприпаси Ahead з програмованим підривом. Тобто вони володіють підривачем снаряда таймерного типу. Під час пострілу, вони не підпадають під дію електронних засобів протидії. Завдяки цьому снаряди мають гарний потенціал для знищення крилатих ракет та дронів-камікадзе ворога на ближніх дистанціях.

Вперше Skynex був представлений громадськості в листопаді 2021 року. Прототип, презентований Rheinmetall, викликав захоплення військових експертів. Для ефективного ураження безпілотника малого розміру – однієї з найбільш важко виявлених цілей – потрібно від одного до трьох снарядів, вартість кожного снаряда становить 4 тисячі євро. У порівнянні з багатьма іншими снарядами для ППО це дуже дешево.

Технічні характеристики:

  • Дальність виявлення цілі – 30-50 км;
  • Ефективна дальність знищення цілі – 4 км;
  • Скорострільність – 1 000 пост/хв;
  • Вартість комплексу Skynex – $90,5 млн.

До комплексу Skynex також входять:

  • До чотирьох гармат Мк-3;
  • Радари X-TAR3D або MSU;
Oerlikon X-TAR3D Tactical. Фото: rheinmetall-defence.com
  • Система керування та контролю.
Система керування та контролю Skynex. Фото: rheinmetall-defence.com

"Убивця шахедів”: особливості систем Skynex

Skynex працює на дальності до 4 км, і в цьому полягає головна особливість цієї системи ППО – збивати повітряні цілі на ближніх дистанціях, де використовувати ЗРК малої дальності дії вже недоцільно й дорого. До того ж програмовані 35-мм снаряди не піддатливі до дії засобів ворожої РЕБ, на відміну від зенітних ракет.

До Skynex можна під’єднати інше обладнання та системи озброєння, зокрема:

  • Радар виявлення Oerlikon X-TAR3D Tactical;
  • 35-мм спарену гармату Oerlikon GDF009 TREO;
Oerlikon GDF009 TREO. Фото: rheinmetall-defence.com
  • Лазерну гармату Oerlikon;
Лазерна гармата Oerlikon. Фото: rheinmetall-defence.com
  • Ракету Denel Cheetah C-RAM (Counter-Rocket, Artillery, Mortar).

Гарматний модуль системи оснащений радаром стеження X-діапазону, який забезпечує функцію автономного пошуку цілі. Це робить наведення на ціль простим та швидким.  

За твердженням розробників, Skynex продемонструвала свою здатність уражати невеликий рій малих повітряних дронів. Крім того, гармата "Oerlikon" 30-35 мм може стріляти снарядами, які випускають хмари елементів, які вигризатимуть рулі в ракет, підпалюватимуть акумулятори у дронів і вражатимуть підривники.

https://www.youtube.com/watch?v=1DXpPmpmcak&t=459s

Skynex здатна вмикатися у загальну систему ППО. Наприклад, може працювати з системами ППО середньої та великої дальності. Крім того, Skynex може отримувати дані від інших радіолокаційних станцій.

Стеження та ураження повітряної цілі виконується автоматично завдяки вбудованим процесорам управління вогнем. Комплексом можна керувати дистанційно з іншого місця. Також Skynex має систему управління та контролю Oerlikon Skymaster. Це універсальне рішення значно розширює можливості наземної протиповітряної оборони — система аналізує можливості ураження й вираховує найкращі варіанти.

Oerlikon Skymaster здатна відображати загальну повітряну картину на основі всіх доступних джерел інформації. Вона також забезпечує ефективну оцінку загроз у реальному часі та координує різнорідні системи зброї та управління вогнем у гнучкій системній архітектурі.

Skynex в Україні

Візит урядової делегації з України на підприємство Rheinmetall Italia S.p.A. Фото: Telegram/ Денис Шмигаль

У грудні 2022 року пресслужба Rheinmetall AG повідомила, що планує передати замовнику, чиї дані не розголошуються, дві новітні системи ППО. Пізніше стало відомо, що мова йде саме про Skynex, а одержувач систем – Україна. Виготовлення систем фінансувалося німецьким урядом. Вартість одного комплексу оцінюється в 90,5 млн доларів США.

28 лютого генеральний директор Rheinmetall AG Армін Паппергер підтвердив, що перші дві системи вже відправлені Україні. Однак згодом він спростував цю заяву й сказав, що дозвіл на експорт вони вже мають, проте самих установок в Україні ще немає.

Про перебування Skynex в Україні повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час візиту урядової делегації до Італії. Це сталося 26 квітня 2023 року під час візиту до підприємства Rheinmetall Italia S.p.A. До цього моменту жодних офіційних заяв про доставку Skynex в Україну не було.

"Такі батареї вже перебувають на бойовому чергуванні в Україні. Розглядаємо також можливість спільного виробництва компонентів цих систем", – сказав Шмигаль про Skynex. Він додав, що уряд працює над тим, щоб мати більше таких комплексів на озброєнні ЗСУ.

Цікавим був сам факт того, що ця заява була зроблена саме в італійському філіалі Rheinmetall. Відомо було, що контракт вартістю 182 мільйони євро на Skynex для України концерн уклав з міжнародним замовником. Умови передбачали виготовлення та поставку двох систем до 2024 року.

Але якщо подивитись на список німецького уряду по військовій допомозі Україні, то там немає жодних згадок про Skynex. Тому доцільно припускати, що клієнтом, який замовив Rheinmetall виробництво Skynex для України, був італійський уряд.

Ймовірно умови контракту передбачали виготовлення саме на потужностях у цій країні. Тому про отримання ЗСУ новітніх комплексів німецької ППО стало відомо під час візиту української делегації в Італію.

Про надання Україні ще двох систем Skynex в другій половині 2023 року офіційно заявила компанія Rheinmetall. Разом з комплексами до лав ЗСУ надійдуть і боєприпаси. Ці Skynex буде встановлено на нові військові вантажівки Rheinmetall HX 8×8.

Таким чином, німецький оборонний концерн вкладається у графік замовлення і до 2024 року надасть Україні всі комплекси Skynex, які оплатили міжнародні партнери.

Skynex дозволяє ефективно й без великих витрат збивати іранські безпілотники. Адже необхідна для ураження безпілотника трьохснарядна черга значно дешевша, ніж ворожий Shahed будь-якої моделі.

https://www.youtube.com/watch?v=pb5_F4_Eod8&t=109s

"Skynex" завдяки сумісності з західними радарами, програмованими боєприпасами й можливістю “нарощувати м'язи” ракетними системами – це серйозне посилення українського ППО. А також економія дорогих снарядів та ракет, які недоцільно витрачати на дешеві дрони-камікадзе.

Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський повідомив про підсилення системи ППО там, де це зараз найнеобхідніше.

Головне