Сьогодні все актуальнішими стають екологічні види транспорту, що працюють на електриці. Тепла погода дозволяє пересуватись містом на легкому й компактному засобі, на кшталт електросамоката. Останнім часом з’явилась велика кількість моделей цього транспорту, призначена як для дитячих розваг, так і для довгої та швидкої поїздки дорослої людини. Чи варто придбати електросамокат, які його переваги й недоліки, на що звертати увагу при покупці — у матеріалі “Ми-Україна”.
Чому електросамокат
Електросамокат стане у пригоді, коли треба швидко дістатися з точки А до точки Б на відносно невелику відстань. Також самокат може виручити, якщо громадський транспорт не працює. Врешті решт, можна отримати задоволення від самого процесу катання у парку чи по набережній.
Також актуальність електросамоката зумовлена екологічним трендом, адже електрокари, гідроскутери й електросамокати не потребують бензину. До того ж компактність і легкість самоката робить його використання зручним і комфортним. Цей транспорт легко транспортувати, зберігати й використовувати. Якщо вам треба швидко подолати відстань у 25-30 км, то електросамокат матиме багато переваг.
Самокати чудово підходять для міських поїздок на роботу, навчання, додому та в інших різних справах. Вони дозволяють насолодитися пересуванням містом без заторів та переповненого громадського транспорту. Натомість поїздка дозволить подихати свіжим повітрям, якщо маршрут пролягатиме через паркові зони.
Основний принцип роботи електросамоката доволі простий і полягає у рушійній силі. Енергія акумулятора дозволяє приводити електродвигун у роботу, який відповідає за процес пересування. Відштовхнулися ногою, прокрутили накладку на кермі — і поїхали.
За збільшення та зниження швидкості відповідають руків'я акселератора. Від нього надходить сигнал контролеру, який встановлює режим повноцінної роботи електричного двигуна. Тепер розберемося, на що варто звернути увагу при покупці.
Як правильно підібрати електросамокат: основні параметри
Конструкція електросамоката не є складною. Основними елементами є:
- Кермо самоката з важелями гальм та газу;
- Дисплей, на якому відображається необхідна інформація;
- Рульова стійка із можливістю регулювання по висоті;
- Платформа для розміщення ніг;
- Колеса, вкриті спеціальними крилами.
Електросамокат може бути цілісним або складаним.
- Цілісні самокати мають монолітну раму, більш стійкі на дорозі та прості в управлінні. Самокати такої конструкції доволі безшумні, але забезпечення зберігання та транспортування може викликати певні незручності;
- Складні електросамокати – мають рухомий спосіб з'єднання керма та нижньої частини – платформи самоката. Зберігати та транспортувати його у складеному вигляді набагато простіше.
Потужність двигуна. Чим могутніше двигун самоката, тим більше він схожий на повноцінний транспорт. Потужний мотор передбачає високу вантажність, прохідність і максимальну швидкість. Водночас більш потужний двигун має більшу вагу, споживає більше енергії та коштує дорожче.
Розділяють такі види моторів на електросамокатах:
- Мотор-колесо, при якому мотор встановлюється безпосередньо на колесо;
- Мотор із ланцюговим приводом, де мотор приєднаний до колеса ланцюгом або спеціальним ременем.
На відміну від ланцюгового, мотор-колесо більш тихий, герметичний, не вимагає особливого догляду, потужний і служить довше.
Вибір потужності залежить від того, кому призначений електросамокат. Якщо на ньому буде їздити дівчина або підліток, то вистачить 250 Вт. Якщо ж використовувати будуть шанувальники швидкісного руху або чоловіки звагою понад 80 кг, то краще брати самокат із потужністю двигуна понад 250 Вт.
Максимальне навантаження. Залежить від потужності двигуна і міцності рами самоката. Зазвичай становить 100-130 кг максимальної ваги користувача. Для руху містом вистачить електродвигуна потужністю 300-400 Вт, якщо вага райдера 70-90 кг. Оптимальне рішення для користувачів, вага яких більша за 80 кг, це потужний електродвигун – 350-500 Вт.
Місткість акумулятора. Від цього показника залежить відстань, яку ви зможете подолати на електросамокаті без додаткової підзарядки. Цей як бензобак для класичного автомобіля — чим більший в нього об’єм, тим довше транспорт їде.
Розділяють літієві та свинцеві акумулятори. Краще вибирати літієві, адже вони перевершують свинцеві за всіма параметрами. Саме тому їх використовують і в смартфонах, і в ноутбуках, і навіть в машинах.
Натомість свинцевий акумулятор набагато важче й менш довговічний. Водночас літієві акумулятори не працюють при мінусовій температурі. Тому від зимових поїздок доведеться відмовитись
Час зарядки. Якщо акумулятор електросамоката має велику місткість, то заряджається він досить повільно. Тож варто слідкувати за тим, аби електросамокат не розряджався повністю, а час зарядки не перевищував 8 годин. Тоді акумулятор прослужить довше.
Намагайтесь уникати різниці температур при підключенні до розетки. Не варто ставити електросамокат на зарядку відразу після поїздки в холод чи спеку. Тоді хімічні процеси уповільнені і контролер заряджає по максимуму. Як наслідок, батарея частково втратить місткість або перегріється й загориться.
Запас ходу електросамоката залежить від місткості акумулятора. Акумулятора 5000 мА/год вистачає на 8-10 км. Такі моделі легкі й компактні, підійдуть для недовгих прогулянок у парку чи біля дому. Зазвичай подібні самокати розраховані на дітей та підлітків.
Електросамокат з акумулятором 8000 мА/год зможе подолати відстань 14-15 км. Цього вистачить для поїздок на роботу недалеко від дому або для прогулянок.
В акумулятора 12 000 мА/год пробіг становить 21-30 км, а потужність понад 12 000 мА/год передбачає шлях до 40 км. Такі електросамокати підійдуть для 1-2 годин швидкого пересування.
Якщо самокат їхатиме швидко, то акумулятор сідатиме швидше. Також на розрядку впливає вага райдера та підйоми в гору й пересування нерівними дорогами.
Матеріал рами. У дитячих електросамокатах зазвичай використовують пластик. Однак транспорт для дорослих, розрахований на великі навантаження, часто має в своїй основі алюміній, нержавіючу сталь або магнієвий сплав. Від матеріалу залежить вага самоката і його довговічність, стійкість до навантажень та ушкоджень.
Розмір коліс впливає на прохідність і плавність ходу електросамоката. Чим більше колеса, тим краще. Діаметр коліс на електросамокатах буває різний. Він стартує від 4 дюймів і досягає 14.
Золота середина – від 8 до 10 дюймів. Якщо брати менше, то дискомфорт на дорозі буде забезпечений через складнощі у подоланні нерівностей. А якщо колеса будуть занадто великі, це вплине на вагу і габаритність самоката.
Чим менші колеса – тим легший самокат, повільніше їде, тим менш потужний у нього двигун і він гірше долає нерівності на дорозі. У самоката з маленькими колесами нижча посадка. А значить легше зачепитися декою об сходинку чи бордюр.
Великі та широкі колеса добре поглинають удари. Такий самокат краще долає перешкоди, стійкіше поводить себе на дорозі. Також великі колеса впевненіше поводяться на піску, гравію або землі.
Колеса на самокатах бувають двох типів матеріалу – з поліуретану та гуми.
- Поліуретанові колеса підходять для рівного та сухого асфальту. Вони цілісні, міцні, зносостійкі, не проколюються. Водночас ремонту вони не підлягають – лише заміна. Поліуретанові колеса погано їздять у дощ і є доволі твердими. Через це райдер відчуватиме усі ямки й тріщини на дорозі.
- Гумові колеса м'які, тихі й добре амортизують нерівності. Вони підходять для руху мокрими дорогами. Але їх можна проколоти, тому доводиться періодично клеїти й підкачувати.
За стійкість моделі відповідає ширина коліс – чим вони ширші, тим стійкіше електросамокат. Вибирайте колеса, виходячи з місцевості, по якій плануєте пересуватись. Якщо по міських вулицях з гладкою дорогою – литі колеса будуть бездоганні. Ну а якщо в перспективі виїзд за межі міста, там де переважають нерівності на дорогах, то краще підійдуть гумові колеса.
Гальма. Завдання гальмівної системи – м'яко зупинятися при необхідності. Найпопулярніший вид гальм на електросамокатах – у вигляді ручного важеля зліва. Існують два види гальм:
- Дискова — Плоска металева деталь з отворами для охолодження;
- Колодкова (барабанний механізм) — Колеса стискаються з двох сторін колодками за допомогою троса.
Перший вид гальм менш схильний до деформації, однак коштує дорожче колодкової. Дискове гальмо ефектно виглядає, добре гальмує. Водночас є ризик, що при ударі може погнутися диск і самокат вийде з ладу. Колодкова система хоч і дешевша, але з часом стирається й пошкоджує колеса.
Багато моделей електросамокатів оснащені подвійною гальмівною системою — електронною та механічною.
Електронна система розрахована на підзарядку самоката під час гальмування. Водна забезпечує комфорт пересування людними вулицями та підтримувати рівень безпечної швидкості, зокрема під час спуску з гори.
Механічні гальма представлені у вигляді класичної схеми – заднє колесо забезпечує можливість гальмування. Така система потрібна потужним моделям електричних самокатів.
Вага самоката залежить від матеріалу рами, розміру коліс, місткості акумулятора, потужності двигуна та додаткових аксесуарів. Загалом електросамокати за вагою поділяються на три категорії:
- Легкі 7-13 кг;
- Середні від 13,1 до 20 кг;
- Важкі 20-25 і більше кг.
Якщо плануєте користуватися громадським транспортом, наприклад, спускатися із самокатом у метро та нести його в руках, тоді краще придбати легку модель.
У разі перевезення самоката в машині без потреби постійно носити його в руках, вибирайте модель середньої ваги. Перед покупкою краще переконатися, що вона зручно складається й легко поміщається у багажник.
Якщо ж ви шукаєте електросамокат для поїздок на великі відстані без використання додаткового транспорту, найкращим вибором буде важкий самокат із потужною батареєю.
Переваги та недоліки електросамоката
В електросамоката багато переваг, до яких можна віднести:
- Компактність. Електросамокати можуть бути зі складною або напівскладною конструкцією, що забезпечує легке транспортування. У складеному стані самокати займають мало місця.
- Це засіб пересування, який дозволяє оминати затори будь-якої складності та переміщуватися там, де не можуть проїхати автомобілі та мотоцикли;
- Середня вага сучасних самокатів становить – 15-20 кг, що дає можливість користувачеві підняти його та занести у приміщення, перенести через бордюр чи сходи;
- Живлення від простої розетки, достатньої для зарядки транспорту. Зарядити самокат можна на роботі протягом дня або вночі, доки ви спите;
- Якщо акумулятор розрядився, електросамокат можна використовувати як звичайний. Це особливо зручно, якщо дорога йде вниз;
- Це екологічний транспорт, він не виділяє шкідливих речовин при поїздках. А також не видає неприємних запахів палива на вулиці та у приміщеннях;
- Пересування на довгих дистанціях може досягати до 40 кілометрів. Зазвичай такої відстані достатньо для використання у місті;
- Для керування електросамокатом не потрібні спеціальні дозволи або права водія. Наразі законодавство поки не прирівнює цей транспорт до велосипедного та мопедного, це дає можливість законно переміщатися на самокаті пішохідними зонами й торговими центрами;
- Електросамокат не потребує серйозного технічного обслуговування. Достатньо самостійного втручання або діагностики майстра сервісного центру.
Однак є кілька недоліків, які необхідно враховувати:
- Пересуватися взимку по снігу та морозному повітрю досить неприємно. Теж саме й з дощовою погодою. Електросамокат — це зручний вид особистого транспорту в суху й теплу погоду;
- Захист від крадіжки електросамоката може бути виконаний тільки за допомогою спеціального замка, який фіксується на гальмівному диску. Через це доволі небезпечно залишати електросамокат без нагляду під час походів у магазин або кав'ярню;
- Іноді електросамокат невчасно розряджається. Одного заряду батареї вистачає приблизно на годину-півтори швидкої їзди. Потім самокат сповільнюється, і помітно втрачає “завзяття”. До найближчої розетки можна доїхати й класичним способом, але це не дуже зручно;
- Через прикріплені внизу батарею та двигун майданчик для ніг у самоката розташований високо над землею. Щоб відштовхнутися, потрібно сильно згинати ногу, яка стоїть на самокаті.
Нагадаємо, "Ми-Україна" зробив підбірку подарунків для гостей з-за кордону, які хочуть отримати частинку української незламності.