Дослідники з Університету Нью-Мексико вперше виявили можливий зв’язок між наявністю мікропластику в організмі людини та ризиком серцево-судинних захворювань.
Про це пише Science Alert.
Доктор Росс Кларк, який очолював команду науковців говорить, що навіть у здорових артеріях присутній певний рівень мікропластику, але у людей із симптомами інфаркту чи інсульту його кількість була в рази більшою.
Що показало дослідження?
Під час дослідження фахівці вивчили зразки сонних артерій 48 пацієнтів. Виявилося, що у жирових бляшках, які накопичуються в артеріях і можуть спричинити закупорку судин, рівень мікропластику був у 16 разів вищим у безсимптомних пацієнтів і у 51 раз - у тих, хто переніс інсульт, міні-інсульт або втрату зору.
За словами дослідників, пластик може впливати на активність генів в імунних клітинах. Зокрема, у клітинах, що контактували з великою кількістю пластику, було виявлено вимкнення генів, які відповідають за зупинку запальних процесів. Також зафіксовано зміни у стовбурових клітинах, які зазвичай стабілізують стан судин і зменшують ризики серцево-судинних подій.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Проблеми з фертильністю, кишечником і легенями: як мікропластик впливає на здоров’я людини
Дослідження проводилось шляхом термічної обробки зразків артеріальних бляшок, щоб відокремити пластикові полімери. Проте вчені визнають, що навіть попри заходи обережності, можлива похибка через схожість хімічних сполук пластику та органічних речовин, які є в тканинах.
Нейробіолог з Університету Род-Айленда Хайме Росс заявила, що масштаби виявленого забруднення є "шокуючими".
Попри це, вчені поки не можуть з упевненістю сказати, яку саме роль відіграє мікропластик у розвитку захворювань. Доктор Кларк наголошує, що дослідження перебуває на початковому етапі. Він також планує розширити дослідження та провести серію експериментів на тваринах для встановлення причинно-наслідкових зв’язків.
Як повідомляв "Ми-Україна" раніше, в організм людини можуть потрапити сотні, а то і тисячі крихітних шматочків пластику через жувальну гумку.