Сильний удар по голові може мати серйозні наслідки для імунної системи — навіть один чи два удари здатні активувати сплячі віруси в організмі, підвищуючи ризик нейродегенеративних захворювань.
Про це повідомляє Science Alert.
Дослідження за допомогою стовбурових клітин виявило, що вірус простого герпесу типу 1 (HSV-1), який перебуває у латентному стані під контролем імунітету, може активізуватися після пошкодження тканин мозку.
"Ми подумали, що станеться, якщо ми піддамо модель тканини мозку фізичному руйнуванню, щось схоже на струс мозку?", — розповів біомедичний інженер Дана Кернс із Університету Тафтса.
Експерименти показали, що через тиждень після травми у моделі мозку спостерігалися білкові відкладення, характерні для хвороби Альцгеймера, а також нейрозапалення і збільшення кількості прозапальних клітин.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як довго можна зберігати якісне життя після діагнозу деменції
Черепно-мозкові травми вже визнані важливим фактором ризику нейродегенеративних захворювань. Попередні дослідження підтверджують, що навіть легкі ушкодження можуть викликати хронічне запалення, яке прискорює руйнівні процеси.
Вірус HSV-1 пов'язують із підвищеним ризиком деменції: його ДНК виявили у 90% білкових бляшок у мозку померлих пацієнтів із хворобою Альцгеймера. У відповідь на фізичні травми мозок із латентним HSV-1 продукував менше глутамату, що впливає на нейронні сигнали.
Дослідження також показало, що молодий мозок є більш вразливим до повторних травм.
"Наші результати показують, що ЧМТ спричиняє реактивацію латентного HSV-1 у нашій 3D-моделі мозку… і що якщо травма повторюється, збиток набагато більший, ніж після одного удару", — підсумовують автори.
Вони наголошують на необхідності подальших досліджень щодо лікування травм голови за допомогою протизапальних та противірусних препаратів, щоб запобігти повторній активації вірусу і розвитку хвороби Альцгеймера.
Як писав "Ми-Україна" раніше, дієтичні газовані напої нищать здоров’я - чому не варто пити дієтичні газовані напої без цукру.