Нове дослідження пропонує одну причину виникнення хвороби Альцгеймера

Нове дослідження пропонує одну причину виникнення хвороби Альцгеймера

Вчені запропонували нову модель розвитку хвороби Альцгеймера, яка може допомогти глибше зрозуміти механізми цього захворювання та сприяти його ефективному лікуванню.

Про це повідомляють дослідники з Університету штату Арізона, передає Science Alert.

Науковці припускають, що головну роль у розвитку недуги відіграють так звані стресові гранули – білково-РНКові скупчення, що утворюються в клітинах під впливом генетичних та екологічних факторів ризику.

Проаналізувавши дані з різних медичних баз і попередніх досліджень, зокрема роботу 2022 року про прогресування хвороби Альцгеймера, вчені виявили масштабні зміни в експресії генів, які пов’язані з розвитком цього стану. Відомо, що на ранніх стадіях хвороба викликає значні перебудови в клітинах, посилюючи стресові реакції, порушуючи взаємодію між нейронами та спричиняючи накопичення патологічних білків, таких як бета-амілоїд.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Група людей стали веганами на місяць: як змінилось їх самопочуття

Менше відомо про те, що саме запускає цей процес і чи може один основний механізм пояснити всі прояви хвороби Альцгеймера.

пояснення хвороби Альцгеймера

На думку дослідників, стресові гранули, які в нормі допомагають клітинам відновлювати баланс, при цій хворобі не зникають, а навпаки – заважають важливим процесам, зокрема транспорту молекул між ядром і цитоплазмою клітини.

"Наша пропозиція, зосереджена на порушенні зв’язку між ядром і цитоплазмою, що призводить до масових порушень експресії генів, пропонує правдоподібну структуру для всебічного розуміння механізмів, що спричиняють цю складну хворобу", – розповів  нейробіолог Пол Коулман.

Вчені припускають, що саме ці клітинні порушення запускають каскад змін, які згодом викликають основні симптоми хвороби.

Інакше кажучи, всі аспекти хвороби Альцгеймера можуть мати спільне походження. Хоча ця гіпотеза ще потребує підтвердження, вона добре узгоджується з наявними науковими даними.

РЕКОМЕНДУЄМО: Червоне м’ясо збільшує ризик розвитку деменції на 13%

Цікаво, що стресові процеси в клітинах починаються ще до появи перших симптомів хвороби. Це дає надію, що раннє втручання може запобігти розвитку більшості ускладнень. Вчені також планують дослідити, як різні фактори – від забруднення повітря до генетичних мутацій – впливають на утворення стресових гранул і яким чином вони спричиняють ушкодження клітин.

Як інформував "Ми-Україна" раніше, мікроби у роті можуть вплинути на погіршення когнітивних функцій.

Головне