Китайські науковці повідомили про відкриття нового штаму бактерій, який існує виключно на борту космічної станції "Тяньгун". Мікроорганізм отримав назву Niallia Tiangongensis, вказано у дослідженні, опублікованому в Міжнародному журналі систематичної та еволюційної мікробіології.
Виявлена нова бактерія є родичем людського патогену Niallia circulans, що пов'язаний з рановими інфекціями та зазвичай мешкає в ґрунті.
Як відомо, у травні 2023 року тайконавти Фей Цзюньлун, Ден Цінмін та Чжан Лу взяли мазки з каюти станції в межах програми CHAMP. Саме під час цього дослідження і було виявлено новий штам бактерії.
Наразі залишається достеменно невідомим, чи еволюціонувала Niallia Tiangongensis у космосі з версії N. circulans шляхом специфічних мутацій, чи деякі спори з вигідними генетичними змінами опинилися в середовищі, де ці мутації могли надати їм перевагу.
Дослідження показало, що Niallia Tiangongensis має кілька унікальних властивостей:
- здатність розщеплювати желатин, використовуючи його як джерело як азоту, так і вуглецю;
- поліпшена здатність створювати біоплівки, які зв'язують і захищають різні індивідуальні мікроорганізми;
- має кращу реакцію на окислювальний стрес;
- підвищена здатність відновлюватися після радіаційного пошкодження.
Подібні явища із виявленням унікальних бактерій спостерігалися і на Міжнародній космічній станції. Ще у 2018 році було виявлено п'ять штамів, пов'язаних з умовно-патогенним Enterobacter bugandensis, а минулого року було виявлено ще вісім, і вони, схоже, генетично відрізняються від своїх земних аналогів.
Як писав "Ми-Україна", нове дослідження встановило, що раніше найбільша планета Сонячної системи - Юпітер - була як мінімум удвічі більша за свій нинішній розмір.