Небачений досі вид бактерій виявили на китайській космічній станції "Тяньгун"

Небачений досі вид бактерій виявили на китайській космічній станції

Китайські науковці повідомили про відкриття нового штаму бактерій, який існує виключно на борту космічної станції "Тяньгун". Мікроорганізм отримав назву Niallia Tiangongensis, вказано у дослідженні, опублікованому в Міжнародному журналі систематичної та еволюційної мікробіології.

Виявлена нова бактерія є родичем людського патогену Niallia circulans, що пов'язаний з рановими інфекціями та зазвичай мешкає в ґрунті.

Як відомо, у травні 2023 року тайконавти Фей Цзюньлун, Ден Цінмін та Чжан Лу взяли мазки з каюти станції в межах програми CHAMP. Саме під час цього дослідження і було виявлено новий штам бактерії.

Наразі залишається достеменно невідомим, чи еволюціонувала Niallia Tiangongensis у космосі з версії N. circulans шляхом специфічних мутацій, чи деякі спори з вигідними генетичними змінами опинилися в середовищі, де ці мутації могли надати їм перевагу.

Дослідження показало, що Niallia Tiangongensis має кілька унікальних властивостей:

  • здатність розщеплювати желатин, використовуючи його як джерело як азоту, так і вуглецю;
  • поліпшена здатність створювати біоплівки, які зв'язують і захищають різні індивідуальні мікроорганізми;
  • має кращу реакцію на окислювальний стрес;
  • підвищена здатність відновлюватися після радіаційного пошкодження. 

Подібні явища із виявленням унікальних бактерій спостерігалися і на Міжнародній космічній станції. Ще у 2018 році було виявлено п'ять штамів, пов'язаних з умовно-патогенним Enterobacter bugandensis, а минулого року було виявлено ще вісім, і вони, схоже, генетично відрізняються від своїх земних аналогів.

Як писав "Ми-Україна", нове дослідження встановило, що раніше найбільша планета Сонячної системи - Юпітер - була як мінімум удвічі більша за свій нинішній розмір.

Головне