Нові наукові дослідження припускають, що основною причиною щорічного збільшення ваги у більшості людей можуть бути не щоденні звички, а раптові події - як негативні, так і позитивні — що порушують усталений ритм життя.
Про це повідомляє Science Alert.
У своїй статті дослідники з Університету Лафборо висувають гіпотезу, що саме такі життєві збої - стрес, хвороби, зміни в особистому житті, нові обов'язки або навіть святкування можуть бути основним недооціненим чинником у розвитку глобального ожиріння.
РЕКОМЕНДУЄМО: Великодні свята без шкоди для фігури: п'ять порад від нутриціолога
Замість поступового накопичення жиру, як це часто відбуваєтся, вага може зростати стрибками - у відповідь на певні ситуації, які змінюють харчування або рівень фізичної активності. Ця модель ставить під сумнів уявлення, що повільний набір ваги відбувається внаслідок щоденного надлишку калорій. Більш точні сучасні методи моніторингу показують, що зміни у вазі можуть бути більш хаотичними та епізодичними.
Дослідники кажуть, що багато чинників можуть тимчасово змінити спосіб життя: навчання, розрив стосунків, догляд за дитиною, зміна клімату або навіть тимчасове вживання певних ліків. Ці події часто супроводжуються підвищеним рівнем стресу, який, у свою чергу, викликає викид кортизолу. Цей гормон впливає на метаболізм, сприяє зниженню рівня цукру в крові та викликає бажання з’їсти щось солодке чи калорійне. Такий механізм міг бути корисним у давнину, коли стрес означав безпосередню загрозу життю, але в сучасних умовах хронічного стресу він лише ускладнює контроль за вагою.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що робити, якщо відчуваєте незадоволеність життям: поради психотерапевтки
Автори припускають, що ШІ може допомогти передбачати та зменшувати вплив подібних збоїв. Однак вони підкреслюють: варто фокусуватись не на боротьбі з самою вагою, а на підтримці здорових звичок у харчуванні та русі, з урахуванням того, що багато чинників лишаються поза межами особистого контролю.
Як інформував "Ми-Україна" раніше, 27 країн-членів блоку спільно з Європейським парламентом досягли угоди щодо заборони використання шкідливих хімічних речовин та ендокринних руйнівників у дитячих іграшках.