Ватикан готується до проведення урочистої меси початку понтифікату Папи Льва XIV, яка відбудеться 18 травня на площі Святого Петра. Під час церемонії новому Папі вручать традиційні символи влади – палій та перстень рибалки, а серед гостей будуть представники королівських родин, президенти та глави урядів зі всього світу.
Згідно з офіційною літургійною книгою Ватикану "Порядок обрядів для інавгурації Петрового служіння єпископа Риму", особливе значення під час церемонії матимуть три символи папського служіння:
- Папська тіара, або "трирегнум" - це символ духовної, світської та верховної влади Папи. Це золота корона з трьох перекриваючих одна одну частин, прикрашена священними зображеннями та коштовним камінням. Останнім понтифіком, який її носив, був Папа Павло VI у 1963 році, після чого він продав свою тіару та пожертвував отримані кошти на міжнародні місії. Сьогодні тіара Павла VI зберігається в Національній святині Непорочного Зачаття у Вашингтоні.
- Палій – смуга білої вовни з п'ятьма вишитими червоними хрестами, що символізує пастирську місію Папи та його єдність із вселенською церквою. Його виготовляють черниці-бенедиктинки з монастиря Санта-Чечилія в Римі з вовни двох ягнят, яких благословляють 21 січня, в день Святої Агнеси.
- Перстень рибалки – виготовлений із чистого золота, із зображенням човна Святого Петра та іменем нового Папи. Раніше цей перстень використовувався як печатка для папських документів, а нині є символом, який ламають після смерті понтифіка.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Папа Римський назвав війну в Україні “імперіалістичним вторгненням” та закликав скласти зброю
Інавгурація Папи Римського: ключові моменти церемонії
Меса початку понтифікату проходитиме за оновленим у 2013 році обрядом. Серед ключових моментів:
- Церемонія розпочнеться з привітання - кардинали, одягнені в білі літургійні шати, привітають Вівтар Сповіді в соборі Святого Петра. Після цього Папа Лев XIV підійде до вівтаря, поцілує його та окурить після чого диякон візьме Книгу Євангелія.
- Дані понтифік спуститься до гробниці Святого Петра всередині базиліки для молитви, а кардинал-протодиякон дістане з реліквіарію палій та перстень рибалки.
- Після цього кардинали вирушать у процесії до площі Святого Петра, за ними йтиме Папа.
- На місці церемонії стоятиме вівтар, на якому розміщені палій, перстень та Євангеліє. Папа вклониться, обійде навколо вівтаря та розпочне святкування. Читання включатимуть Ісаю 26:1-4 (перший читання); Псалом 117; 1 Петра 5:1-5, 10-11 (друге читання); та Івана 21:15-19 (Євангеліє).
- Далі кардинал вручить палій та перстень понтифіку в супроводі віце-декана та державного секретаря. Папа благословить Книгу Євангелія та прийме палій на свої плечі. Після цього кардинал надягне перстень рибалки на безіменний палець лівої руки Папи.
- На завершальному етапі церемонії представники Католицької церкви віддадуть шану новому Папі. Серед них: три перші кардинали кожного сану (єпископського, пресвітерського та дияконського); один єпископ, один священник та один диякон; два генеральні настоятелі (чоловік і жінка); подружня пара; а також один юнак та одна дівчина (кожен після конфірмації) з кожного континенту. Процедура інтронізації завершиться благословенням "Urbi et Orbi".
Інтронізація Папи Лева XIV: кого запрошено на церемонію
На месу, що відбудеться в неділю вранці на площі Святого Петра, прибудуть понад 200 високопоставлених гостей. Серед них – голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн, британський принц Едвард, представники королівської родини Іспанії, віцепрезидент США Джей Ді Венс, президент Аргентини Хав'єр Мілей, президент Ізраїлю Ісаак Герцог та президент України Володимир Зеленський.
Як писав "Ми-Україна" раніше, Папа Римський Лев XIV запропонував провести мирні переговори між Україною і росією у Ватикані.