Останнім часом почастішали повідомлення про випадки серйозних побічних реакцій у людей, які приймали добавки з вітаміном B6 без рецепта. Передозування може спричинити пошкодження нервів, як результат - оніміння, поколювання та навіть проблеми із координацією та ходьбою.
Про це повідомляє Science Alert.
У деяких ситуаціях люди навіть не підозрювали, що їхні добавки містять віамін B6.
Вітамін B6: що це таке і навіщо він потрібен
B6 відомий також як піридоксин. Цей вітамін входить до групи схожих за будовою сполук і є життєво важливим для організму людини. Оскільки людина не може самостійно його виробляти, необхідно отримувати його з їжею.
Дорослим у віці 19–50 років потрібно близько 1,3 мг цього вітаміну щодня, тоді як для людей старшого віку, вагітних і жінок, які годують грудьми, потреба трохи вища.
Основними джерелами B6 є м’ясо, молочні прдукти, яйця, а також деякі рослинні прлдукти: банани, шпинат, капуста та картопля.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Який чай корисний для здоров’я: повний гід
У натуральному вигляді цей вітамін неактивний, організм активує його в печінці, перетворюючи на форму, яка бере участь у понад 140 процесах, серед яких обмін білків, вироблення кров’яних клітин, контроль рівня цукру в крові та підтримка роботи мозку.
Окрім харчових джерел, B6 міститься у вітамінних комплексах, енергетичних напоях та багатьох дієтичних добавках.
Чи може вітамін B6 бути шкідливим?
Передозування цієї речовини трапляється рідко, особливо якщо отримувати її лише з їжею. Вітаміни групи B є водорозчинними, тому їхній надлишок зазвичай просто виводиться із сечею.
Проте в окремих випадках надлишок B6 накопичується в організмі, що може призвести до розвитку периферичної нейропатії – стану, при якому пошкоджуються нерви, що передають сигнали між органами та центральною нервовою системою.
РЕКОМЕНДУЄМО: ТОП-5 причин чому грейпфрут обов’язково має бути у вашому раціоні
Найпошиненішими симптомами є поколювання, оніміння, а в деяких випадках – порушення рівноваги та труднощі з ходьбою. Причини, через які одні люди більш чутливі до передозування, ніж інші, досі залишаються нез’ясованими.
Дослідження показують, що після припинення прийому добавок симптоми можуть зменшитися, але повне відновлення не завжди можливе.
Занадто багато - це скільки?
Раніше вважалося, що лише дози понад 50 мг можуть викликати периферичну нейропатію, але у 2022 році цей поріг було знижено до 10 мг.
Також максимально допустиму добову дозу добавок B6 зменшили з 200 мг до 100 мг. Це сталося після 32 зареєстрованих випадки периферичної нейропатії, причому у більшості постраждалих доза не перевищувала 50 мг.
Науковці досі не встановили мінімальну небезпечну дозу та фактори, які підвищують ризик передозування.
Чи справді вітаміни B корисні?
Як і з будь-якими речовинами, важливо дотримуватися балансу. Надмірне вживання навіть корисних вітамінів може мати негативні наслідки.
Хоча ризик токсичності B6 залишається низьким, важливо уважно читати склад дієтичних добавок. Деякі з них, наприклад комплекси магнію чи цинку, можуть містити цей вітамін у великих кількостях. При цьому люди можуть навіть не підозрюють про це.
Що робити, щоб уникнути проблем?
- Перед покупкою добавок уважно перевіряйте склад.
- Будьте обережні, якщо приймаєте кілька різних добавок – разом вони можуть містити надлишкову кількість B6.
- Слідкуйте за своїм станом: якщо з’являється оніміння чи поколювання в кінцівках, варто переглянути раціон і добавки.
- Перед початком прийому будь-яких вітамінів або мінералів краще проконсультуватися з лікарем, дієтологом або фармацевтом.
Як писав "Ми-Україна" раніше, мікроби у роті можуть вплинути на погіршення когнітивних функцій.